Melanin a přírodní prostředky pro snížení produkce melaninu
Vaše letní opálení, pihy, hnědé skvrny a hyperpigmentační poruchy, jako je melasma, mají něco společného – melanin. Tento pigment v pokožce jí dodává barvu a chrání ji před škodlivými účinky slunečních paprsků tím, že je pohlcuje nebo odráží. Čím více melaninu máte, tím tmavší je vaše pokožka. Když tedy vyjdete na slunce, vaše pokožka začne produkovat více melaninu a opálí se. Melanin sice může zpomalit projevy stárnutí a dokonce snižuje riziko rakoviny kůže, ale jeho nadměrné ukládání může často vést ke vzniku barevných skvrn na kůži, hnědých skvrn nebo dokonce k odolnému opálení. Pokud se s tímto problémem potýkáte, máme pro vás několik snadných přírodních prostředků, které mohou snížit hladinu melaninu v pokožce a rozjasnit nerovnou pleť.
Kvalitní a přírodní přípravky na pleť můžete koupit zde: Notino.cz
Použijte avokádovou dužinu
Krémově bohaté avokádo vyvolalo značný rozruch jako zdravá potravina šetrná k srdci. Věděli jste ale, že mohou také snížit hladinu melaninu? Obsahují antioxidant zvaný glutathion, který inhibuje tyrosinázu – enzym klíčový pro tvorbu melaninu. Naneste trochu rozmačkané avokádové dužiny na hyperpigmentovanou pleť a sledujte, jak se rozjasní.
Vtírejte nepasterizované sójové mléko
Další potravinou, kterou si oblíbili milovníci zdraví, je sója bohatá na bílkoviny a vlákninu. A také ony mohou redukovat melanin. Obsahují bílkoviny známé jako Bowmanův-Birkův inhibitor a inhibitor sójového trypsinu, které zasahují do biologické cesty přenosu melaninu do vnějších vrstev kůže. Na pigmentovaná místa naneste trochu nepasterizovaného sójového mléka. Ale ujistěte se, že je nepasterizované, protože pasterizace může zničit zesvětlující vlastnosti sójového mléka.
Naneste si trochu kurkumové pasty
Komunity v jihovýchodní Asii tradičně používají kurkumu jako prostředek na zesvětlení pleti již odedávna. A tady je vědecký základ. Podle výzkumu kurkumin, bioaktivní sloučenina obsažená v kurkumě, inhibuje tvorbu melaninu. Smíchejte kurkumový prášek a mléko a vytvořte hustou pastu. Tu naneste na ztmavlou pleť a nechte chvíli působit, než ji opláchnete.
Trochu slunečnicového oleje
Bylo zjištěno, že kyselina linolová, hlavní složka slunečnicového oleje, má zesvětlující účinky na pleť. Výzkum naznačuje, že dokáže potlačit tvorbu melaninu a snížit hyperpigmentaci způsobenou vystavením ultrafialovému záření. Předpokládá se také, že snižuje obsah melaninu v kůži tím, že urychluje odlučování nejsvrchnější vrstvy kůže (stratum corneum).
Aplikujte olej s obsahem arniky
Podle výzkumu mohou květy arniky inhibovat syntézu melaninu.
Chcete-li připravit olej z květů arniky, vložte květy do čisté nádoby a doplňte nosným olejem, například slunečnicovým. Květy nechte v oleji louhovat přibližně 2 až 6 týdnů. Nezapomeňte jednou denně nádobou zatřepat. Poté olej sceďte do sklenice a aplikujte podle potřeby.
Vyzkoušejte gel z aloe vera
Aloe vera má díky svým hydratačním a zklidňujícím vlastnostem místo v mnoha přípravcích péče o pleť. Možná ale nevíte, že tato úžasná rostlina si poradí i s hyperpigmentací. Bylo zjištěno, že sloučenina v aloe vera známá jako aloesin inhibuje aktivitu tyrozinázy, a proto může snížit produkci melaninu. Rozlomte list aloe vera, vydlabejte gel uvnitř a naneste ho na místa, která chcete zesvětlit.
Použití čaje z lékořice
Lékořice obsahuje glabridin, složku, která podobně jako aloesin dokáže inhibovat aktivitu tyrozinázy a zpomalit tvorbu melaninu. Prášek z kořene lékořice povařte v horké vodě asi 3 až 5 minut a sceďte, abyste si připravili depigmentační odvar. Aplikujte ho na opálenou nebo pigmentovanou pokožku, abyste zmírnili nadměrnou pigmentaci. Z vařeného ovsa a prášku z lékořice si můžete také připravit zábal na obličej, který zesvětlí a hydratuje pleť.
Použití masky s kůrou ze sevillského pomeranče
Sevillské pomeranče možná vyvolávají spíše představu lahodné marmelády než péče o pleť, ale i toto lahodné ovoce může pomoci zmírnit hyperpigmentaci. Výzkumy ukazují, že výtažky z kůry sevillského pomeranče inhibují enzym tyrozinázu.
Nastrouhejte pomerančovou kůru a smíchejte ji s trochou pomerančové šťávy, medem a jogurtem, abyste vytvořili pastu. Tuto pastu naneste na pokožku a nechte ji působit asi 5 minut, než ji opláchnete. Při pečlivém každodenním používání byste měli začít pozorovat výsledky během několika dní.
Mazání podmáslím
Tady je další nepravděpodobný kandidát do vašeho arzenálu přírodních prostředků na zesvětlení pleti! Podmáslí obsahuje kyselinu mléčnou. Výzkumy ukazují, že pleť ošetřená touto alfa-hydroxykyselinou má nižší nánosy melaninu. Jako bonus kyselina mléčná také zvyšuje obsah kolagenu v pokožce a může zmírnit vrásky a vyhladit pleť. Není divu, že Kleopatra byla příznivkyní koupele v podmáslí! Tak se do toho pusťte a potřete si ztmavlou pleť trochou podmáslí, abyste ji zesvětlili.
Natřete se ředkvičkovou šťávou
Ředkvičky oživí vaši pleť stejně jako salát, který si připravujete. Studie ukazují, že ředkvička dokáže inhibovat tyrozinázu, čímž snižuje produkci melaninu. Ale to není všechno – ředkvička je bohatá na antioxidanty a může mít také účinek proti stárnutí. Proto si na pleť naneste trochu ředkvičkové šťávy a po zaschnutí ji omyjte, aby byla pleť světlejší.
Mohou tyto prostředky změnit barvu vaší pleti?
Tyto přírodní prostředky sice snižují tvorbu melaninu, ale nemohou změnit základní barvu vaší pleti. Obsah melaninu ve vaší pokožce je spojen s vašimi geny a nelze jej zcela překalibrovat. Výzkum systémové manipulace s melaninem pomocí složek, jako je kyselina tranexamová, peptid L-cystein, kyselina hyaluronová, epidermální růstový faktor a dokonce glutathion, probíhá, ale nic není dobře podloženo a prokázáno. Také se zmítá v etických dilematech a může se dokonce obrátit proti nám. Ačkoli tedy lze kožní problémy řešit úpravou obsahu melaninu, zde uvedené přírodní prostředky nezmění základní DNA vaší pleti a nebudou mít vedlejší účinky.