Kořen pampelišky v boji proti rakovině: Co byste měli vědět
Kořen pampelišky není pro každého, kdo zná tradiční čínskou medicínu nebo dokonce tradiční indiánskou medicínu, žádnou novinkou. Ale náznaky, že by extrakt z kořene pampelišky (DRE) mohl pomoci předcházet rakovině nebo ji dokonce léčit, vzbudily zájem těch, kteří bojují s rakovinou. Teoreticky, vzhledem k tomu, že rakovinu způsobují volné radikály, by pampeliška měla pomáhat jako antioxidant.
Antioxidanty: Výtažky z květů pampelišky testované na antioxidační vlastnosti na buňkách izolovaných z těla (in vitro) vykazovaly aktivitu zachycující volné radikály. Pomáhaly také snižovat porušování řetězců DNA. Extrakty z listů jsou také bohaté na polyfenoly, které vykazují vysoké antioxidační vlastnosti. Předpokládá se, že rakovina je vyvolána poškozením DNA způsobeným volnými radikály. Antioxidanty bojují proti oxidačnímu poškození způsobenému volnými radikály tím, že zabraňují jejich vzniku a neutralizují je dříve, než mohou poškodit buňky.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czVitamín K: Pampeliška a její výtažky jsou také bohaté na vitamín K. To je další uklidňující skutečnost, protože tato živina může pomoci výrazně snížit riziko vzniku rakoviny.
Jak si však tento přírodní alternativní bylinný lék vede, pokud jde o skutečné testy a zkoušky? Většina studií byla provedena in vitro, tedy na buňkách izolovaných z těla a testovaných za kontrolovaných podmínek v laboratoři, nebo na zvířatech. Ty vykazují pozitivní výsledky. Zkoušek na lidech však zatím nebylo provedeno mnoho. Aby bylo možné kořen pampelišky jako lék na rakovinu definitivně potvrdit, je zapotřebí dalších klinických testů a studií na lidech. Zde je přehled přínosů, které kořen pampelišky přináší při různých typech rakoviny.
1. Pomáhá ničit buňky rakoviny tlustého střeva a konečníku
Ve studiích in vitro bylo zjištěno, že extrakt z kořene pampelišky (DRE) způsobuje selektivní programovanou buněčnou smrt neboli apoptózu více než 95% buněk rakoviny tlustého střeva. Ve studiích in vivo na myších modelech vědci zjistili, že perorálně užívaný DRE může pomoci zpomalit růst těchto buněk o více než 90 procent. Léčba DRE způsobuje aktivaci více drah smrti v nádorových buňkách.
2. Může léčit rakovinu slinivky břišní
Rakovina slinivky břišní má v současnosti stoprocentní úmrtnost, takže jakákoli potenciální léčba je více než vítaná. Bylo zjištěno, že DRE vyvolává autofagii (přirozený destrukční mechanismus organismu) i apoptózu v rakovinných buňkách slinivky břišní u lidí, aniž by to mělo významný vliv na zdravé buňky. Vědci to považují za povzbudivý vývoj v léčbě rakoviny slinivky břišní.
3. Potlačuje růst buněk rakoviny žaludku
DRE by mohl pomoci potlačit růst i šíření nádorových buněk rakoviny jícnu nebo žaludku, a to bez nepříznivého vlivu nebo toxicity na nenádorové buňky. Rakovina žaludku je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění na světě a použití DRE v boji proti této rakovině se aktivně studuje.
4. Pomáhá ničit buňky rakoviny kůže (melanomu)
Bylo zjištěno, že DRE pomáhá vyvolat apoptózu v buňkách lidského melanomu – typu rakoviny kůže, který odolává chemoterapii – bez jakéhokoli negativního dopadu na zdravé buňky. To z něj činí možnou přírodní alternativu chirurgické nebo agresivnější léčby melanomů.
5. Může léčit rakovinu kostní dřeně (chronickou myelomonocytární leukémii)
Tato forma rakoviny krvetvorných buněk kostní dřeně a krve je notoricky obtížně léčitelná. U většiny lidí se poměrně rychle vytvoří rezistence na léčbu, což vyvolává naléhavou potřebu alternativních léků. Mezi přírodními produkty byl DRE identifikován jako prostředek s velkým potenciálem vzhledem k jeho netoxickým vlastnostem a účinnosti. Je však třeba provést další studie, aby se zjistilo, jak účinný může být.
6. Může zhoršovat rakovinu citlivou na hormony
Pampeliška nemusí být univerzálním lékem na všechny druhy rakoviny a panují nejasnosti ohledně toho, zda pomáhá při rakovině citlivé na hormony, jako je rakovina prsu (citlivá na estrogen) a rakovina prostaty (citlivá na testosteron). Studie zjistila, že vodný extrakt z listů snížil růst buněk rakoviny prsu a šíření buněk rakoviny prostaty, zatímco extrakt z kořene zablokoval šíření buněk rakoviny prsu. Odborníci však tvrdí, že pampeliška má estrogenní aktivitu a může dokonce způsobovat růst a množení rakovinných buněk citlivých na hormony. Experimentování s ní, pokud máte rakovinu citlivou na hormony, může být obzvláště nebezpečné.
Další klinické testy a studie na lidech jsou stále potřebné
Jakkoli jsou informace o protinádorových účincích pampelišky slibné, nezapomeňte, že nejde o zázračný lék. Zatímco laboratorní studie extraktu z kořene pampelišky zjistily pozitivní výsledky, klinické studie na lidech nepřinesly definitivní výsledky, v něž všichni doufali. Přesto však vlastnosti pampelišky, které posilují zdraví a zabraňují vzniku rakoviny, naznačují, že užívání výtažků z kořene nebo květů pampelišky může mít své opodstatnění. Poraďte se proto se svým lékařem nebo odborníky, zda by DRE nemohl být prospěšný pro druh rakoviny, se kterým se potýkáte nebo kterému se snažíte předcházet.
Kořen pampelišky může mít i nežádoucí účinky
Pokud se rozhodnete pampelišku vyzkoušet, buďte opatrní, protože pampeliška není vhodná pro každého. Pamatujte také, že zatímco antioxidanty obsažené v celých potravinách vám mohou výrazně pomoci, antioxidační doplňky nemusí být tak účinné. Zde jsou uvedeny nežádoucí účinky pampelišky, kterých byste si měli být vědomi.
Zvýšená produkce moči: Protože pampeliška je diuretikum, můžete očekávat zvýšení frekvence močení. Můžete mít také mírný průjem. U některých lidí se také objevuje pálení žáhy a zánět žaludku.
Pokles hladiny cukru v krvi: Kořen pampelišky má také potenciál snižovat hladinu cukru v krvi, což je třeba mít na paměti, pokud již užíváte hypoglykemické léky, které hladinu cukru snižují.
Toxicita: Protože pampeliškový čaj obsahuje velké množství šťavelanů, je lepší se léku vyhnout, pokud máte oslabenou funkci ledvin v důsledku chronického onemocnění ledvin – jinak by mohl způsobit toxicitu.
Alergická reakce: Pampeliška může také vyvolat alergické reakce, zejména u dětí. Buďte proto obezřetní a začínejte v menším množství.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: University of Windsor , U.S. National Library of Medicine , National Cancer Institute