Konopný olej a 6 méně známých zdravotních přínosů konopí

Bylina Cannabis sativa pochází ze střední Asie a je běžně známá jako „konopí“ nebo „marihuana“. Tato bylina se tradičně používá v mnoha kulturách k léčbě různých zdravotních potíží již po mnoho staletí. Produkty z konopí, jako je konopný olej, různé krémy a masti, konopný čaj atd., se většinou získávají z částí rostliny konopí, které obsahují vysoké množství tetrahydrokanabinolu (THC). Tetrahydrokanabinol je kanabinoid obecně známý svými psychoaktivními vlastnostmi, a to je důvod, proč se výrobky z konopí často setkávají s mnoha kontroverzemi a jsou v mnoha zemích po celém světě přísně regulovány.

Konopí a konopné produkty však zaznamenaly celosvětový tlak na jejich legalizaci, protože produkty odvozené od konopí byly zavedeny do běžných lékařských prostředků. V posledních desetiletích se neustále projevuje i tlak na jejich zavedení do konvenční léčby. Jaké výhody tedy může tato prastará bylina poskytnout a jak by mohla být využívána k léčbě běžných onemocnění?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Úleva od stresu a úzkosti

Bylo prokázáno, že léčba prováděná pomocí kanabinoidů může lidem pomoci ulevit od traumatických, nebo stresujících zážitků a pomáhá také při kontrole jejich emočních reakcí. Vědci zjistili, že kanabinoidy mohou účinně minimalizovat stresové receptory v hipokampu, což je část mozku zodpovědná za emoční reakce. Bylo také zjištěno, že terapie konopím snižuje stres a neklid u lidí, zejména u vojenských veteránů, kteří trpěli posttraumatickou stresovou poruchou. Tyto výsledky dokazují, že konopný olej může účinně léčit případy stresu a úzkosti.

2. Zdraví srdce

Konopný olej má bohatý obsah antioxidantů, které mohou pomoci při onemocněních souvisejících se srdcem. Bylo zjištěno, že konopný olej může předcházet některým kardiovaskulárním onemocněním včetně srdeční mrtvice, infarktu, aterosklerózy atd. Kanabinoidy uvolňují cévy a rozšiřují je, což umožňuje lepší krevní oběh a také snižuje krevní tlak.

3. Úleva od astmatu

Konopí se v tradičních indických a čínských kulturách již před tisíci lety osvědčilo při léčbě onemocnění dýchacích cest. Je to díky jeho protizánětlivým vlastnostem a analgetickým účinkům, které mohou rozšířit průdušky a umožnit lepší průtok kyslíku do plic. Díky tomu je pravděpodobné, že konopný olej může působit jako přírodní řešení pro léčbu astmatu po celém světě. V 70. letech 20. století bylo provedeno několik studií, které zkoumaly bronchodilatační účinky konopí na lidi, kteří v té době trpěli astmatem. Mnoho z těchto lidí uvádělo, že na léčbu konopím reagují pozitivně.

4. Úleva od bolesti

Tradičně rostlina konopí vždy zmírňovala bolestivé stavy a umožňovala pohodlnější stav při léčení bolestivých stavů. Toto využití se datuje již mnoho staletí nazpět, ale nové důkazy prokázaly, že produkty z konopí mohou účinně zmírnit jakýkoliv druh bolesti a nepohodlí tím, že brání nervovým přenosům v tělesných drahách bolesti. Konopí má také potenciál zmírnit nejběžnější formy zánětů a léčit chronickou bolest. Bylo zjištěno, že tato bylina výrazně snižuje intenzitu bolesti, a také zlepšuje spánkový režim.

5. Ochrana pokožky

Lokální aplikace konopného oleje prokazatelně podporuje zdravý vzhled pokožky. Olej dokáže vyloučit starší kožní buňky a napomáhá růstu nových buněk, které je nahrazují. Pomáhá také při tvorbě lipidů v boji proti chronickým kožním onemocněním, včetně akné a lupénky. Schopnost konopí snižovat stres a úzkost dokazuje, že konopný olej může zabránit i některým výsevům na kůži způsobeným ekzémem a růžovkou, což jsou určité kožní stavy, které se spouštějí v důsledku stresových stavů a úzkosti.

6. Potenciální léčba rakoviny

U jednoho z nejkontroverznějších onemocnění v historii lidské medicíny, rakoviny, se konopný olej jeví jako potenciální lék, který lze použít při léčbě rakoviny. Bylo zjištěno, že kanabinoidy mají za určitých laboratorních podmínek řadu pozitivních účinků. Mohou vyvolat smrt rakovinných buněk prostřednictvím apoptózy, zabránit dělení rakovinných buněk a zabránit vzniku nových cévních útvarů, a zároveň snížit riziko šíření rakovinných buněk v těle a jejich pronikání do zdravých tkání. Stále však není komerčně uznáván jako lék, ačkoli existují silné důkazy, že konopný olej může pacientům s rakovinou pomoci v léčebném procesu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline