Kožní problémy, se kterými se dospělí běžně potýkají
Kůže je největší orgán lidského těla. Kožní onemocnění jsou u dospělých velmi častá a projevují se mnoha příznaky různé závažnosti. Kožní problémy mohou vyvolat chemické látky, řezné rány, modřiny a sluneční záření. Nadměrné pocení, které doprovází cvičení v tělocvičně, může také zhoršit kožní onemocnění, jako je epidermis.
Příznaky kožního onemocnění zahrnují vyrážky, svědění kůže, pigmentové skvrny a záněty. Mohou být způsobeny v důsledku infekce, chronického onemocnění nebo alergie. Ať už je příčina jakákoli, je vhodné nechat se vyšetřit dermatologem. Zde jsou uvedeny běžné kožní problémy, se kterými se potýkají dospělí.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíLupénka
Lupénka je chronické genetické onemocnění kůže, které se projevuje silnými červenými skvrnami na kůži. Obvykle se vyskytuje u lidí ve věku od 15 do 35 let. Je způsobena v důsledku abnormality imunitního systému, která způsobuje rychlý růst nových buněk. Lupénka se může objevit kdekoli na těle – na dolní části zad, loktech nebo dokonce na pokožce hlavy. Léčba lupénky zahrnuje léky, světelnou terapii a masti.
Atletická noha
U každého člověka, který cvičí, se může objevit atletická noha. Jedná se o infekci, která se snadno šíří používáním veřejných zařízení, jako jsou společné sprchy, šatny a veřejné tělocvičny. Atletická noha obvykle postihuje prostory mezi prsty na nohou. Pokud se nechá bez kontroly, může se rozšířit na nehty na nohou a po stranách chodidla. Nejlepší léčbou by bylo časté mytí nohou. Můžete také nosit sandály místo pevné obuvi, abyste předešli dalším infekcím.
Akné
Akné je kožní onemocnění, při kterém se vám na obličeji objevují malé zanícené pupínky. Obvykle je způsobeno v důsledku hormonální nerovnováhy u dospívajících během puberty. Může být také způsobeno bakteriálními infekcemi.
Jednoduchým způsobem léčby akné je udržování mastných míst na obličeji v čistotě a pití velkého množství vody. Velmi důležité je, že ačkoli to může být lákavé, nesmíte vymačkávat póry, protože by to mohlo způsobit další infekci a jizvy.
Opary
Opary jsou malé, tekutinou naplněné a bolestivé puchýřky, které jsou způsobeny virem herpes simplex. Obvykle postihují ústa a nos. Na vině mohou být hormonální změny, horečka, stres a/nebo sluneční záření. Opary jsou nakažlivé a měly by se okamžitě léčit. Mezi běžné způsoby léčby oparů patří krémy, masti a antivirové pilulky.
Ekzém
Ekzém je nenakažlivé onemocnění kůže, které způsobuje suchou, zanícenou a svědící kůži. Může být vyvolán alergií, stresem nebo změnou klimatu. Může se projevovat na kožních záhybech, loktech nebo rukou.
Ekzém lze léčit buď lokálními, nebo perorálními léky.
Vyrážka v tříslech
Vyrážka v tříslech je extrémně svědivá, nepříjemná a vyloženě obtěžující. Příčiny vyrážky v tříslech jsou velmi podobné jako u atletické nohy. Výraznější je u lidí, kteří se hodně potí.
Snadnými a jednoduchými způsoby, jak se vyrážky v tříslech zbavit, je každodenní sprchování, pravidelná výměna spodního prádla, udržování oblasti třísel v suchu a nesdílení spodního prádla s ostatními.
Spálení od slunce
Jedná se o kožní problém, který vzniká v důsledku nadměrného vystavení UV (ultrafialovému) záření. Jedinci se světlou pletí mají méně kožního pigmentu melaninu (pigment, který chrání pokožku před UV zářením), a jsou proto obzvláště zranitelní. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout spálení od slunce, je používat opalovací krém, sluneční brýle a klobouk.
Růžovka (Rosacea)
Růžovka je zánětlivé onemocnění kůže, které je potenciálně neškodné. Obvykle se projevuje ztluštělou kůží, pupínky naplněnými hnisem a hrbolky. Pokud se neléčí, může se zhoršovat. Některými z možných způsobů léčby růžovky jsou léky, které lze užívat lokálně i perorálně. V závažných případech je nutná léčba laserem.
Kopřivka
Kopřivka je kožní infekce, která může být způsobena v důsledku extrémních teplot, angíny a alergií na léky nebo potraviny. Obvykle se projevuje svěděním, pálením nebo štípáním. Léčba kopřivky zahrnuje kožní krémy a antihistaminika.
Pásový opar
Pásový opar, známý také jako herpes zoster, je kožní vyrážka, která se projevuje jako vystouplé tečky, které se mění v bolestivé puchýře. Většinou se objevuje na hýždích a v oblasti trupu, ale může se objevit i kdekoli jinde na těle. Je důležité jej co nejdříve léčit, abyste se vyhnuli zbytkovým bolestem.
Léčba pásového oparu zahrnuje steroidy, antivirové léky a antidepresiva.
Až se vám tedy příště objeví vyrážka, boule na kůži nebo pupínek naplněný hnisem, neberte to na lehkou váhu. Mohlo by se jednat o jedno z těchto kožních onemocnění.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , WebMD