Křeče po menstruaci: Příčiny křečí a způsoby jejich zmírnění

Menstruace je pravidelnou součástí života žen a zpravidla s sebou přináší menstruační bolesti a křeče. Křeče jsou obvykle způsobeny děložními kontrakcemi. Bolesti budou větší, pokud je váš cervikální kanál úzký, protože děložní sliznice a menstruační krev tímto úzkým otvorem obtížně procházejí.

Děloha, vaječníky a střeva jsou křečemi výrazně ovlivněny a tyto křeče mohou narušit i vaše každodenní fungování. Křeče nemizí s menstruací, můžete je mít i po menstruaci. Podívejme se na 10 důvodů, proč máte křeče po menstruaci:

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Cysty na vaječnících

Jedná se o váčky naplněné tekutinou, které vznikají na vaječnících. Mohou se vyvinout na jednom nebo obou vaječnících. Cysty na vaječnících způsobují velké bolesti a mezi jejich příznaky patří silné krvácení, pánevní bolesti, časté močení, oteklé břicho a potíže s vyprazdňováním střev.

Někdy nemusí přítomnost cyst na vaječnících vyvolávat žádné příznaky, pokud trpíte bolestmi nebo jakýmikoli zdravotními obtížemi, poraďte se se svým lékařem.

Děložní cysty

Děložní cysty se tvoří ve tkáních dělohy, mohou způsobovat krvácení a křeče po menstruaci. Tyto cysty jsou kapsy naplněné tekutinou, které zasahují vnitřek dělohy. Tyto cysty mohou způsobovat bolesti v dolní části zad a bolesti v podbřišku.

Pánevní zánětlivé onemocnění

Pánevní zánětlivé onemocnění je infekce v oblasti pánve. Pánevní oblast se skládá z děložního čípku, dělohy, vejcovodů a vaječníků. Pánevní zánětlivé onemocnění může být jednou z příčin křečí po menstruaci.

Příznaky mohou být bolest při močení, neobvyklý vaginální výtok, bolestivý sex a bolest v oblasti podbřišku.

Bolesti při ovulaci

Ovulace je okamžik, kdy se vajíčko přesune z vaječníků do vejcovodu. Během ovulace, kdy se vajíčka uvolňují, můžete trpět křečemi, tato bolest se také nazývá „bolest uprostřed“. Tyto křeče mohou trvat několik hodin nebo mohou trvat i několik dní.

Děložní myomy

Jedná se o abnormální růst v děloze a jejím okolí. Myomy jsou tvořeny hladkými svalovými buňkami a vláknitými pojivovými tkáněmi. Děložní myomy jsou známé tím, že způsobují nadměrné krvácení a silné křeče.

Děložní myomy jsou nezhoubné (nenádorové) a jejich příznaky mohou být zvětšený podbřišek, bolesti v dolní části zad, časté močení a bolesti při sexu.

Adenomyóza

Adenomyóza je onemocnění postihující dělohu, při kterém se endometriální tkáň, která jinak vystýlá vnitřek dělohy, přesouvá na vnější stěny dělohy. Adenomyóza může vzniknout v důsledku kouření a užívání antidepresiv. Tento zdravotní stav může způsobit krvácení z dělohy, pánevní bolesti při pohlavním styku a silné křeče.

Endometrióza

Endometrióza je chronické a bolestivé onemocnění, při tomto onemocnění začne děložní výstelka prorůstat na další orgány, jako jsou střeva, močový měchýř, děložní čípek, vulva a pochva. Endometrióza je známá tím, že způsobuje prudkou bolest jednoho nebo obou vaječníků.

Vaše křeče po menstruaci mohou být způsobeny endometriózou, pozor na příznaky, jako je bolest v podbřišku a bolest v oblasti pánve.

Neschopnost dělohy

Pokud vaše děloha není schopna vyloučit veškerou krev během menstruace, pak může být ve vašem těle nějaká krev, kterou je třeba vyloučit. Tato krev se může po skončení menstruace vyloučit. Tato neschopnost dělohy může také způsobit křeče.

Hormonální nerovnováha

Hormony, jako jsou estrogen a progesteron, hrají v menstruačním cyklu velmi důležitou roli. Pokud je ve vašem těle jakákoli hormonální nerovnováha, můžete trpět křečemi i po menstruaci.

Kromě toho, že způsobuje křeče, může hormonální nerovnováha způsobovat také bolesti břicha a nepravidelnou menstruaci.

Antikoncepční pomůcky

Časté používání antikoncepčních pomůcek, jako je nitroděložní tělísko, může být příčinou těchto křečí i po menstruaci. Vašemu tělu trvá nějakou dobu, než se na tato zařízení přizpůsobí, a do té doby můžete i nadále pociťovat křeče. Je také známo, že antikoncepční zařízení mají vedlejší účinky, které ovlivňují jen málo žen.

5 způsobů, jak zmírnit křeče po menstruaci

Od menstruačních křečí je možné si ulevit.

Používání tepelných polštářků

Přiložení tepelné podložky ke zdroji bolesti může přinést úlevu od menstruačních křečí. Tepelnou podložku můžete přikládat na 30-60 minut. Pokud to budete dělat každý den po sobě po dobu 1 týdne, může to přinést úlevu od křečí po menstruaci.

Pití teplých nápojů

Teplé nápoje, jako je heřmánkový a zázvorový čaj, vám mohou přinést úlevu od křečí.

Provádění základních protahovacích cvičení

Protahovací cviky mohou pomoci uvolnit svaly v oblasti pánve, což může také pomoci zmírnit křeče a poskytnout dočasnou úlevu.

Léky jako nesteroidní protizánětlivé léky

Nesteroidní protizánětlivé léky mohou být účinné při řešení křečí po menstruaci. Měly by se však používat pouze po konzultaci s lékařem.

Antibiotika

Antibiotika lze použít ke zmírnění křečí způsobených pánevním zánětlivým onemocněním. Před použitím jakéhokoli antibiotika se poraďte s lékařem.

Upozornění

Pokud křeče přetrvávají delší dobu, okamžitě se poraďte s lékařem, protože mohou být známkou nějakého základního onemocnění.

Chcete-li křeče účinně řešit, vyhledejte odbornou pomoc a řiďte se jejími radami.