Když roztaje sníh, je čas na obnovu trávníku
Jaro už se nezadržitelně blíží a zahrádkář obhlíží, co s jeho trávníkem zima napáchala. Je čas poskytnout mu péči, aby byl později hustý a sytě zelený.
Trávník po zimě vypadá hodně nevzhledně: holá místa, mech a plevel. Je čas na vypichování, provzdušnění, vápnění a další činnosti, na jejichž konci bude krásně zelená travní plocha. Aby nám šla práce od ruky, je dobré pořídit si užitečné pomocníky, jako jsou vypichovače plevele, vertikulátory či vertikulační hrábě, hnojivo a travní směs na dosev.
Začínáme odstraněním plevele a mechu
Zatímco na plevel nám postačí některá z vypichovacích vidliček nebo pouhé ruce, s mechem budeme muset zabojovat. Ten se nejčastěji objevuje na místech, kde není příliš světla, tedy pod stromy, nebo v tmavých koutech u zídek a plotů. Tam, kde je půda kyselá, je dobré posypat trávník vápnem. Půda se neutralizuje a mechu zabrání v růstu. Výhodou je, že vápnit můžete i přes sněhovou pokrývku, nemusíte tedy čekat, až sníh úplně roztaje.
Blahodárné provzdušnění
Tráva k růstu potřebuje dostatek vzduchu a výživu až ke kořenům. Proto je vhodné prořezat trávník vertikulátorem, čímž ho provzdušníte, navíc odstraníte mech. Na menších zatravněných plochách si vystačíte se speciálními vertikulačními hráběmi. I s nimi trávník dobře provzdušníte a pročistíte od odumřelých rostlin.
Holá místa osejeme, následuje výživa a bohatá zálivka
Nečekejte na to, že trávník zregeneruje sám, pravděpodobně by se mnohem dříve objevil plevel. Očistěte a osejte travní směsí místa holá i poškozená. Na nový trávník aplikujte hnojivo se základními živinami stopovými prvky. Jestli máte časté problémy s mechem, použijte zelenou skalici (síran železnatý). Zatímco trávníku železo velmi prospívá, mech strádá. Trávníku prospívá také hořčík, rostlinky mají pevnější stébla. V závěrečné fázi bohatě zaléváme, aby se výživa dostala ke kořínkům.
Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada