Jen pár sklenic alkoholu týdně – jsem stále ohrožen rakovinou?
„Jen pár skleniček o víkendu.“ „Sklenička vína během klidného večera doma s dobrou knihou.“ „Jen na večírcích.“ Většina lidí své pitné návyky alkoholu buď tímto způsobem ospravedlňuje, nebo možná dokonce myslí svá slova vážně. Ale to, že pijete příležitostně, vás neušetří jeho škodlivých účinků. Ať už pijete lehce, nebo hodně, alkohol je látka, kterou vaše tělo nepotřebuje ani nechce.
Ačkoli alkohol způsobuje více nemocí, my se zde zaměříme na tu velkou a nejzávažnější – rakovinu. Podle studií je alkohol hlavní příčinou vzniku rakoviny hlavy, krku, jícnu, jater, prsu a tlustého střeva. O vlivu alkoholu na rakovinu slinivky břišní, dělohy, močového měchýře a žaludku existují rozporuplné důkazy. Jedno je však naprosto jasné: alkohol zvyšuje riziko vzniku rakoviny, a to u celé řady orgánů.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíVede příležitostné pití alkoholu k rakovině?
Jakou škodu může způsobit pouhý půllitr? Mezi alkoholem a rakovinou existuje trvalá souvislost, a to bez ohledu na to, kolik toho vypijete. U těžkých pijáků bylo pozorováno závažné riziko vzniku rakoviny. Čím více pijete, tím více jste ohroženi. Méně pití vás možná hned natolik nebije do očí, ale jen oddaluje nevyhnutelné.
Z dobrého důvodu je pití alkoholu zakázáno osobám mladším než dosáhnou plnoletosti, protože ničí organismus. Zdravotnické ústavy také doporučují, že pokud jste alkohol nikdy nepili, neobtěžujte se s ním začít v jakémkoli věku.
Jaké je ideální dávkování alkoholu?
Ideální doporučená dávka (pro ty, kteří bez alkoholu absolutně nemohou žít) je maximálně jeden až dva nápoje denně pro muže a maximálně jeden nápoj denně pro ženy. Definice standardního drinku je přibližně 14 g čistého alkoholu. Ale kdo se vlastně dívá na to, co pije, a sleduje to? Málokdo nebo vůbec nikdo. Také množství alkoholu a s ním spojené riziko se mění v závislosti na vybraném nápoji. Například každodenní pití jedné velké sklenice vína může zvýšit riziko vzniku rakoviny úst, horní části krku, jícnu (jícnového traktu), prsu a střev.
I přes tato doporučení však vězte, že alkohol v jakémkoli množství škodí zdraví.
Jak alkohol způsobuje rakovinu?
Podle společnosti klinické onkologie je 5,5 % případů rakoviny a 5,8 % úmrtí na rakovinu na celém světě způsobeno konzumací alkoholu. To je téměř 5 milionu lidí, kteří se propijí k hrozné smrti! Tady je vysvětlení.
1. Tvoří acetaldehyd a poškozuje tkáně
Vaše tělo zpracovává vypitý alkohol a přeměňuje ho na toxickou látku zvanou acetaldehyd. Tato látka ovlivňuje vaše tělo tím, že poškozuje DNA a zastavuje opravu buněk. Urychluje také růst jaterních buněk, které získávají vlastnosti příznivé pro vznik rakoviny. Acetaldehyd je tedy považován za hlavní příčinu rakoviny, zejména dutiny ústní, hltanu, hrtanu, jícnu, tlustého střeva, jater a ženského prsu.
Alkohol také poškozuje tělesné tkáně, které se snaží samy obnovit. Pokud oprava neproběhne dokonale, což se stává ve většině případů, DNA uvolní místo rakovině.
2. S kouřením se stává ještě zlovolnějším
Jakkoli je to zábava, kouření při popíjení je to nejhorší, co můžete svému tělu udělat. Riziko rakoviny u vás vystřelí nahoru, když obojí zkombinujete, protože výsledné poškození buněk je obrovské. Alkohol pomáhá tabákovému kouři mnohem snadněji proniknout do těla a nasáknout ho v ústech a krku. Následně ve větší míře absorbujete rakovinotvorné chemické látky a vystavujete se rakovině dutiny ústní, hrtanu, hltanu (krku) a jícnu.
3. Zvyšuje hladinu estrogenu
Alkohol zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu u žen především díky tomuto účinku. Pití alkoholu často zvyšuje hladinu estrogenu v těle na nepřirozenou úroveň, což vede ke vzniku rakoviny prsu.
4. Způsobuje přibývání na váze
K tomu obvykle dochází časem, ale přesto je to riziko. Nadměrné pití znamená nadbytek kalorií, což neznamená nic jiného než přibývání na váze, u některých více než u jiných. Zvýšená hmotnost a obezita jsou hlavními faktory, které přispívají ke vzniku rakoviny.
5. Snižuje vstřebávání folátů
Foláty jsou jednou ze základních živin, které naše tělo potřebuje. Je důležitý zejména pro těhotné ženy, protože foláty potřebuje matka i dítě pro své zdraví a pro svůj růst a vývoj. U většiny silných pijáků je hladina folátu nízká, protože alkohol snižuje vstřebávání této živiny. I když mechanismus není jasný, studie dávají do souvislosti hladinu folátu s rizikem vzniku rakoviny.
Rady, jak přestat konzumovat alkohol
Přestat s alkoholem, zejména pokud jste byli závislí, může být opravdu těžké. Pomoci by vám mohly některé z těchto rad:
Pochopte abstinenční příznaky a připravte se na ně předem. Vyhledejte například psychologickou pomoc, abyste se vypořádali s výkyvy nálad.
Vyhledejte lékařskou pomoc při detoxikaci. To je nutnost, zejména v počátečních fázích.
Cvičte každý den. Vyberte si jakoukoli jednu formu fyzické aktivity a snažte se v ní být dobří, ne-li ji dokonale ovládat. Dělejte něco, co vás bude bavit. Fyzická zdatnost posílí vaši vůli, sebevědomí a pomůže vám udržet se na správné cestě.
Přestaňte se na několik týdnů nebo měsíců stýkat s kamarády, kteří pijí. Najděte si lidi, kteří by mohli pochopit, čím procházíte.
Nepodvádějte. I když máte chuť se odměnit za to, že jste se celý měsíc nedotkli pití, zdržte se toho. Pouhý jeden doušek vás může stáhnout zpět ke starým návykům.
Využívejte podpůrné skupiny, ale nebuďte na nich zcela závislí. Buďte sami sobě silou.
Najděte si smysl života. Dělejte něco, co dá vašemu životu smysl. Může to být něco tak jednoduchého, jako je udržovat svou rodinu šťastnou všemi prostředky.
Je tedy určitý druh alkoholu lepší než jiný?
Ne, alespoň ne, pokud jde o rakovinu. Některé studie zjistily, že látka zvaná resveratrol obsažená v červeném víně zabraňuje vzniku rakoviny u laboratorních zvířat. U lidí se tato reakce neprokázala, takže pití alkoholu vlastně není nijak prospěšné. Navíc, ať už pijete nárazově, nebo si alkohol rozložíte na celý týden, rizika zůstávají stejná. Základní myšlenka je následující – snižte spotřebu alkoholu, snížíte riziko vzniku rakoviny.
I když je dobré dát v tom jednom životě, který máte, všemu šanci, doporučujeme vám držet se od alkoholu dál. Zkracovat si život strašlivou nemocí, jako je rakovina, není způsob, jak by měl kdokoli ukončit svůj život, pokud má na výběr. Rozhodujte se správně, zůstaňte zdraví a naučte se bavit bez jakýchkoli závislostí.