Jógová terapie a meditace uleví od bolesti dolní části zad

Bolesti dolní části zad jsou pravděpodobně jedním z nejnepříjemnějších, nejúpornějších a nejvíce frustrujících stavů. Jejím výsledkem je hromada léků proti bolesti a návštěva lékaře, často s malou nebo žádnou úlevou. Naštěstí může přijít na pomoc terapie jógou.

Rostoucí popularita jógy se dá měřit množstvím jejích verzí, které se objevily. Existuje power jóga, hot jóga, a dokonce i pivní jóga. A je známo, že jóga pomáhá zmírnit ztuhlost těla, stres, dýchací potíže a výkyvy nálad. Tyto přínosy jsou dostatečným důvodem k tomu, abychom očekávali, že jóga uleví i od bolesti dolní části zad, nebo ne?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje bolesti dolní části zad?

Bolest dolní části zad zahrnuje ztuhlost a sníženou pohyblivost v dolní části zad. Můžete mít také potíže s rovným postavením. Zatímco akutní bolest dolní části zad trvá jen několik dní až týdnů, chronická bolest zad může trvat měsíce i déle.

Bolesti dolní části zad jsou druhým nejčastějším důvodem, proč lidé navštěvují lékaře. Bolest obvykle udeří poté, co jste zvedli něco těžkého. Může se také objevit, pokud se náhle pohnete nebo příliš dlouho sedíte v jedné poloze. Tyto činnosti totiž způsobují náhlé poranění svalů a vazů. Mezi další věci, které mohou způsobit bolest dolní části zad, patří tyto:

Zlomenina páteře způsobená osteoporózou
Rakovina páteře
Svalová křeč
Kýla (hernie) nebo prasklá ploténka
Zánět sedacího nervu
Zakřivení páteře
Natažení a natržení
Artritida
Problémy související s těhotenstvím

Léky proti bolesti a chirurgický zákrok mohou pomoci vyléčit bolest dolní části zad. Pokud však máte zájem o alternativní terapie, ačkoli výzkumy jsou stále ještě nové, může vám od bolesti zad ulevit jóga zahrnující meditaci.

Co je jógová terapie?

Jóga je na celém světě poměrně oblíbená – cvičí ji miliony lidí. Jógová terapie zahrnuje používání pozic, dechových technik a meditace k léčení duševních a fyzických poruch. V poslední době je účinná také při léčbě psychických poruch, jako jsou deprese, úzkost, posttraumatický stres (PTSD) a schizofrenie. Jóga může být dokonce účinnou léčbou závislostí.

Mezi další poruchy, kterých se jóga dotkla a ulevila jim, patří snížení srdečních poruch, obezity a krevního tlaku. A nedávné studie spojily jógové pozice s úlevou od nepříjemných bolestí dolní části zad.

Jógové pozice a úleva od bolesti dolní části zad

Studie uvádějí, že jóga, konkrétně Iyengar jóga, snižuje bolest a zlepšuje funkci dolní části zad. Iyengar jóga je typ pomalé, kontrolované jógy, při které se používají podpěry, jako jsou bloky, deky, lavičky a pásy, které pomáhají lidem provádět jednotlivé pozice. Tím je zajištěno správné fyzické zarovnání potřebné k tomu, aby mohli plně využívat různé pozice, zejména pokud s jógou začínají, nebo mají určitá fyzická omezení. To je však třeba provádět pod vedením odborníka.

Pravidelné cvičení jógy se považuje za cvičení se stejnými účinky jako pohybová terapie. Pokud však chcete začít pozvolna, malá studie provedená v nedávné době vrhla světlo na možnost meditace zmírňující bolesti dolní části zad.

Meditace pro úlevu od bolesti dolní části zad

Ačkoli jde o relativně nový výzkum, podle studie provedené Národním centrem pro komplementární a integrativní zdraví (National Center for Complementary and Integrative Health) tyto dvě praktiky mysli a těla zlepšují bolest a funkční omezení způsobené bolestí dolní části zad.

Redukce stresu založená na všímavosti (MBSR): Tento postup zahrnuje meditaci všímavosti, která vyžaduje soustředění se na vnitřní prožitky, jako jsou tělesné pocity, vjemy, myšlenky a vzpomínky, a jejich uvědomování. Zahrnuje také pozorování těchto prožitků bez jakéhokoli hodnocení.

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT): Jedná se o formu psychoterapie, která trénuje jedince, aby změnili specifické myšlenky a chování.

Co přinesla studie?

Studie se zúčastnilo 342 osob ve věku od 20 do 70 let, které trpěly bolestmi zad déle než 3 měsíce bez konkrétní příčiny. Ve dvou oddělených skupinách účastníci absolvovali dvouhodinová sezení MBSR a KBT po dobu 8 týdnů. Po 6 měsících došlo ke zlepšení funkčních pohybů a zvládání bolesti u 61% účastníků ve skupině MBSR a u 58% účastníků ve skupině KBT. Po jednom roce vykazovaly obě léčby mírný přínos. Snadným způsobem, jak začít meditovat, je začít pomalu pod vedením odborníka.

Přestože by jógová terapie mohla být velmi účinná, pokud jde o bolesti dolní části zad, je také potřeba vědět, že odborné vedení je nesmírně důležité, aby nedošlo ke zranění. Pro dosažení nejlepších výsledků je také zásadní vyzkoušet alternativní terapii, jako je jóga a meditace, pouze jako doplněk ke konvenční léčbě.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medline Plus , National Center for Complementary and Integrative Health