Léky na hormonální akné – 8 nápadů které musíte vyzkoušet
Ať už se nacházíme v jakékoli životní fázi, hormonální změny si pohrávají i s naší pletí. Zeptejte se kteréhokoli teenagera – 8 z 10 má problémy s akné! Puberta však není jediným faktorem, který způsobuje hormonální změny vyvolávající akné. Můžete je mít i před menstruací. Na druhou stranu těhotenství a menopauza mohou u někoho akné zlepšit a u někoho zhoršit. Ani muži a dospívající chlapci nejsou vůči hormonálnímu akné imunní.
Jak tedy souvisí hormony s akné? V pórech vaší pokožky se nacházejí mazové žlázy, které produkují kožní maz, mastnou látku, která pokrývá pokožku, promazává ji a pomáhá ji chránit před vysoušením. Hormonální změny způsobují, že se mazové žlázy zvětšují a produkují více mazu. Přebytečný maz spolu s odumřelými kožními buňkami může ucpat póry. Bakterie, které se v nich zachytí, se pak začnou množit, což vede k zarudnutí kůže a otoku – začátku pupínku.
Hormonální změny, které provázejí pubertu, těhotenství, menstruaci nebo menopauzu, jsou pro danou fázi přirozené a normální, ale některé lokální prostředky mohou zmírnit jejich účinky na vaši pleť a pomoci vypořádat se s akné. Mnoho přírodních bylinných prostředků může také pomoci tím, že kontrolují produkci kožního mazu nebo se vypořádávají s bakteriemi způsobujícími akné. Zde je několik nápadů, které vám mohou pomoci:
Další zajímavé články z kategorie ZdravíDvakrát denně si jemně čistěte obličej
Ranní a večerní čištění obličeje jemným mýdlem může pomoci zabránit vzniku akné. Můžete také použít ájurvédský čisticí prostředek smícháním 3 g triphaly a kurkumy v 500 ml vody. Pleť si také čistěte po intenzivním cvičení nebo jakékoli namáhavé činnosti. Nezapomínejte na šetrnost a vyhýbejte se hrubým peelingům a drsným mýdlům. Příliš tvrdé drhnutí obličeje může ve skutečnosti akné zhoršit tím, že pokožku podráždí.
Aplikujte zelený čaj
Další běžně dostupnou složkou, která si dokáže poradit s mastnou pletí a bojovat proti akné, je zelený čaj. Jedna studie zjistila, že používání zeleného čaje po dobu 15 dnů snížilo tvorbu kožního mazu o 27 %. Zelený čaj navíc může pomoci inhibovat enzym 5-α reduktázu. Tento enzym přeměňuje méně aktivní mužské hormony na aktivní dihydrotestosteron, který stimuluje mazové žlázy k větší produkci kožního mazu. Předpokládá se, že polyfenoly, jako je epikatechin-3-gallát a epigalokatechin-3-gallát obsažené v zeleném čaji, působí jako inhibitory 5-α reduktázy.
Uvařte si šálek zeleného čaje a naneste ho na místa náchylná k výskytu akné. A pokud chcete sílu zeleného čaje ještě zvýšit, přimíchejte do něj výtažky z lotosu. Podle výzkumů tato kombinace funguje lépe než samotný zelený čaj.
Potírejte se zředěným eukalyptovým olejem
Eukalyptový olej může proti akné zasáhnout hned dvakrát. Jedna studie na zvířatech zjistila, že hormon testosteron způsobuje zvětšení mazových žláz, a tím zvyšuje produkci kožního mazu. Bylo však zjištěno, že eukalyptový olej zmenšuje velikost mazových žláz a vrací je do normálu. Tento esenciální olej tedy může snížit produkci kožního mazu ucpávajícího póry. Působí také proti bakteriím způsobujícím akné, jako je Propionibacterium acnes.
Ačkoli se často doporučuje eukalyptový olej nanášet přímo na pupínky, může být pro některé typy pleti velmi silný. Místo toho přidejte 3-4 kapky eukalyptového oleje do půl šálku vody, důkladně promíchejte a pupínky potřete. Tuto směs můžete také rozprašovat na obličej. Ještě před použitím zředěného eukalyptového oleje však proveďte náplasťový test, abyste se ujistili, že na něj vaše pokožka není citlivá.
Použití skořice a medu
Tady je sladká kombinace, která dokáže potlačit pupínky. Med i skořice působí proti bakteriím způsobujícím akné, jako jsou Staphylococcus epidermidis a Propionibacterium acnes. A podle výzkumu působí ještě lépe ve vzájemné kombinaci. Kromě toho se předpokládá, že skořice působí také jako inhibitor 5-α reduktázy a může pomoci regulovat mastnou pleť. Naneste na pupínky hustou pastu z medu a skořice a po 15-20 minutách opláchněte. Dělejte to jednou denně.
Natřete se citronovou šťávou
Citronová šťáva je běžným domácím prostředkem pro kontrolu mastné pleti. Studie ukazují, že je také skutečně účinná proti bakteriím, které způsobují akné. Tak na co ještě čekáte? Vymačkejte citron a naneste šťávu na pleť, abyste se zbavili pupínků.
Aplikujte pastu z kurkumy
Kurkuma se v některých komunitách jihovýchodní Asie tradičně používá k vyčištění pleti od akné. A studie zjistily, že výtažky z tohoto koření mohou inhibovat aktivitu enzymu inhibit 5-α reduktázy a snížit produkci kožního mazu. Kurkuma také potlačuje zánět způsobený bakterií Propionibacterium acnes, která má klíčovou roli při vzniku akné. Smíchejte kurkumový prášek s trochou vody, abyste vytvořili hustou pastu, a rozetřete ji na pokožku postiženou akné. Po zaschnutí opláchněte.
Rozmačkejte avokádo
Zde je nepravděpodobný spojenec v boji proti akné! Jedna studie zjistila, že mast obsahující výtažky z avokáda inhibuje enzym 5-α reduktázu a způsobuje výrazné snížení počtu puchýřků a papulek u lidí trpících akné. Rozmačkejte dužinu avokáda a dvakrát denně ji naneste na pleť se sklonem k akné. Po zaschnutí omyjte.
Používejte pleťovou masku z jílu a jojobového oleje
Maska z jojobového oleje a jílu je jednoduchý prostředek, který si dokáže poradit s akné. Podle studie se při používání masky 2-3krát týdně po dobu 6 týdnů snížil počet lézí akné v průměru o 54 %. Jak tedy maska funguje? Hlavní výhodou jílu je, že má vysušující účinek a dokáže si poradit s mastnou pletí. Jojobový olej má mezitím protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Smíchejte jíl a jojobový olej do pleťové masky proti akné a sledujte, jak se vaše pleť vyčistí.