Léčivé domácí prostředky k řešení slzení očí přírodní cestou

Stává se vám, že nadměrně slzíte? Není pochyb o tom, že slzy hrají důležitou roli při udržování zdravých očí, pomáhají je mazat a odplavovat cizí částice. Produkce slz je dobře promazaný stroj, oči je neustále vytvářejí a následně odvádějí slznými kanálky. Pokud však máte tendenci k neustálému slzení očí, může se jednat o skrytý problém, který je třeba vyřešit. A léčba bude záviset na některé z těchto příčin.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Mezi běžné příčiny slzení očí patří

Suché oči: Suché oči jsou nepříjemné a stimulují nadměrnou tvorbu slz, což vede k slzení očí.

Alergie: Ty mohou být vyvolány sezónními alergeny, jako je pyl, a také látkami, jako jsou plísně, prach nebo zvířecí srst, které způsobují nadměrné slzení a další příznaky, jako je zarudnutí nebo svědění očí. Tyto příznaky jsou způsobeny chemickou látkou známou jako histamin, kterou vaše tělo uvolňuje v reakci na alergen. Oční alergie se také označují jako alergický zánět spojivek.

Blefaritida: Jedná se o stav, při kterém dochází k zánětu okrajů očních víček. Může k tomu dojít jako reakce na bakterie, které obvykle neškodně žijí na vaší kůži. Kožní onemocnění, jako je seboroická dermatitida, která má za následek mastnou šupinatou kůži, a růžovka, která se vyznačuje vyrážkou, mohou zablokovat žlázy podél očních víček a způsobit blefaritidu.

Zánět spojivek: Jedná se o běžný stav, který může vést k zarudnutí a slzení očí. Může být způsobena infekcí způsobenou bakterií nebo virem.

Zúžené nebo zablokované slzné kanálky: K tomu může dojít buď v důsledku stáří, nebo chronického zánětu.

Oční víčka, která se stáčejí dovnitř nebo ven: Tyto stavy se nazývají entropium a ektropium a jsou způsobeny stářím a vadami svalů víček.

Zatímco v některých případech si s tímto problémem poradí domácí prostředky, v jiných budete možná potřebovat léky, například na alergii nebo zánět spojivek. Také některé stavy, jako jsou ucpané slzné kanálky, mohou vyžadovat chirurgický zákrok. Pokud je slzení očí přetrvávajícím problémem, určitě navštivte lékaře, abyste zjistili, co je jeho příčinou a zda vyžaduje lékařské ošetření. Mezitím mohou tyto domácí prostředky velmi dobře pomoci problém zmírnit. Pomohou vám nejen vypořádat se se slzením očí, ale také řešit základní problém, který je za něj zodpovědný.

Podávejte si omega 3 a 7 mastné kyseliny

Konzumace omega 3 mastných kyselin může pomoci vyřešit slzení související se suchostí očí. Tyto prospěšné tuky jsou dostupné v tučných rybách, jako je losos, makrela, sardinky a sleď. Dejte si alespoň 2 porce ryb týdně a ujistěte se, že jedna z nich je mastná. Omega 3 můžete získat také ze zelené listové zeleniny, sójových výrobků, ořechů a semínek. Omega 7, která je obsažena například v rakytníkovém oleji, může být také užitečná při boji se suchýma očima.

Používejte specializované brýle a zvlhčovače vzduchu

Brýle s vlhkostní komorou jsou speciální skla, která lze použít k řešení suchých očí. Pomáhají zadržovat vlhkost, zadržují dráždivé látky tím, že obepínají oči, a tím zabraňují slzení očí. Dalším zařízením, které může pomoci, je zvlhčovač vzduchu. Používejte proto zvlhčovač vzduchu s chladnou mlhou, který udržuje okolní vzduch vlhký a snižuje příznaky. Lékař vám také může doporučit, abyste proti tomuto stavu používali lubrikační oční kapky. Pokud mezitím suchost očí způsobují kontaktní čočky, může vám lékař doporučit, abyste k řešení tohoto problému používali speciální kontaktní čočky.

Použijte obklad na oči

Přikládání teplého obkladu na dobu asi 5 až 10 minut třikrát denně může pomoci zmírnit nepříjemné pocity způsobené bakteriálním nebo virovým zánětem spojivek. K přípravě obkladu namočte čistou žínku do sterilní teplé vody a přiložte ji na zavřené oči. Pokud máte alergický zánět spojivek (kdy nemusíte mít tolik výtoku), může být chladný obklad uklidňující. Jako obklad dobře poslouží také studený vlhký čajový sáček.

Používejte heřmánkový výplach očí

Heřmánek se tradičně používá jako oční výplach k řešení zánětu spojivek. Pokud vám oči neustále slzí, může vám pomoci. Za jeho příznivé účinky mohou antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti této byliny. Výplach očí připravíte tak, že 2-3 čajové lžičky této byliny spaříte půllitrem vroucí vody a přecedíte. Než roztok použijete jako výplach očí, nechte ho vychladnout. Nezapomeňte také pokaždé použít čerstvý roztok, protože staré roztoky nemusí být sterilní. Někteří lidé mohou mít na heřmánek alergickou reakci, proto si před jeho lokálním použitím udělejte náplasťový test.

Použití medového roztoku

Med je známý svými antibakteriálními vlastnostmi a může pomoci při léčbě bakteriálního zánětu spojivek. V jedné studii na zvířatech bylo pozorováno, že lokální aplikace medu snížila příznaky i dobu potřebnou k odstranění bakteriální infekce. Přidejte 3 polévkové lžíce léčivého medu do 2 šálků vroucí vody a nechte vychladnout. Tímto roztokem setřete hnis a krusty.

Vyzkoušejte teplý obklad, masáž a peeling

Pravidelné čištění očí, které účinně odstraňuje mastné nečistoty a špínu z očí, může pomoci řešit slzení očí a další příznaky spojené s blefaritidou. Zde je návod, jak na to.

Nejprve si na oči přiložte teplý obklad na dobu přibližně 10 minut. Ten změkčí olej vylučovaný žlázami v očích a zprůchodní je.

Poté krouživými pohyby jemně masírujte zavřené oči malíčkem. A přejeďte po nich vatovou tyčinkou směrem k okrajům očí, abyste vytlačili oleje ze žláz.

Do vody, která byla převařena a ochlazena na příjemně teplou teplotu, přidejte lžičku sody bikarbony a připravte si čisticí roztok na oči. Do tohoto roztoku namočte čistý vatový tampon a otřete jím z víček a řas okoralé kousky, bakterie a nečistoty.

Omyjte víčka peelingem s olejem Tea Tree nebo dětským šamponem

Jedna studie zjistila, že drhnutí očních víček 10% tea tree olejem může snížit výskyt roztočů, kteří se vyskytují u lidí trpících blefaritidou. Vědci navrhli, že drhnutí očních víček alespoň pětkrát týdně může být pro lidi s tímto onemocněním užitečné. Je však velmi důležité, aby byl tea tree olej před použitím tohoto prostředku dostatečně naředěn. Ve skutečnosti je možná nejlepší použít hotový mycí přípravek s tea tree olejem, ve kterém je olej správně kalibrován. Dbejte také na to, aby se čisticí roztok nedostal do očí, protože je může podráždit.

Dalším prostředkem, který by mohl být užitečný, je obyčejný dětský šampon. Po přiložení teplé žínky na oční víčka, aby se uvolnily krusty, použijte roztok 3 kapek dětského šamponu smíchaný ve 100 ml teplé vody a zavřené oči si jím vytřete. Poté si oči omyjte čistou vodou a osušte je. Dětský šampon je navržen tak, aby nedráždil oči, takže tímto způsobem oči šetrně vyčistíte a uvolníte případné bloky.

Pijte čaj Oolong

Stává se vám, že vám v období alergií slzí oči? Zkuste pít čaj oolong, což je částečně fermentovaný čaj. Podle jedné studie tento čaj účinně zmírňoval příznaky oční alergie, jako je slzení očí a svědění, i když byl počet pylů vysoký. Bylo také zjištěno, že pomáhá řešit nosní příznaky alergie.

Používejte vnější oční výplach s kurkumou

Kurkuma se tradičně používá jako oční výplach k řešení očních alergií. Toto koření obsahuje sloučeninu známou jako kurkumin, která dokáže inhibovat uvolňování histaminu. Studie na zvířatech také ukazují, že tato sloučenina může potlačit oční alergie.

Chcete-li si připravit oční výplach, přidejte polovinu čajové lžičky kurkumového prášku do čtvrt šálku čisté teplé vody. Tímto roztokem si vyčistěte vnější oko a oční víčko.