Kolik kofeinu obsahuje váš zelený čaj ve srovnání s kávou

Pokud pijete čaj nebo jste někdo, kdo se zajímá o zdraví a kondici, je pravděpodobné, že zelený čaj je ve vašem hledáčku už nějakou dobu. A přestože obsahuje spoustu antioxidantů, jako jsou katechiny, které mohou pomoci se vším od snížení kardiovaskulárních rizikových faktorů a posílení imunity až po možnou ochranu před rakovinou, zelený čaj obsahuje také kofein. A jeho nadměrné množství může být problematické. Kolik kofeinu tedy obsahuje šálek zeleného čaje? Jaký je ve srovnání s šálkem kávy? Existuje nějaká horní hranice, kterou byste si měli stanovit pro denní příjem zeleného čaje? Zde je několik odpovědí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Šálek zeleného čaje může obsahovat 20-50 mg kofeinu

Průměrný šálek zeleného čaje o objemu asi 240 ml obsahuje 20-45 mg kofeinu. Institut pro vědecké informace o kávě uvádí, že toto číslo je 31-71 mg na 240 ml kávy. Toto číslo se samozřejmě může lišit v závislosti na různých faktorech. Jak odhalila jedna zpráva, obsah kofeinu v šálku zeleného čaje se velmi liší v závislosti na tom, jakou značku si kupujete a jakým způsobem ho vaříte, a to od 15 mg až po 75 mg. Jedna značka bez kofeinu měla obsah kofeinu 7,6 mg.

Způsob vaření zeleného čaje ovlivňuje obsah kofeinu

Zelený čaj se obvykle vaří při teplotě kolem 75-90 °C. Tato nižší doporučená teplota louhování znamená, že nálev zeleného čaje by měl mít nižší obsah kofeinu než šálek, který byl louhován ve vroucí horké vodě. Pokud se od tohoto pravidla odchýlíte a použijete pro zelený čaj vroucí vodu, může být obsah kofeinu v šálku mnohem vyšší, než je uvedeno na obalu.

Chytrý trik, který znalí spotřebitelé používají ke snížení příjmu kofeinu, je vařit čaj s poloviční silou. Jednoduše použijte poloviční množství čajových lístků, než obvykle používáte při přípravě běžného šálku, nebo v podstatě dvojnásobné množství vody, pokud používáte čajový sáček, abyste si připravili méně kofeinový a lehčí šálek zeleného čaje.

Doporučená doba spaření většiny zelených čajů je obvykle 90-180 sekund. Delší louhování čaje může také zvýšit obsah kofeinu v nápoji. Na druhou stranu, pokud, jak doporučují Číňané, první nálev vyhodíte a použijete pouze druhý, obsah kofeinu v nápoji se sníží.

Zaměřte se na mírný příjem kofeinu denně

Za umírněný příjem kofeinu se obecně považuje příjem 150-300 mg denně. Abyste zjistili, kolik kofeinu denně přijímáte, musíte se podívat na svůj denní příjem kofeinu nejen ze zeleného čaje, ale i z dalších nápojů. Nezapomeňte také započítat čokoládu, pokud ji pravidelně konzumujete – ve 30 g hořké čokolády je 60 mg kofeinu a ve 30 g mléčné čokolády 6 mg.

Proč si musíte hlídat příjem kofeinu

Pokud jste těhotná, nekonzumujte více než 200 mg kofeinu denně. Pro větší bezpečnost se držte pod hranicí 100 mg. Zkontrolujte si obsah kofeinu ve své značce zeleného čaje a spočítejte si, kolik kofeinu je bezpečné.

I když má zelený čaj mnoho předností, jeho obsah kofeinu si zaslouží bližší pozornost. Příliš mnoho kofeinu každý den není dobrý nápad. Tady je důvod.

Jelikož je kofein stimulant, zvyšuje srdeční tep i krevní tlak. Může také bránit vstřebávání folátů a železa, dvou základních živin.

Pro ženy, které čekají dítě, je tento vliv na vstřebávání kyseliny listové a železa obzvláště důležitý vzhledem k jejich úloze při udržování zdravého těhotenství. Zatímco první z nich je nezbytný pro tvorbu krve u dítěte, druhý je zásadní pro ochranu před vrozenými vadami. Příliš mnoho kofeinu může zvýšit riziko zpomalení růstu dítěte během pobytu v děloze a může také zvýšit riziko potratu.

Pokud máte problémy se spánkem nebo nespavostí, pití zeleného čaje nemusí vašemu tělu nijak prospět. Kofein v něm obsažený udrží vaši mysl v bdělém stavu až do ranních hodin a připraví vás o kvalitní noční odpočinek. Konzumace 400 mg kofeinu může stejně narušit váš spánek, ať už si ho dáte před spaním, o 3 hodiny dříve, nebo dokonce až 6 hodin před spaním. Čím dříve si ho však dáte, tím lépe, protože tak získáte více času na to, aby kofein opustil váš organismus. Pokud opravdu omezujete příjem kofeinu, zvolte bezkofeinovou variantu, například květinový nebo bylinný nápoj z ingrediencí, jako je zázvor, citron, med a horká voda.

Zelený čaj má jistě spoustu dobrých vlastností, takže je to nápoj, který si můžete dopřávat pravidelně, zejména pokud na něj máte chuť. Jen nezapomeňte na to, abyste to nepřehnali a nepili ho příliš mnoho, a hlídejte si celkový denní příjem kofeinu. Pokud však potřebujete kofein výrazně omezit, možná budete muset dát tomuto svému oblíbenému čaji na nějaký čas sbohem.