Možné důvody a příčiny nadměrné tvorby slin

Sliny jsou jedním z těch tichých pracovníků našeho těla, o kterých ani nepřemýšlíme – dokud se něco nepokazí! Za normálních okolností vyprodukujeme za den asi 0,75 až 1,5 litru slin. Když se však tato objemová rovnováha zvrtne a v ústech se nahromadí přebytečné množství slin, může to být nepříjemné, a dokonce i trápivé.

Sliny plní mnoho důležitých funkcí – od ochrany úst a zubů před infekcemi přes pomoc při trávení potravy až po podporu řeči promazáváním jazyka a úst. Některé faktory však mohou vést k nadměrné produkci slin. Problémy s polykáním mohou také způsobit hromadění přebytečných slin v ústech, což pak může vést ke slinění. Výsledkem jsou bakteriální infekce a zápach z úst. To může také zvýšit riziko vdechnutí tekutin nebo potravin do plic.

Určení důvodu, proč se vám tvoří velké množství slin, je prvním krokem k vyřešení problému. Zde se podívejte na některé stavy, které mohou způsobovat nadměrnou produkci slin.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zduření nosních mandlí

Zvětšené nosní mandle mohou vést k nadměrné tvorbě slin v ústech. Nosní mandle, tkáň za nosem a nad ústní klenbou, jsou součástí imunitního systému. Infekce mohou způsobit jejich zduření – tento stav obvykle postihuje děti. Tento stav může ztížit polykání a v důsledku toho způsobit nadbytek slin. Lidé se zduřelými mandlemi mají také tendenci dýchat ústy, protože mají ucpaný nos, a mohou pociťovat příznaky, jako je zápach z úst, popraskané rty, rýma a sucho v ústech. Mezi další příznaky zduřelých mandlí patří problémy se spánkem a časté ušní infekce.

Co můžete dělat: Zvětšené mandle není třeba léčit, pokud se nevyskytují žádné rušivé příznaky. Mají tendenci se přirozeně zmenšovat, jak dítě roste. V případě infekce může lékař předepsat steroidní nosní spreje nebo antibiotika. V závažných případech může být doporučen chirurgický zákrok k odstranění mandlí.

Léky

Některé léky na uklidnění, anticholinesterázy a antikonvulziva mohou způsobovat nadměrné slinění.

Co je třeba udělat: Poraďte se se svým lékařem a zjistěte, zda některý z léků, které užíváte, nemá tento nežádoucí účinek.

Toxická expozice

Vystavení toxickým látkám, jako jsou pesticidy, rtuť nebo hadí či hmyzí jed, může způsobit nadměrné slinění. Příznaky otravy závisí na toxické látce, které jste byli vystaveni, a mohou se pohybovat od produkce nadměrného množství slin a zimnice až po rozmazané vidění a dýchací potíže. Mezi obecné příznaky, které mohou indikovat otravu, patří bolesti žaludku, zvracení, zmatenost, mdloby a ospalost.

Co dělat: Pokud jste byli vystaveni působení toxické látky nebo máte podezření, že jste se mohli otrávit, vyhledejte lékařskou pomoc.

Mononukleóza

Mononukleóza, virová infekce, která se většinou šíří blízkým kontaktem a slinami, může vést k nadměrnému slinění. Mezi další příznaky tohoto onemocnění patří horečka, vyrážka, bolest v krku, únava, bolest svalů, ospalost a zduření žláz na krku a v podpaží.

Co je třeba dělat: Pokud je váš stav závažný, může vám lékař předepsat steroidní léky. Mezitím může vašemu tělu pomoci v hojení pití velkého množství tekutin a dostatečný odpočinek. Také kloktání slanou vodou může pomoci zmírnit bolest v krku. Horečka spojená s tímto onemocněním obvykle ustoupí přibližně za 10 dní a vaše oteklé žlázy se zahojí přibližně za měsíc.

Streptokok v krku

Streptokok v krku je další infekcí, která může způsobit nadměrné množství slin. Za tento stav jsou zodpovědné bakterie známé jako streptokoky skupiny A. Streptokok se šíří kontaminovanými slinami nebo nosními tekutinami od někoho, kdo je již infikován. Mezi další běžné příznaky tohoto onemocnění patří bolest v zarudlém krku, který může být pokryt bílými skvrnami, náhlá horečka, zimnice, bolest při polykání a zduření žláz v krku. U dětí je poměrně častý.

Co dělat: Lékař vám na toto onemocnění předepíše antibiotika. Mějte na paměti, že pokud se streptokok v krku neléčí, může způsobit komplikace, jako je onemocnění ledvin nebo revmatická horečka. Při správné léčbě by však mělo dojít ke zlepšení zhruba do týdne. Vyzkoušejte domácí prostředky, jako je teplý čaj s citronem nebo medem, které bolest v krku zklidní. Pomoci mohou i studené tekutiny nebo ledové nanuky. Pokud máte pocit sucha v krku, zkuste také používat zvlhčovač vzduchu.

Zánět mandlí

Tonsilitida je onemocnění, při kterém vám zduří mandle, žlázy nacházející se v zadní části úst a na začátku krku. Obvykle k tomu dochází v důsledku bakteriální infekce, například streptokoka. Pokud máte zánět mandlí, můžete také očekávat příznaky, jako jsou potíže s polykáním, horečka, zimnice, bolest hlavy, uší, bolest v krku a citlivost čelisti.

Co můžete dělat: Pokud nemáte žádné příznaky, možná nebudete potřebovat žádnou léčbu tohoto onemocnění. Pokud je váš stav způsoben bakteriální infekcí, může vám lékař předepsat antibiotika. V některých případech může být také doporučeno chirurgické odstranění mandlí. Mezitím mohou ke zmírnění bolesti v krku pomoci jednoduché domácí prostředky, jako je kloktání slané vody a pití neochucených teplých tekutin.

Peritonzilární absces

Peritonzilární absces je stav, kdy se mezi stěnou krku a mandlemi hromadí infikovaný hnis. Jedná se o vzácnou komplikaci zánětu mandlí, který je obvykle způsoben bakterií známou jako beta-hemolytický streptokok skupiny A. Pokud trpíte tímto onemocněním, můžete pociťovat příznaky, jako je horečka, zimnice, bolest uší, intenzivní bolest v krku, která je obvykle jen na jedné straně, bolest při otevření úst, potíže s polykáním, slinění, otok obličeje nebo krku, bolest hlavy a bolest žláz v krku a čelisti.

Co máte dělat: Pokud je tento stav zachycen dostatečně brzy, lékař vám předepíše antibiotika. Pokud se však vytvoří absces, lékař jej bude muset vypustit pomocí jehly nebo chirurgického zákroku. V závažných případech může být také nutné odstranit vaše mandle. Mějte na paměti, že někdy mohou zduřelé tkáně v důsledku tohoto onemocnění blokovat vaše dýchací cesty a způsobovat problémy s dýcháním. Pokud se tak stane, potřebujete naléhavou lékařskou pomoc.

Infekce vedlejších nosních dutin

Infekce způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi mohou způsobit zánět tkáně vystýlající dutiny. Kromě nadměrného množství slin to může běžně způsobit příznaky, jako je zápach z úst, kašel, ztráta čichu, únava, horečka, bolest hlavy, bolest za očima, bolest zubů, ucpaný nos a bolest v krku.

Co můžete dělat: Lékař vám může předepsat antibiotika. V některých případech může být doporučena také operace, která vám dutiny odvodní nebo zvětší jejich otvor. Domácí prostředky, jako je výplach nosu solným roztokem, inhalace páry a používání zvlhčovače vzduchu, vám mohou pomoci vypořádat se s ucpaným nosem. Dbejte také na to, abyste přijímali hodně tekutin, které zředí hlen. Při ucpaných dutinách se vyhýbejte extrémním teplotám, létání a ohýbání.

Poruchy nervového systému

Stavy, které ovlivňují nervový systém, mohou ztěžovat polykání a zanechávat v ústech nadbytek slin. Mezi poruchy, které mohou způsobovat slinění, patří například amyotrofická laterální skleróza, dětská mozková obrna, autismus, Downův syndrom, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza a mozková mrtvice. Nervový systém mohou poškodit různé faktory, jako jsou infekce, úrazy, degenerace, strukturální defekty, autoimunitní poruchy a narušení krevního oběhu.

Mezi obecné a běžné příznaky poruchy nervového systému patří brnění, ztráta citu, stálá bolest hlavy, náhle přicházející bolest hlavy, náhlá ztráta zraku, dvojité vidění, ztráta paměti, nedostatek koordinace, svalová slabost, nezřetelná řeč, ztuhlé svaly, třes, záchvaty a bolest zad, která vyzařuje do jiných částí těla.

Co dělat: Budete muset navštívit lékaře, který se specializuje na neurologické stavy, a možná bude muset provést řadu testů, aby diagnostikoval váš stav. Léčba předepsaná podle vaší diagnózy může zahrnovat léky, fyzickou rehabilitaci nebo operaci.

Alergie

Alergie vzniká, když váš imunitní systém, který brání vaše tělo proti škodlivým látkám, jako jsou bakterie, chybně reaguje proti neškodné látce. Na vzniku alergie se může podílet prostředí i váš genetický materiál. Mezi látky, které běžně způsobují alergické reakce, patří prachové částice, pyl, srst, některé potraviny, plísně, léky, bodnutí hmyzem atd.

Kromě velkého slinění se při alergické reakci mohou objevit také příznaky, jako je rýma, svědění, kýchání a vyrážka.

Co máte dělat: Vyhýbání se látkám, které mohou vyvolat alergickou reakci, je účinnou prevencí alergie. Lékař vám také může předepsat léky, jako jsou antihistaminika, dekongestiva nebo steroidní léky, které tento stav řeší.

Vzteklina

Vzteklina je infekce způsobená virem, který postihuje nervy a mozek. Obvykle se přenáší poškrábáním nebo kousnutím od nakaženého zvířete. Může se také přenést, pokud se vám sliny nakaženého zvířete dostanou do otevřené rány, do očí nebo do úst. Tento virus mohou přenášet všichni savci, ale častěji se vyskytuje u psů, koček, netopýrů, mývalů, lišek, šakalů a mangust.

Pokud není podána léčba, mohou se příznaky vztekliny objevit přibližně 3 až 12 týdnů po nakažení. Zpočátku můžete pociťovat vysokou horečku, bolest hlavy, úzkost a nepříjemné pocity v místě, kde jste byli pokousáni. O několik dní později se mohou objevit další příznaky, jako je nadměrné slinění, pěna u úst, agresivní chování, halucinace, svalové křeče, potíže s polykáním a dýcháním a ochrnutí.

Co máte dělat: Když se objeví příznaky vztekliny, je téměř vždy smrtelná. Proto je důležité přijmout určitá ochranná opatření, pokud jste byli vystaveni viru vztekliny, například pokousáním nebo poškrábáním nakaženým zvířetem. Tato opatření jsou téměř vždy účinná, pokud jsou zahájena dříve, než se objeví příznaky. Zde je tedy uvedeno, co je třeba udělat:

Pokud jste byli poškrábáni nebo pokousáni zvířetem, okamžitě očistěte místo mýdlem a tekoucí vodou po dobu několika minut a poté dezinfikujte dezinfekčním prostředkem na bázi jódu nebo alkoholu.

Co nejdříve navštivte lékaře. Lékař vám může doporučit vakcínu proti vzteklině a lék známý jako imunoglobulin.

Gastroezofageální refluxní choroba

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je stav, kdy se obsah žaludku pohybuje ze žaludku zpět do potravní trubice a dráždí ji. Gastroezofageální refluxní choroba vzniká, když prstenec svalů na dně vaší jícnové trubice, známý jako dolní jícnový svěrač, zeslábne. Tím se tyto svaly přestanou správně uzavírat a žaludeční obsah může unikat do jícnu. Riziko tohoto onemocnění mohou zvyšovat faktory, jako je konzumace alkoholu, obezita, kouření a těhotenství. Stejně tak zdravotní problémy, jako je sklerodermie, kdy dochází k abnormálnímu růstu pojivové tkáně, a hiátová hernie, kdy se část žaludku přesouvá do dolní části hrudníku. Gastroezofageální refluxní chorobu mohou způsobit také některé léky užívané při stavech, jako je nespavost, astma a vysoký krevní tlak.

Mezi další příznaky gastroezofageální refluxní choroby patří pálení žáhy, potíže s polykáním, pocit, že vám jídlo uvízlo za žebry, sípání, nevolnost po jídle, kašel, chraptivý hlas a bolest v krku. Vaše příznaky se mohou zhoršit po jídle, v noci nebo když si lehnete.

Co můžete dělat: Užitečná mohou být taková opatření, jako je konzumace menších porcí jídla, vyhýbání se potravinám, které příznaky vyvolávají, a regulace hmotnosti. Ke zmírnění příznaků můžete také použít léky na předpis i antacida. V některých případech může lékař doporučit operaci.

Nevolnost

Nevolnost je nepříjemný pocit, při kterém se vám chce zvracet. A lidé těsně před zvracením obvykle produkují nadměrné množství slin. Nevolnost může způsobovat mnoho faktorů včetně infekcí, migrény, ranní nevolnosti, nevolnosti z pohybu, otravy jídlem a chemoterapie.

Co dělat: Pomáhá vyhýbání se pevné stravě po dobu asi 6 hodin od ukončení zvracení. Dbejte také na dostatečný příjem tekutin, abyste předešli dehydrataci. Obvykle není nevolnost důvodem k obavám, ale pokud se u vás objeví i příznaky jako krev ve zvratcích, intenzivní bolest břicha, bolest hlavy a ztuhlý krk nebo zvracíte déle než 24 hodin, navštivte lékaře.

Těhotenství

V těhotenství můžete produkovat nadměrné množství slin. Může to být vyvoláno nevolností nebo reflexem, který se běžně vyskytuje v těhotenství.

Co dělat: Není to důvod k obavám a mělo by to samo odeznít.

Prořezávání zubů u dětí

Vaše dítě může při prořezávání zoubků produkovat nadměrné množství slin, což může způsobit jeho slinění. Prořezávání zubů může také způsobit, že vaše dítě bude kousat nebo hryzat a vyvolá příznaky, jako je podrážděnost a kožní vyrážka. Může také dostat nízkou horečku.

Co je třeba dělat: Pomáhá, když dítěti dáte něco studeného, například zeleninový nanuk, aby ho okusovalo. Zkuste také jemně masírovat dásně dítěte čistým prstem, abyste ho zklidnili.