Mohou nás mimozemské civilizace sledovat z hlubin vesmíru
Astronomové našli poblíž Země dokonalé místo, odkud mohou naši planetu pozorovat zástupci jiných vyspělých civilizací. Americký fyzik James Benford ve své práci vyslovil velmi odvážnou domněnku, že nějací mimozemští „pozorovatelé“ pozorují naši planetu zvenčí již miliony let.
Vypadá to jako skvělý scénář ke sci-fi filmu, nicméně na rozdíl od mnoha jiných konspiračních teoretiků se Benfordova práce opírá o koncepty, které v průběhu let vyvinul program SETI – jeho činnost je zaměřena především na hledání mimozemské inteligence.
Již v roce 1960 přišel stanfordský radiofyzik Ronald Bracewell s myšlenkou, že „vyšší galaktická společenství“ by mohla po vesmíru rozptýlit autonomní mezihvězdné sondy jako „hypotetická chapadla“, která umožňují pozorovat, ovládat a případně i komunikovat s jinými formami života, a to i na Zemi.
„Sonda umístěná v blízkosti naší planety může počkat, až naše civilizace vyvine technologii, která ji dokáže najít. Poté se s ní její tvůrci spojí a možná bude dokonce schopna komunikovat s lidstvem v reálném čase,“ vysvětluje Benford.
Dosud však vědci nemají žádný skutečný důkaz o existenci takových sledovacích systémů od mimozemské civilizace. Na druhou stranu Benford analyzoval a navrhl ideální místo pro umístění pozorovacího stanoviště takové sondy.
Ve své práci poznamenává, že pro takovéto dlouhodobé mechanismy by bylo mimořádně vhodné sledovat nás ze zvláštního typu blízkých pozemských skalních objektů, které astronomové nazývají „ko-orbitální“.
Jak název napovídá, tyto kvazi-satelity Země vytvářejí oběžnou „smyčku“ kolem Slunce, podobnou dráze vlastní planety. Děje se tak v bezprostřední blízkosti Země, protože všechny takové objekty jsou s ní gravitačně spojeny.
Astronomům se do dnešního dne podařilo najít jen několik z těchto objektů. Nejblíže k Zemi se nachází malý asteroid známý pod označením 2016 HO3, který NASA označuje jako „stálý pozemský satelit“.
Jak už asi tušíte, nepolapitelné, malé a přesto stálé satelity naší planety jsou skvělým místem, ve kterém by se mohl ukrýt průzkumný dron vyspělé mimozemské civilizace a pozorovat nás mnoho let.
Fyzik tvrdí, že je třeba je prozkoumat z hlediska elektromagnetického záření a navštívit je pomocí pozemských sond, protože je k nim poměrně snadné doletět, protože jsou docela blízko. Kromě pátrání po mimozemšťanech mají takové projekty samozřejmě i značnou vědeckou hodnotu.
Benfordovy sny se pravděpodobně brzy naplní. Není to tak dávno, co Čína již oznámila plány na zahájení ambiciózní mise dlouhé 10 let. Její součástí bude mimo jiné návštěva sondy 2016 HO3 a odběr vzorků hornin, z nichž se skládá. Což je skvělý způsob, jak se na vlastní oči přesvědčit, zda se na ní nacházejí stopy po mimozemské aktivitě.