Měli bychom se u svého dítěte obávat srdečního šelestu?

Existuje několik zdravotních potíží, které jsou často mylně považovány za vážné komplikace. Nedostatek znalostí, nebo někdy až příliš mnoho znalostí vede ke zbytečným obavám a znepokojení. To je případ srdečního šelestu. Kdykoli lékař rodičům sdělí, že jejich dítě má srdeční šelest, dostanou strach. Skutečnost je však taková, že srdeční šelesty jsou velmi časté. Ve většině případů nezpůsobují žádnou újmu. Je pravda, že existují případy, kdy znamenají špatné znamení. Jedná se však o velmi vzácné případy. Chcete se ohledně srdečního šelestu dozvědět více? Čtěte dále.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to srdeční šelest?

Všichni víme, jak naše srdce pracuje – lub-dub, lub-dub, lub-dub. I když to považujeme za srdeční šelesty, ve skutečnosti se jedná o uzavírání chlopní, které řídí průtok krve v srdečních komorách. Srdce dělá „lub“ při zavírání chlopní, které řídí tok krve z horních komor do dolních. K „dub“ dochází, když se uzavřou chlopně, které řídí odchod krve ze srdce.

U některých lidí však krev při průtoku srdcem vydává další zvuk. Tento zvuk se nazývá šelest. Pokud dojde k turbulenci nebo poruše průtoku krve srdcem nebo cévami, může být slyšet šelest. Často je slyšet jako šumění mezi údery srdce. Proto může „lub-dub“ znít jako „lub-ššš-dub“. Tento zvuk navíc je však jednoduše zvukem normálního průtoku krve, který se pohybuje normálním srdcem. To znamená, že i zdravé srdce může vydávat šelesty. Tyto typy šelestů se vyskytují u mnoha dětí. Není se čeho obávat, protože jejich srdce pracuje normálně.

Lékař může srdeční šelesty diagnostikovat při běžné prohlídce. Pediatr poslouchá srdeční tep pomocí stetoskopu na různých místech hrudníku. Lékaři hodnotí srdeční šelesty na stupnici od 1 do 6 podle toho, jak jsou hlasité. Zatímco stupeň 1 označuje tichý šelest, stupeň 6 ukazuje na hlasitý šelest.

Jsou srdeční šelesty normální?

Běžné srdeční šelesty jsou známé jako nevinné srdeční šelesty nebo funkční šelesty. Jak jsme již řekli, i zdravé srdce může produkovat nevinné šelesty. Vždy mějte na paměti, že nevinný srdeční šelest není známkou ničeho nebezpečného. Je to zvuk krve, která se pohybuje zdravým srdcem normálním způsobem.

Pokud lékař u vašeho dítěte diagnostikuje nevinný srdeční šelest, není se čeho obávat. Tyto šelesty s věkem dítěte vymizí. Nebo mohou přetrvávat po celý život vašeho dítěte, aniž by kdy způsobily další zdravotní problémy. Nemusíte mu/jí omezovat žádnou fyzickou aktivitu. Dítě nevyžaduje žádnou speciální léčbu ani dietu. Většina šelestů tedy vůbec neovlivňuje zdraví dítěte. Existují však šelesty, které signalizují závažný problém v srdci.

Co je špatně, pokud se nejedná o nevinný šelest?

Může být známkou srdečního problému. Abnormality ve struktuře chlopní nebo stěn srdce mohou vést k některým zdravotním komplikacím. Kromě srdečního šelestu mohou mít některé děti i další příznaky, jako je zrychlené dýchání, neprospívání nebo potíže s krmením. Dětský kardiolog může určit hlavní příčinu srdečního šelestu. Pomocí rentgenu hrudníku, EKG nebo echokardiogramu lékař v rámci dalšího vyšetření zhodnotí stav srdce vašeho dítěte.

Příčiny abnormálního srdečního šelestu

Abnormality chlopní: K tomu dochází, když srdeční chlopně nefungují normálně a narušují plynulý průtok krve. Mohou být úzké, příliš silné nebo příliš malé.

Poruchy srdečního svalu: V důsledku abnormálního srdečního svalu dojde k narušení čerpání krve. Srdeční sval může být silný nebo slabý.

Defekty srdeční přepážky: Díra ve stěně mezi dolními komorami srdce ovlivňuje jeho činnost. Malé otvory se mohou samy uzavřít. Větší otvory však mohou spolu s dalšími příznaky způsobovat šelesty.

Nemějte obavy, i když je u vašeho dítěte diagnostikován problém se srdcem, je k dispozici léčba, která ho vyléčí. S rozvojem lékařské vědy vám lékař bude schopen předepsat nejvhodnější léčbu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Edward Elmhurst Health , Nemours Kids Health