Klinické příčiny dušnosti, které bychom měli znát
Dušnost, případně dýchavičnost, se lékařsky nazývá dyspnoe. Je charakterizována zkráceným dechem. Dušnost je běžným příznakem spojeným s mnoha plicními onemocněními. Tento stav může mít na lidi vysilující účinek. Může být buď chronická, nebo akutní, v závislosti na zdravotním stavu jedince. Různí lidé definují své příznaky dušnosti různými způsoby. Pocit dušení, sevření hrudníku, těžký předmět sedící na hrudi atd. jsou jen některé příklady těchto charakteristik. Je důležité odlišit normální pocit dušnosti od dušnosti spojené s chronickým onemocněním. Dušnost způsobená namáhavou fyzickou aktivitou, nedostatkem výdrže a vysokou nadmořskou výškou je normální a přijatelnou reakcí organismu. Existuje však mnoho dalších zdravotních stavů, které mohou způsobovat dušnost a které bychom měli znát.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíZápal plic
Toto onemocnění vzniká v důsledku infekce plic. Tato infekce může být způsobena různými původci, jako jsou viry, bakterie nebo dokonce plísně. Obecně je léčitelná a neohrožuje život všech osob starších 2 let a mladších 65 let. Může však představovat vážnou hrozbu pro osoby s oslabenou imunitou a již existujícími zdravotními potížemi. Diagnostickou metodou je obvykle rentgenové vyšetření hrudníku. Také špatná zdravotní rozhodnutí, jako je kouření, mohou zhoršit pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění.
Příznaky tohoto onemocnění mohou zahrnovat horečku, kašel, dušnost, nevolnost, bolest na hrudi, únavu, průjem a zvracení. Zápal plic může být dvojího typu: lobární zápal plic a bronchopneumonie. Lobární pneumonie postihuje pouze jednu část plic, zatímco bronchopneumonie se může šířit po celých plicích. Léky a péče mohou toto onemocnění vyléčit.
Astma
Astma je další vysilující onemocnění dýchacích cest, které je spojeno s příznakem dušnosti. Toto onemocnění může být charakterizováno zúžením dýchacích cest v důsledku zánětu. Svaly přítomné v dýchacích cestách se začnou stahovat a zužovat dýchací cesty (bronchokonstrikce). To vede ke snížení přívodu vzduchu do plic. Závažnost astmatu může být různá, od občasného až po těžké trvalé astma. U jedinců s různým stupněm astmatu se také vyskytují různě intenzivní záchvaty.
Mezi příznaky astmatu patří sípání, dušnost a kašel. Lékaři mohou toto onemocnění diagnostikovat pomocí různých plicních testů a srovnávacího studia léků. V současné době neexistuje žádný lék na astma, ale lze ho zvládnout pomocí léků. Plavání je dobrým způsobem, jak posílit plíce, což může pomoci v boji proti astmatu.
Anémie
Anémie je klinicky definována jako nedostatek potřebného množství červených krvinek v krvi. Červené krvinky jsou klíčovými hráči při transportu kyslíku v našem těle. Červené krvinky přenášejí kyslík do tkání a buněk. Naše buňky tento kyslík využívají k výrobě energie. Při nedostatku červených krvinek však naše tělo slábne v důsledku nedostatečné produkce energie. Anémie se může objevit z různých příčin, jako je zvýšená destrukce nebo snížená produkce červených krvinek.
Mezi příznaky tohoto onemocnění patří únava, slabost, dušnost, bledá kůže a závratě. Anémii lze snadno diagnostikovat pomocí krevních testů, jako je například test hemoglobinu. Dlouhodobé krvácení, nedostatek železa a podvýživa mohou být také příčinami anémie. Naštěstí ji lze snadno léčit pomocí péče a léků. Pokud se však tento stav neléčí dlouho, může být smrtelný.
Městnavé srdeční selhání
Městnavé srdeční selhání je selhání srdce, které nedokáže pumpovat dostatečné množství krve pro vykonávání běžných tělesných funkcí. Tento stav může být buď krátkodobý, nebo se může táhnout delší dobu. Dlouhodobé městnavé srdeční selhání může vést až ke smrti. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je zúžení tepenných průchodů. Dalšími sekundárními příčinami mohou být vysoký krevní tlak, srdeční infarkt, cukrovka, arytmie a plicní onemocnění.
Příznaky tohoto onemocnění jsou dušnost, bolest na hrudi, kašel, únava, přibývání na váze, otoky prstů nebo nohou a zrychlený tep. Toto onemocnění lze diagnostikovat pomocí vyšetření, jako je echokardiogram. Lze ho zvládnout pomocí správných léků, zdravého životního stylu a v případě potřeby i chirurgického zákroku.
Věnujte tedy svému tělu trochu více pozornosti, abyste ho lépe poznali. A pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, navštivte ještě dnes lékaře.