Kdy je nejlepší čas na prořezávání a jak stříhat magnólie
Poté, co vaše magnólie dospěje a začne růst do šířky a výšky, možná vás napadne, zda ji prořezat, a pokud ano, jak a kdy to udělat. Existuje několik obecných pravidel, kterými se můžete řídit a která vám poskytnou vodítko. Existují však i výjimky z těchto pravidel. Existují stovky odrůd magnólií a ne všechny potřebují stejný řez.
Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada
Zda, kdy a jak stříhat magnólie?
Až na výjimky se řez u tohoto oblíbeného kvetoucího stromu opravdu nepovažuje za nutnost (nebo dokonce za žádoucí). Jednak se magnólie po řezu nehojí tak dobře jako většina stromů (což může vést k zavlečení chorob) a jednak můžete snadno zkazit vzhled magnólie, když se necháte při řezu unést. Pokud se přesto rozhodnete prořezávat, zvažte tyto rady:
Udělejte to těsně po skončení kvetení, nejen proto, abyste se mohli těšit alespoň z květů aktuálního roku, ale také proto, že magnólie kvetou na starém dřevě. Což znamená, že příliš pozdním prořezáváním riskujete ztrátu pupenů pro květy v příštím roce.
Zastřihujte jen v malém množství a snažte se rostlinu tvarovat podle svých představ.
Protože se magnólie po prořezání poměrně špatně hojí, a jsou tak náchylné k chorobám, mějte na paměti také následující pokyny, pokud máte pocit, že musíte prořezávat:
Řez provádějte nůžkami na živý plot nebo nůžkami na větve, které byly předtím důkladně dezinfikovány (například etanolem nebo izopropylalkoholem) a nabroušeny.
Nejprve odřízněte odumřelé větve. Poté zkontrolujte, zda na rostlině nejsou místa, kde se o sebe třou dvě větve. Rozhodněte, která z nich se lépe hodí k celkovému tvaru, o který usilujete, a tu druhou odstraňte. Nakonec ořežte všechny větve, u kterých máte podezření, že jsou napadeny nějakou chorobou (chcete mít jistotu, že se choroba nerozšíří). Po dokončení této části práce a před pokračováním v prořezávání ještě jednou dezinfikujte řezný nástroj.
Provádějte čisté řezy nůžkami. Prořezávejte celé dřevo. Nenechávejte větev viset „na vlásku“ a nepokoušejte se ji pak vytrhnout rukou. Mohli byste přitom strhnout část kůry z kmene.
Výjimky z pravidla: Prořezávání po poškození vichřicí u mladých stromů
Prořezávání magnólií je obecně zbytečné, ale existují výjimky. Jedna výjimka se týká poškození vichřicí, druhá stáří daného stromu. Pokud jde o první výjimku, zvažte následující scénář:
Během silné větrné bouře (nebo sněhové či ledové bouře) spadne na vaši magnólii Jane (Magnolia Jane) obrovská borovice.
V důsledku poškození dojde k náhodnému „ořezání“ a zlomení koruny stromu, což navždy změní jeho tvar a růstový habitus.
Vaše magnólie Jane poté získá tvar keře.
Po takovém poškození zimní bouří možná budete chtít změnit svůj přístup ke způsobu prořezávání magnólie. Pokud přijmete skutečnost, že nyní bude růst jako keř (nikoli strom), možná ji budete chtít zastřihnout tak, abyste jí v rámci možností její nové formy rostliny dodali co nejpříjemnější tvar. Forma stromu byla možná ideální, ale je vhodné přizpůsobit svá očekávání a režim řezu nové realitě.
Rozvážným řezem poškozené rostliny ji budete moci udržet alespoň jako kompaktní keř, který se dobře hodí do určeného zákoutí nebo prostoru ve vaší krajině. V závislosti na vašem osobním vkusu může magnólii slušet „divoký vzhled“ v podobě stromu, zatímco v podobě keře jí může více slušet upravený vzhled.
Zde je další výjimka z pravidla o zákazu stříhání. Mnozí zahradníci stříhají magnólie v mládí a poté je nechávají na pokoji. Prořezávání mladých magnólií má dvě výhody:
Díky tomu, že se rostlina teprve rozrůstá, může prořezávání zajistit, že dospělý exemplář bude mít tvar odpovídající vašemu vkusu. Pokud například dáváte přednost stromkovitému tvaru, odstraňte nízké větve. Tímto způsobem bude energie věnována na vytvoření silnějších horních větví.
Tento včasný řez může také podpořit lepší kvetení.
Řez podle běžných odrůd
Zde jsou uvedeny požadavky na prořezávání čtyř nejběžnějších magnólií vysazovaných v domácích zahradách.
Magnólie velkokvětá (Magnolia grandiflora): Její symetrický tvar lze zachovat řezem v létě, když už nekvete.
Magnólie Soulangeova (Magnolia x soulangeana): Tato magnólie dosahuje výšky až 8 metrů v zónách 4-9 (USDA). Má více kmenů a měla by být řezána mladá, aby bylo možné vytvořit počet vláken, které si zahradník přeje. Stříhejte a tvarujte ji po jarním odkvětu a pak už jen střídmě, protože se pomalu uzdravuje.
Magnólie hvězdovitá (Magnolia stellata): Tato 5 až 6 metrů vysoká magnólie má více kmenů a roste v zónách 4-8. Strom je možné po jarním odkvětu nechat vykvést.
Magnólie viržinská (Magnolia virginiana): Tato vícekmenná magnólie kvete v létě v pěstitelských zónách 5 až 10. Měla by se řezat na konci zimy před růstovým spurtem, jinak hrozí, že uříznete pupeny.