Kurkuma při artritidě: Proč používat tento lék proti bolesti

Kurkuma je známá jako orientální koření, které dodává asijským jídlům barvu a chuť. Věděli jste však, že má kurkuma slavnou historii používání v tradiční medicíně, jako lék na vše, od ran a akné až po bronchitidu a artritidu? Základem těchto použití jsou protizánětlivé vlastnosti kurkumy, které se většinou připisují chemické látce zvané kurkumin.

Artritida je souhrnný pojem pro onemocnění kloubů. Z téměř 100 typů artritidy jsou nejčastější osteoartritida, revmatoidní artritida a dna. Zatímco příznaky všech tří jsou bolest a ztuhlost, příčiny se liší. Zatímco osteoartritida je způsobena opotřebením chrupavky v kloubech v důsledku věku, revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění. Dna neboli dnavá artritida je způsobena hromaděním urátových krystalů v kloubech v důsledku vysoké hladiny kyseliny močové v těle. Výzkumy ukazují, že je prospěšné používat kurkumu při artritidě, protože tato bylina někdy funguje stejně účinně jako standardní léky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Snižuje bolest a otoky kloubů

Kurkumin, který kurkuma obsahuje, je známý tím, že má silné protizánětlivé a bolest zmírňující vlastnosti. V pilotní klinické studii na pacientech s revmatoidní artritidou bylo pacientům podáváno buď 500 mg kurkuminu, nebo 50 mg diklofenaku sodného, nesteroidního protizánětlivého léku, nebo kombinace obou. Pacienti ve skupině s kurkuminem vykazovali maximální zlepšení, pokud jde o počet oteklých kloubů, hladiny markerů zánětu v krvi, bolesti a funkce.

V jiné studii na lidech s osteoartrózou se utkaly kurkuma a ibuprofen. Ti, kteří užívali každý den dávku 2 g kurkumy, zaznamenali nižší úroveň bolesti při chůzi do schodů, než ti, kteří užívali ibuprofen. Úroveň bolesti při chůzi se zlepšila, stejně jako funkce kolene.

2. Potlačuje zánět

Zánět je hlavní příčinou bolesti, která se vyskytuje u všech forem artritidy. Mnoho studií prokázalo, že kurkumin dokáže aktivovat antioxidační obranný systém v buňce a vede k uvolňování antioxidantů a proteinů, které buňku chrání a pomáhají při detoxikaci. Pomáhá také potlačovat produkci i působení prozánětlivých cytokinů (proteinů), enzymů a dalších zánětlivých mediátorů. Tím, že kurkuma maří jejich aktivitu, může zmírnit zánět. Tato protizánětlivá vlastnost kurkumy pomáhá v prevenci různých zánětlivých onemocnění od oestoartritidy a revmatoidní artritidy, až po cukrovku a dokonce i rakovinu.

Kurkumin také blokuje funkci enzymů vytvářejících volné radikály, jako jsou COX, LOX, xantin dehydrogenáza a iNOS. Dalším zánětlivým cytokinem podílejícím se na revmatoidní artritidě je interleukin-12 (IL-12) a bylo zjištěno, že kurkuma inhibuje IL-12, a tím pomáhá při autoimunitních stavech, jako je revmatoidní artritida a myokarditida.

3. Zabraňuje degradaci chrupavky a chrání chrupavku

Další velká výhoda kurkumy? Kurkumin v ní obsažený má ochranný účinek na chrupavky v těle. Opotřebení chrupavky má zásadní vliv na postup osteoartrózy. Tím, že kurkumin zabraňuje degeneraci kloubní chrupavky, může pomoci zmírnit příznaky a může dokonce zpomalit zhoršování vašeho stavu.

Uvádí se, že kurkumin také snižuje zánět chrupavky – problém, který se vyskytuje u revmatoidní artritidy a osteoartrózy – a zvyšuje aktivitu chondrocytů, které jsou zodpovědné za vytváření a udržování matrice chrupavky. Léčba kurkuminem tedy může napomoci regeneraci chrupavky vytvořením vhodného prostředí.

4. Dokáže předcházet dně a bojovat proti ní

Kurkuma může snížit vysokou hladinu kyseliny močové, která způsobuje bolestivý stav zvaný dna. Kurkumin snižuje hladinu kyseliny močové inhibicí enzymu xantinoxidázy, který katalyzuje přeměnu xantinu na kyselinu močovou. V jedné studii s pacienty s nealocholickou tukovou poruchou jater, dokázal kurkumin snížit hladinu kyseliny močové i škodlivého LDL cholesterolu. V jiné studii se vědci zabývali také účinkem purifikovaného extraktu kurkuminu na příznaky dny a zjistili, že 17 z 19 pacientů zaznamenalo zlepšení během 48 hodin. Ve stejné studii se zlepšení projevilo také u 41 z 62 pacientů s fibromyalgií.

5. Bojuje proti oxidačnímu stresu spojenému s artritidou

Oxidační stres hraje roli ve způsobu, jakým se osteoartróza projevuje a postupuje. Což je důvod, proč jsou antioxidační doplňky zkoumány jako potenciální alternativy, nebo jako doplňková terapie pro zvládání stavů, jako je osteoartróza kolen. Z celé řady antioxidačních doplňků stravy na trhu vykazuje významný vliv na funkci a úlevu od bolesti kurkumin.

Jeden z výzkumů zkoumal účinek kurkumy při potlačování účinků oxidačního stresu u lidí s mírnou až středně těžkou osteoartrózou. Účastníci studie užívali 1500 mg kurkuminoidních kapslí denně spolu s piperinem, který zlepšuje biologickou dostupnost kurkumových sloučenin v těle. Po 6 týdnech bylo zjištěno, že se systémový oxidační stres zmírnil. Výzkumníci tak mohli potvrdit, že antioxidační účinek přírodního prostředku může pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy.

6. Funguje jako adjuvantní terapie s jinými léky proti artritidě

Ačkoli přínosy kurkumy samy o sobě jsou dostatečným důvodem k tomu, abychom se tímto prostředkem blíže zabývali, některé důkazy také naznačují, že by mohl zlepšit kvalitu života a poskytnout lepší úlevu od bolesti pacientům užívajícím jiné léky. V jednom případě bylo pacientům, kteří již užívali 75 mg diklofenaku sodného k léčbě osteoartrózy kolenního kloubu, podáváno 1000 mg kurkuminoidů denně spolu s jejich běžnými léky. A přestože celkově nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl, skupina, která užívala kurkuminoidy, měla tendenci dosahovat lepších výsledků v oblasti každodenních funkcí i bolesti. Takže i když kurkumu nebudete užívat zcela, můžete ji vyzkoušet vedle jiných léčebných postupů pro zvládání artritidy.

Kolik kurkumy si dát

Pokud máte osteoartrózu, omezte příjem ve formě kapslí na maximálně 400 až 600 mg třikrát denně. Případně, pokud používáte práškový kořen v bylinných přípravcích, nebo při vaření, dbejte na to, abyste ho neměli více než 3 g denně. Typické množství by mělo být v průměru 0,5 až 1 g. Pokud máte revmatoidní artritidu, postačí dávka 500 mg užívaná dvakrát denně. Jedná se však pouze o orientační čísla podle Nadace pro artritidu. Svůj individuální případ byste měli konzultovat s vyškoleným lékařem nebo naturopatem. Ať už konzumujete jakékoli množství, vždy kupujte prášek, kořen nebo lék z důvěryhodného zdroje. Dávejte si pozor na neověřené internetové stránky, kde může být čistota produktu sporná.

Zařaďte do svého denního režimu čaj z kurkumy, který vás ochrání před záněty. Jednoduše namočte kořen do teplé vody nebo povařte prášek s vodou a oslaďte medem. Můžete také vyzkoušet „zlaté mléko“ podobnou metodou, ale s mlékem nebo nemléčným produktem. Případně přidejte trochu do jídla. Kurkuma se bez problémů smíchá s polévkami a dušenými pokrmy, a dokonce i se smoothies. Kurkuma se dá také kombinovat s dalšími protizánětlivými potravinami, jako je zázvor nebo černý pepř.

Nežádoucí účinky kurkumy, na které je třeba si dát pozor

Pokud se rozhodnete vyzkoušet kurkumu k léčbě nebo prevenci artritidy, zde je to, co byste měli vědět o nežádoucích účincích. Užívání velmi vysokého množství – léčebných dávek na rozdíl od dietního množství – může mít některé nepříjemné vedlejší účinky. Koření ředí krev – to může být problém, pokud již užíváte léky na ředění krve, a rizikové, pokud jste těhotná, máte onemocnění žlučníku, nebo vás v nejbližší době čeká operace. Hypoglykémie je dalším možným rizikem pro ty, kteří jsou diabetici a již užívají léky na snížení hladiny cukru v krvi. Pro ostatní je mírnějším nežádoucím účinkem a známkou toho, že ji máte příliš mnoho, žaludeční nevolnost. Někteří mají tendenci ke vzniku i vředů, proto se přesvědčte, zda vám kurkuma vyhovuje.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Arthritis Foundation , University of Maryland Medical center , Arthritis Health