Každodenní návyky a činnosti které narušují imunitní systém

Kdy jste naposledy poděkovali svému imunitnímu systému? Každý den tvrdě pracuje na ochraně těla před infekcí. Ještě důležitější je to v „chřipkové sezóně“, kdy je snadné chytit bacily, nebo pokud váš kolega či partner bouřlivě kýchá. Bez zdravého imunitního systému byste byli denně nemocní. Váš imunitní systém však nemůže jít do boje sám. Vaše každodenní návyky a činnosti mohou vašemu imunitnímu systému buď pomoci, nebo uškodit! Tuto síť buněk, tkání a orgánů pohání váš životní styl a je na vás, abyste mu podali pomocnou ruku.

Každý malý krůček se totiž počítá. Možná se to v tuto chvíli nezdá nijak převratné, ale vše má rozhodně svůj význam. Váš imunitní systém závisí jen a pouze na vás.

Prokažte své imunitě laskavost tím, že budete tyto návyky dodržovat. Časem se vám odvděčí tím, že vás udrží zdravé a v dobré kondici.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

1. Necháváte v sobě hromadit stres

Stres je zcela běžnou součástí života. V malých dávkách podporuje motivaci a produktivitu a pomáhá vám zvládnout denní seznam úkolů. Reakce „bojuj nebo uteč“ dokonce zvyšuje počet imunitních buněk, jako jsou lymfocyty a neutrofily. Problém však nastává, když se věci vymknou kontrole.

Stres zvyšuje hladinu kortizolu, příznačně nazývaného stresový hormon. Při vysokých hladinách kortizol brání tělu potlačovat záněty a bojovat s nemocemi. V podstatě platí, že když jste pod tlakem, je pod tlakem i váš imunitní systém.

2. Spíte méně než 7 hodin

Dospělí potřebují každou noc 7 až 9 hodin spánku, ale téměř 30 procent z nich ho nemá dostatek. Rozmach technologií tomu rozhodně nepomáhá! Když k tomu připočtete nároky práce, máte zaděláno na bezesnou noc.

To znamená problémy pro imunitní systém. Kromě úrazů a špatného soustředění je nedostatek odpočinku silně spojen s nemocností. Spánek umožňuje zvýšení počtu imunitních buněk a jejich opětovné rozmístění v lymfatických uzlinách. Dokonce pomáhá tělu vytvořit si imunologickou paměť, aby si zapamatovalo „padouchy“, což dokazuje sílu zavřených očí.

3. Příliš mnoho cvičení

Ujasněme si jednu věc: Fyzická aktivita je pro tělo skvělá. Cvičení zvyšuje obranyschopnost buněk a bojuje proti zánětům tak dobře, že dokáže zvládnout chronická onemocnění. Celkovému zdraví to jistě prospěje, ale něco jiného je, když to se cvičením přeháníte.

Cvičení posiluje imunitu tím, že dočasně zvyšuje oxidační stres. Pokud ale budete cvičit pořád a pořád a pořád, tento oxidační stres vás ovládne. Namáhavé cvičení dokonce potlačí imunitní buňky, takže budete náchylní k infekcím a nemocem.

4. Celodenní sezení

Na druhou stranu, nedostatek pohybu není o nic lepší. Někteří tvrdí, že je stejně špatný jako kouření! Fyzická aktivita nejenže zvyšuje počet pomocných T-buněk, ale pomáhá imunitě reagovat a přizpůsobovat se. Cvičení také zvyšuje množství bílkovin, které regulují zánět, hlavní proces stojící za nesčetnými nemocemi.

Znovu opakuji, že pobyt v aktivním prostředí je tak silný, že dokáže zvládnout autoimunitní onemocnění a snížit riziko návratu rakoviny prsu. Takže vstávejte a hýbejte se!

5. Přílišné pití alkoholu

Pokud pijete, občasný koktejl nebo pivo neuškodí. Některé druhy alkoholu jsou dokonce zdraví prospěšné. Například červené víno má více antioxidantů než zelený čaj a kyselinu ellagovou, chemickou látku, která zpomaluje růst tuků. To však neznamená, že nadbytek alkoholu je pro vás dobrý.

Příliš mnoho alkoholu ztěžuje imunitním buňkám jejich činnost. V mnoha případech alkohol vlastně způsobuje, že orgány těla útočí samy na sebe. A pokud onemocníte? Nemoci jsou často agresivnější u těch, kteří hodně pijí, takže pozor.

6. Kouření cigaret

Následky kouření nejsou hezké – od žlutých zubů až po rakovinu plic. K tomuto seznamu můžete přidat i slabou imunitu. Nikotin, hlavní složka cigaret, negativně působí na bílé krvinky zvané lymfocyty. Pomocné T-lymfocyty také přestávají reagovat a nechávají působit choroboplodné zárodky a volné radikály.

Kromě toho tento zlozvyk zvyšuje riziko působení dalších faktorů poškozujících imunitní systém. S kouřením cigaret souvisí stres, nedostatek fyzické aktivity a špatné stravovací návyky.

7. Konzumace zpracovaných potravin

Máte rádi jídla z krabiček a mražené večeře? Zpracované potraviny jsou sice levné a snadné, ale neobsahují téměř žádné živiny. To může vážně omezit imunitní buňky, které ke svému fungování potřebují vitamíny a minerály. Potraviny se doslova rovnají palivu.

Například vitamíny A a C aktivují imunitní buňky a zároveň bojují proti oxidačnímu stresu. Jejich nedostatek může zvýšit riziko onemocnění, proto jezte hodně ovoce a zeleniny. Na druhou stranu zpracované potraviny nejsou bohaté na výživu. Opravdu platí: Jste to, co jíte.

Jak pomoci svému imunitnímu systému

  • Udělejte si čas na péči o sebe a na odbourání stresu. Najděte si koníček, který vás baví, ať už se jedná o ruční práce, kreslení nebo psaní.
  • Dejte přednost spánku, bez ohledu na to, jak jste zaneprázdněni. Druhý den ráno se budete cítit mnohem lépe.
  • Zůstaňte aktivní. Stačí 30 minut 5 dní v týdnu, abyste využili výhod cvičení.
  • Alkohol pijte s mírou. To znamená 2 nápoje denně pro muže a 1 nápoj denně pro ženy.
  • Pokud kouříte, přestaňte kouřit. Snadněji se to řekne, než udělá, ale existuje nespočet programů a odborníků, kteří vám mohou pomoci.
  • Jezte skutečné potraviny, jako je ovoce, zelenina, libové maso a celozrnné výrobky a váš imunitní systém vám poděkuje.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Immune System Research – National Institute of Allergy and Infectious Diseases