Jednotlivé typy deprese a jakým způsobem se projevují

Deprese je dnes jednou z nejrozšířenějších duševních poruch a může ovlivnit naše každodenní fungování. Vzhledem k situačním okolnostem každý z nás alespoň jednou v životě trpí mírnou až středně těžkou depresí. Díky tomu, že se o tomto tématu stále více mluví, stále více lidí vyhledává pomoc a daří se jim zotavit a vést normálnější život. Ve skutečnosti existují různé typy deprese a ne každý trpí stejným druhem. I když příznaky deprese zůstávají stejné, liší se mimo jiné v tom, jak se depresivní porucha projevuje, jak dlouho trvá a jaké jsou její spouštěče. Níže jsou uvedeny některé z různých projevů deprese:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Závažná depresivní porucha

Závažná depresivní porucha je jednou z nejvíce vyčerpávajících poruch, ne-li tou nejvíce vyčerpávající. Odhaduje se, že těžkou depresivní poruchou trpí přibližně 7 % populace a její příznaky jsou natolik silné, že člověk má chuť si ublížit. Nejčastějšími psychickými příznaky jsou podrážděnost, neklid, nesoustředěnost, beznaděj, bezmoc, bezcennost, pocity viny, nedostatek energie a extrémní smutek. Fyzickými příznaky jsou nevysvětlitelné bolesti, změny spánkových návyků, změny chuti k jídlu, nedostatek libida, gastrointestinální problémy a úbytek nebo nárůst hmotnosti. Často jsou spouštěče způsobeny určitou událostí, ale někdy se mohou rozvinout i bez jakýchkoli spouštěčů. Pokud se onemocnění vyskytuje v rodinné anamnéze, je riziko vzniku onemocnění vyšší. Většinou kombinace léků a terapie rozhovorem pomáhá 80 až 90 procentům lidí depresi překonat a zotavit se z ní.

Dystymie

Dystymie je prakticky neznámá porucha, ale může být také jedním z nejrozšířenějších typů deprese v současné době. Tento typ je mnohem méně závažný než těžká depresivní porucha, ale trápení je zcela reálné a bolestivé. Nízká nálada u dystymie trvá po dlouhou dobu, obvykle déle než rok. Lidé trpící dystymií mohou na rozdíl od těžké depresivní poruchy fungovat, ale nefungují přiměřeně nebo optimálně. Mezi příznaky patří nesoustředěnost, únava, změny spánku a chuti k jídlu spolu s trvale špatnou náladou. Spouštěčem může být nějaká událost, ale není nutné, aby se dystymie rozvinula. Tento typ deprese reaguje pozitivněji na terapii rozhovorem a léky nemusí být potřeba.

Poporodní deprese

Uvádí se, že přibližně 85 % maminek po narození dítěte pociťuje nějaký druh smutku, ale mezi nimi lze diagnostikovat smutek, který zasahuje do jejich každodenních aktivit, přibližně u 16 % novopečených maminek. Tato deprese se vyznačuje pocity extrémního smutku, osamělosti, únavy, beznaděje, sebevražednými myšlenkami, obavami, že dítěti ubližují, a pocity odloučení od dítěte. Téměř vždy se objeví do jednoho roku po porodu a může trvat nejméně několik měsíců. Bylo zjištěno, že osobám trpícím poporodní depresí pomáhá kombinace léků a terapie rozhovorem.

Sezónní afektivní porucha

Přibližně 4 až 6 % dospělé populace může trpět sezónní afektivní poruchou (SAD), kdy se v zimních měsících objevují depresivní epizody. Zatímco mnoho lidí se může v zimních měsících cítit mimo, sezónní afektivní porucha se vyznačuje zvýšenou podrážděností, denní únavou, přibýváním na váze a některými příznaky úzkosti. Předpokládá se, že k pocitům deprese může přispívat přirozený úbytek slunečního světla v zimních měsících, ale spouštěč není zcela znám. Může se jednat o mírnou až středně těžkou depresi, ale někdy může být i těžká. Deprese se však začátkem jara zlepšuje a obvykle se léčí pomocí terapie slunečním nebo umělým světlem.

Psychotická deprese

Psychóza je duševní stav, který se vyznačuje falešnými představami nebo zvuky, známými jako halucinace, a falešnými přesvědčeními, známými jako bludy. Někdy může být deprese natolik závažná, že se u člověka spolu s depresí vyvine i psychóza. To znamená, že se pacienti mohou stát katatonickými, vůbec nevstávají z postele a začnou vidět a slyšet věci, které neexistují. Ukázalo se, že pomáhá kombinace antipsychotik a antidepresiv, ale před stanovením konečného léčebného plánu je třeba posoudit každý jednotlivý případ.

Bipolární porucha

Bipolární porucha je jednou z nejvíce nepochopených forem depresivních stavů a může vyžadovat přísnější léčbu. Tato deprese je charakterizována dlouhými obdobími depresivní poruchy, která jsou následována obdobími mánie nebo hypománie, než se opět vrátí k depresivním epizodám. I když jsou příznaky deprese velmi podobné příznakům závažné depresivní poruchy, záchvaty mánie ji odlišují od ostatních typů depresí. Mezi příznaky mánie patří vysoká energie, překotné myšlenky, vzrušení, riskantní a impulzivní chování, změna spánkového režimu, špatný úsudek a nevyzpytatelné chování. Tato porucha postihuje 2 až 3 % populace a je u ní velmi vysoké riziko sebevraždy. Rodinná anamnéza této poruchy vystavuje člověka většímu riziku. Léčbou jsou léky známé jako stabilizátory nálady.