Mimozemšťané jsou nejspíše kyber roboti a nikoliv humanoidi

Britský astrofyzik se domnívá, že vyspělé technologické mimozemské civilizace se mohly proměnit v mimozemské stroje nebo nějaké kybernetické mimozemšťany. Nepředpokládá se, že by návštěvníci z vesmíru byli humanoidy, kteří by nám byli podobní a vypadali tak, jak si je většinou představujeme.

Podle renomovaného britského astrofyzika sira Martina Reese by se vědci, kteří pátrají ve vesmíru po mimozemském životě, neměli soustředit pouze na hledání organického života. Měli by také hledat možné známky vytvořené stroji, protože je velmi pravděpodobné, že existují mimořádně vyspělé mimozemské civilizace, které se mohly vyvinout do té míry, že se z nich staly živé stroje, nebo lépe řečeno něco jako „Borgové“.

Podle serveru Nautil.us je pravděpodobné, že mimozemské stroje se vyvinuly z jednoduchých organických forem života. V budoucnu bychom se s rychlostí, jakou se současní lidé vyvíjejí, mohli dočkat podobného přechodu.

Podle britského astrofyzika se na planetě obíhající kolem vzdálené hvězdy mnohem starší než naše Slunce, někde ve vesmíru, mohl život vyvinout do stádia, kdy jsou nyní organické formy života součástí stroje.

Zajímavé je, že podle Reesových výpočtů by přibližně za jedno až dvě století mohl být život, tak jak ho známe dnes, přemnožený umělou inteligencí, která se začne vyvíjet sama od sebe a ovládne planetu, a tím se stane převládajícím druhem na Zemi.

Rees však není jediný, kdo nás před potenciálními hrozbami vyspělé umělé inteligence varuje. Totéž již učinili Elon Musk a profesor Stephen Hawking. To znamená, že pokud někdy ve vesmíru objevíme vyspělé mimozemské bytosti, tak je velmi pravděpodobné, že tyto mimozemské civilizace nebudou organickými, ale mechanickými civilizacemi. Podle Reese je to matematická otázka.

Nebiologické mozky vyspělé mimozemské civilizace mohou vyvinout takové poznatky, které jsou stejně daleko za hranicemi našich představ a našeho chápání, jako je pochopení teorie strun pro myši.

Mohou být ve vesmíru vyspělé mimozemské civilizace

Když hovoříme o projektu SETI, který má na starosti hledání mimozemského života, tak sir Martin Rees se domnívá, že ačkoli bychom skutečně mohli zachytit mimozemské vysílání, tak by bylo pro nás téměř nemožné ho dekódovat, protože zpráva by mohla pocházet z extrémně složitého stroje, který dalece přesahuje naše chápání.

Těmito stroji mohli být ve vzdálené minulosti skuteční mimozemšťané z masa a kostí, kteří se časem dostatečně vyvinuli a později vyhynuli. Vědec také poznamenal, že i kdyby se vyspělá inteligence rozšířila po celém vesmíru, byli bychom schopni rozpoznat jen její nepatrný zlomek.

I kdyby byla vyspělá inteligence ve vesmíru velmi rozšířená, tak z ní můžeme vždy rozpoznat jen malou a netypickou část. Některé „mimozemské mozky“ mohou realitu zabalit takovým způsobem, který si vůbec nedokážeme představit.

Jiné inteligentní mimozemské civilizace mohou žít kontemplativním životem, třeba hluboko pod nějakým planetárním oceánem, a nedělat vůbec nic, co by dávalo najevo jejich přítomnost a možné odhalení. Dává smysl zaměřit pátrání nejprve na planety podobné Zemi, které obíhají kolem hvězd s dlouhým životem, uvedl astrofyzik Rees.

Navíc by vyspělé a pokročilé mimozemské bytosti mohly místo toho, aby se držely mainstreamového pojetí „civilizace“, pokročit až k tomu, že se stanou jednotnou inteligencí.