Léčba horečky dengue a způsoby, jak jí předcházet

Věděli jste, že 3,9 miliardy lidí na celém světě je podle odhadů ohroženo nákazou horečkou dengue? Dengue je infekce způsobená čtyřmi blízce příbuznými sérotypy viru (DEN-1, DEN-2, DEN-3 a DEN-4). Virus dengue šíří především komár Aedes aegypti. Dengue se obvykle vyskytuje v teplých a vlhkých částech světa a k jejímu propuknutí obvykle dochází v období dešťů.

Dengue způsobuje vysokou horečku a další příznaky, jako je intenzivní bolest hlavy, kloubů, bolest za očima, zduření žláz, vyrážka a zvracení. Tyto příznaky obvykle trvají pouze 2 až 7 dní. Někdy však může toto onemocnění přejít do těžké formy známé jako hemoragická horečka dengue, kdy se objevují intenzivní bolesti břicha, zrychlené dýchání, krvácení pod kůži nebo z dásní a nosu, krev ve zvratcích atd. Existují tedy nějaké způsoby, jak se s ní vypořádat přirozenou cestou? Zde se podíváme na některá opatření, která mohou pomoci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Domácí prostředky proti horečce dengue

V současné době neexistuje žádný předepsaný lék na horečku dengue. Pomoci však mohou některá jednoduchá opatření, jako je dostatečný odpočinek a pití velkého množství tekutin, aby se zabránilo dehydrataci. Níže navrhované přírodní prostředky jsou rovněž považovány za užitečné při řešení horečky dengue. Před použitím bylinné nebo přírodní léčby však informujte svého lékaře. Pokud máte příznaky hemoragické horečky dengue, vyhledejte urychleně lékařskou pomoc, protože tato forma horečky dengue může být smrtelná.

Použití listů papáji

Dengue může způsobit zničení krevních destiček a vyústit ve stav zvaný trombocytopenie, kdy máte abnormálně nízký počet krevních destiček. A pokles počtu vašich krevních destiček může způsobit vnější i vnitřní krvácení. Podle výzkumu mohou listy papáji zabránit destrukci krevních destiček v důsledku prasknutí buněčné membrány a léčit trombocytopenii spojenou s horečkou dengue.

  • Odšťavněte asi 50 g listů papáji a šťávu konzumujte 15 minut po snídani po dobu 3 dnů. Mějte však na paměti, že listy papáji se nedoporučují, pokud jste těhotná, kojíte nebo se snažíte o dítě.

Vyzkoušejte neem

Neem se v jihovýchodní Asii tradičně používá k léčbě horečky. Jak se ukázalo, může být užitečný i v případě, když máte horečku dengue. V jedné studii bylo zjištěno, že extrakt z listů neemu účinně potlačuje virus dengue typu 2.

  • Šťávu z listů neemu pijte dvakrát denně. Nebo ráno snězte asi 5 až 8 listů neemu.

Dejte si tawa tawa

Bylina zvaná Tawa Tawa se na Filipínách běžně používá k léčbě horečky dengue. Podle výzkumů extrakt z Tawa Tawa podporuje vývoj krevních destiček, zastavuje krvácení a zabraňuje dalšímu krvácení. U lidí, kteří byli touto bylinou léčeni, došlo v jedné studii ke zlepšení počtu krevních destiček a také k výraznému snížení horečky a příznaků podobných chřipce.

  • Pít sklenici čaje Tawa Tawa 3 až 4 krát denně může být užitečné. Pro přípravu čaje Tawa Tawa vezměte 5 celých rostlin Tawa Tawa a odřízněte jejich kořeny. Rostliny řádně omyjte a uvařte je v čisté vodě. Sceďte a nechte čaj vychladnout. Vypijte!

Pijte čaj Tulsi

Předpokládá se, že Tulsi posiluje imunitu a chrání především před infekcí. Tradičně se používá proti horečce. Bylo také zjištěno, že extrakt z Tulsi má mírný inhibiční účinek proti viru DENV-1.

  • Můžete konzumovat čerstvé listy tulsi. Z těchto léčivých listů si také můžete připravit čaj. Povařte 15 listů v přibližně 200 ml vody, dokud se množství vody nesníží na polovinu. Tento čaj užívejte dvakrát až třikrát denně.

Vyzkoušejte homeopatické léky

Homeopatie má řadu léků na léčbu horečky dengue a jejích příznaků. Poraďte se s homeopatem, který vám předepíše kombinaci homeopatických léků na léčbu horečky dengue. Například Aconitum napellus (oměj šalamounek) je účinný proti vysoké horečce, zatímco Bryonia alba (posed bílý) a Eupatorium perfoliatum (sadec prorostlý) mohou být léčivé při horečce kostí a bolesti za očními bulvami. Eupatorium perfoliatum je považováno za užitečné při běžné horečce dengue a Crotalus horridus (sestávající z jedu chřestýše lesního) může být předepsán při hemoragické horečce dengue.

Prevence před horečkou dengue

Vzhledem k tomu, že na horečku dengue neexistuje žádný specifický lék, je o to důležitější infekci předcházet. Prevence tohoto onemocnění se většinou zaměřuje na to, abyste se vyhnuli poštípání komáry, kteří virus přenášejí.

Odstraňte stojatou vodu

Komáři, kteří přenášejí virus dengue, se rozmnožují ve stojaté vodě. Ujistěte se, že ve vašem domě ani v jeho blízkosti nejsou žádné umělé nádoby s vodou. Dbejte na to, aby nádoby na skladování vody byly zakryté. Čistěte a vyprazdňujte vázy na květiny a misky na vodu používané pro domácí zvířata.

Používejte larvicid

K regulaci komáří populace v místech, jako jsou rybníky a vodní fontány, se často používají chemické pesticidy a biologické prostředky, které ničí vajíčka komárů. Éterické oleje rostlin, jako je sladká bazalka a vlaštovičník větší, vykazují larvicidní aktivitu proti komárům, kteří šíří horečku dengue. I když teprve další studie pomohou určit, jak je lze co nejúčinněji použít, přesto se mohou hodit k regulaci šíření komárů.

Fumigace

Fumigace se často provádí pomocí insekticidů, které mají za úkol zahubit nebo vybít komáry přenášející onemocnění. Hledáte přírodní variantu? Citronelový olej, který je obsažen v oleji z citronové trávy, může při pálení v lucernách a svíčkách fungovat jako fumigant a odhánět komáry. Upozorňujeme však, že nemusí být tak účinný jako chemické insekticidy.

Používejte repelent proti komárům

Chcete-li se chránit před komáry, používejte při vycházkách repelent proti komárům. K dispozici jsou sice účinné chemické repelenty, ale pokud hledáte něco přírodního, může být dobrou volbou neemový olej. Jedna studie zjistila, že použití neemového oleje zředěného kokosovým olejem poskytuje 85% ochranu proti komárům rodu Aedes. Bylo také zjištěno, že poskytuje 96 až 100% ochranu proti komárům rodu Anopheline, kteří šíří malárii. Před komářím štípnutím vás může ochránit také nošení kalhot a triček s dlouhými rukávy.

Pořiďte si zástěny a sítě proti hmyzu

Používejte sítě na dveřích a oknech, abyste zabránili vniknutí komárů do vašeho domova. Pokud žijete v oblasti, kde se endemicky vyskytují nemoci, jako je horečka dengue, malárie nebo chikungunya, které přenášejí komáři, má smysl používat při spaní také síť na postel.

Nechte se očkovat

Poraďte se se svým lékařem, zda má smysl nechat se očkovat proti horečce dengue. První očkování proti horečce dengue bylo v některých zemích zaznamenáno ke konci roku 2015. Tato vakcína – Dengvaxia (CYD-TDV) – je určena pro osoby ve věku od 9 do 45 let. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby se používala pouze v zeměpisných oblastech, kde se dengue endemicky vyskytuje. Mějte také na paměti, že vakcína neposkytuje úplnou imunitu proti horečce dengue.