Má přechod na bezmasou stravu vliv na vaše duševní zdraví?

Možná jste se rozhodli přejít na bezmasou stravu ze zdravotních důvodů, z náboženského přesvědčení, z obav o dobré životní podmínky zvířat, nebo jen z touhy dodržovat zjednodušený jídelníček. Někteří z vás se dokonce mohou rozhodnout pro bezmasou stravu jednoduše proto, že si nemohou dovolit jíst maso každý den. Ať už je váš důvod jakýkoli, nelze ignorovat skutečnost, že bezmasá strava se nyní stala atraktivnější a dostupnější. Je to možné hlavně díky tomu, že čerstvé produkty jsou k dispozici po celý rok, k dispozici je stále více vegetariánských jídelen a zdá se, že pozitivně roste kulinářský vliv kultur s převážně rostlinnou stravou.

Pozitivní zprávou je, že vegetariánská strava bohatá na živiny může snížit riziko srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny. Tradičně se většina výzkumů založených na vegetariánství vždy zaměřovala na možný nedostatek živin. Nová studie ovšem přidala k tomuto často diskutovanému tématu další rozměr – děsivá rizika pro duševní zdraví, která plynou z přechodu na bezmasou stravu!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Může bezmasá strava ovlivnit vaše duševní zdraví?

Výzkumů o možných psychických rizicích vegetariánské stravy není mnoho. Podle australské studie však zúčastnění vegetariáni vykazovali méně optimistický pohled na svět než účastníci, kteří jedli maso. Zde je přehled výsledků všech studií, které se touto problematikou zabývaly:

Vegetariáni mají o 18% vyšší pravděpodobnost výskytu depresivních stavů.
O 28% častěji trpí záchvaty paniky a úzkosti.
O 15% častěji se u nich vyskytují deprese a dvakrát častěji úzkostné poruchy.

Někteří odborníci na zdraví jsou toho názoru, že lidé s duševním onemocněním si častěji hlídají, co jedí. To pak může způsobit, že se jejich příznaky zvýší. Jaká jsou však přesně rizika pro duševní zdraví?

Vegetariánství a úzkost

Studie z roku 2018 porovnávala vyšetření duševního zdraví dvou skupin, v každé z nich bylo více než 240 vegetariánů a 240 milovníků masa. Studie ukázala výrazně vyšší míru psychických problémů u těch účastníků, kteří nejedli živočišné bílkoviny, než u těch, kteří jedli maso. U celých 31% vegetariánů byly zjištěny příznaky úzkostné poruchy, zatímco u konzumentů masa to bylo pouhých 13%.

Jednou z možných příčin problémů s úzkostí u vegetariánů mohou být nedostatky ve výživě. Na druhou stranu stres spojený s obavami, co si ostatní myslí o vašich stravovacích návycích, a nemožnost podělit se o to, co si vaši přátelé myslí a přitom být pro ně za podivína, může vaše psychické potíže ještě prohloubit.

Vegetariánství a deprese

Bylo také zjištěno, že lidé, kteří se vzdali konzumace masa a přešli na bezmasou stravu, trpí častěji depresemi. Podle jedné studie se u 24% účastníků vegetariánské stravy vyskytly příznaky deprese, zatímco u těch, kteří jedli maso, to bylo jen 10%.

To může být pravděpodobně způsobeno nízkou hladinou vitamínu B12. Zatímco většinu životně důležitých živin, jako jsou vitamíny, můžete získat z rostlinných a živočišných zdrojů, některé živiny, jako je vitamín D3 a B12, které mozek potřebuje, lze získat pouze z masa a živočišných bílkovin. Když vašemu mozku tyto životně důležité živiny chybí, hladina glutamátu v těle se snižuje. To může způsobit nárůst pocitů deprese, úzkosti a obsedantně-kompulzivní poruchy.

Nedostatek vitamínu B12 byl již dříve spojován s depresemi. Kromě této živiny jste náchylní k výkyvům nálad, pokud váš mozek nemá dostatek železa nebo zinku, které se nacházejí v mase. Kromě těchto rizik pro duševní zdraví může takový nedostatek způsobit i fyzické problémy, jako jsou poruchy příjmu potravy a chudokrevnost.

Závěrem

Ať už spolu rizika duševního zdraví a vegetariánství skutečně souvisejí, nebo ne, nemůžeme popřít skutečnost, že to, co jíme, do značné míry ovlivňuje naše duševní zdraví. Vegetariáni mají pravděpodobně nedostatek vitamínu B12 a D3, železa a zinku. Chcete-li předejít případným psychickým a fyzickým poruchám, dbejte na dodržování vyvážené stravy, která obsahuje doporučené množství všech těchto živin. Zde je uveden ideální příjem živin ve stravě:

Vitamín D: 600 IU (15 mcg) pro dospělé muže a ženy.
Vitamín B12: 2,4 mcg pro dospělé muže a ženy.
Železo: 8 mg pro muže středního věku a 18 mg pro ženy středního věku.
Zinek: 11 mg pro dospělé muže a 8 mg pro dospělé ženy.

Poznámka: Tyto hodnoty jsou uvedeny jako průměr. Dávkování, které vám nejlépe vyhovuje, konzultujte se svým lékařem/dietologem. Nezapomeňte také, že těhotným/kojícím ženám se podávají jiné dávky.

Přestože jsou výsledky těchto studií šokující, není třeba uvažovat o úplné změně životního stylu. Nezapomeňte, že je naprosto možné získat všechny živiny, které vaše tělo potřebuje, i když přejdete na bezmasou stravu, za předpokladu, že si budete dávat pozor na to, co jíte. A bez ohledu na to, čím se cpete, vždy musíte umět rozpoznat varovné příznaky emočního zhroucení, nebo jiného problému s duševním zdravím a být připraveni na všechny eventuality.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , The Vegetarian Resource Group