Mohou bakterie akné rozhodovat o zdravé nebo aknózní pleti?
Většina z nás zažila frustraci, když se ráno podívala do zrcadla a uviděla pupínek (nebo dva). A pokud máte sadu plnou pilulek a lektvarů proti akné, jistě víte, že zbavit se tohoto kožního onemocnění není snadné.
Až do dnešní doby bylo známo, že běžnou příčinou akné je zánět vlasových folikulů i kožních žláz produkujících tuk (mazových). Nedávná studie však naznačuje, že určitá bakterie, konkrétně Propionibacterium acnes, může rozhodovat o tom, zda budeme mít nakonec aknózní nebo čistou pleť.
Kvalitní a přírodní přípravky na pleť můžete koupit zde: Notino.cz
Kmeny bakterií P. Acne mají vliv na vznik akné
Ve studii provedené Kalifornskou univerzitou v Los Angeles se vědci zabývali povahou bakterie Propionibacterium acnes, které se daří v našich pórech. Tato bakterie je spojována s kýlami, infekcemi spojenými s implantáty a operacemi, plicními chorobami, Alzheimerovou chorobou a rakovinou. Nejznámější je však to, že zhoršuje imunitní systém a způsobuje červené, zduřelé hrbolky, které si spojujeme s akné.
Během výzkumu byly P. acnes odebrány z nosu 49 lidem s pupínky a 52 lidem s čistou pletí. Poté byly zkoumány mikrobiální údaje z jednotlivých proužků.
Při výzkumu byly zkoumány genetické markery (sekvence DNA), které umožnily identifikovat různé kmeny bakterií P. acne v pórech jednotlivých dobrovolníků. U každé osoby byla rovněž zaznamenána historie výskytu akné.
Poté vědci kultivovali bakterie z proužků, aby dále izolovali několik kmenů bakterií. Byl identifikován genetický materiál spojený s 66 z těchto kmenů a následně byly vyčleněny geny, které byly pro každý z těchto kmenů jedinečné.
Bylo zjištěno, že kmeny P. acnes u lidí s akné vypadají velmi odlišně od kmenů u lidí s čistou pletí. Přesněji řečeno, dva unikátní kmeny tohoto akné se objevily u jednoho z pěti účastníků studie.
Ty se však u účastníků s čistou pletí vyskytovaly jen zřídka. Tento objev zpochybnil představu, že všechny bakterie vedou k výskytu akné.
Jeden kmen P. Acne může redukovat akné
Kromě identifikace různých kmenů bakterií z čisté a aknózní pleti vědci odhalili také třetí kmen P. acnes, který se vyskytuje ve zdravé pleti a jen zřídka kdy se vyskytuje tam, kde se vyskytuje akné. Předpokládá se, že tento kmen obsahuje přirozený obranný mechanismus, který mu umožňuje rozpoznat a zničit všechny částice dříve, než infikují bakteriální buňku.
To pak vedlo vědce k domněnce, že zvýšení tohoto konkrétního kmene P. acnes v těle prostřednictvím krému nebo pleťové vody by mohlo pomoci zmírnit výskyt akné. Mohly by to udělat tak, že zablokují invazi špatných bakterií do kůže a zabrání vzniku pupínků dříve, než se objeví.
To tedy otevírá dveře pro další výzkum, který by mohl přispět k účinné léčbě proti akné. Nemusíte však čekat, až bude tato možnost léčby uvedena do praxe. Předpokládá se, že na P. acnes útočí několik dalších domácích prostředků.
Přírodní prostředky mohou potlačit růst P. Acnes
Další studie se zabývaly účinky některých přírodních potravin a bylin na potlačení zánětlivého účinku P. acnes. A přestože některé kmeny této bakterie mohou být prospěšné, dokud vědci nenajdou způsob, jak je využít, bylo by možná nejlepší pokusit se jim pro začátek předcházet. Zde je několik složek, které by mohly pomoci.
Čajovníkový olej: Tento prastarý prostředek pravděpodobně zpomaluje růst P. acnes. Můžete buď používat výrobky, jejichž hlavní složkou je tento esenciální olej, nebo přidat několik kapek do pleťového obkladu a pravidelně jej používat.
Bobule: Resveratrol, přirozeně se vyskytující sloučenina v bobulích, bojuje proti zánětlivým účinkům P. acnes. Vzhledem k tomu, že neexistuje dostatek výzkumů, které by přesně potvrdily, jakým způsobem je třeba bobule používat, abyste získali tento určitý přínos, můžete buď zvýšit konzumaci bobulí, nebo je přidávat do obličejových zábalů.
Indické byliny: Několik studií zjistilo, že indické byliny, jako je kurkuma, indická maddera a neem, mají vlastnosti, které zastavují zánětlivé působení P. acnes. Esenciální oleje z těchto bylin můžete přidat do nosného oleje pro ošetření skvrn nebo je přidat do zábalu na obličej.
Kromě toho byste se mohli pustit do sady krémů a tablet předepsaných dermatologem. Pokud jste však náchylní k alergickým reakcím, nezapomeňte si před vyzkoušením některého z výše uvedených prostředků udělat náplasťový test.
V současné době jsou výzkumy kolem vlastností způsobujících akné zatím kusé, tato konkrétní studie vrhá světlo na možnost nových a účinnějších možností léčby v budoucnu.