Jednoduché způsoby, jak zlepšit své duševní zdraví

Není žádným tajemstvím, že tělo a mysl spolu úzce souvisejí. Pro zdravý a šťastný život je dobré duševní zdraví naprosto nezbytné. Když se vaše duševní zdraví zhorší, automaticky to ovlivní i vaše fyzické zdraví.

Podle statistik je každý čtvrtý člověk na světě někdy v životě postižen duševní nebo neurologickou poruchou. V současné době trpí duševními poruchami miliony lidí, takže duševní poruchy jsou jednou z hlavních příčin nemocí a invalidity na celém světě. Zde jsou jednoduché způsoby, jak posílit své duševní zdraví.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zaměřte se na svá pozitiva

Mnoho lidí, kteří trpí duševními poruchami, se obvykle zaměřuje na své negativní stránky. Mají pocit, že nejsou dost dobří, nebo se cítí být neschopní. Trpí také nízkým sebevědomím. Ujasněme si jednu věc. Žádný člověk není dokonalý a každý má své nedostatky. Proto se místo přemýšlení o tom, v čem nejste dobří, zaměřte na svá pozitiva. To vám pomůže zlepšit sebevědomí a udělá z vás lepšího člověka. Zbavit se negativních myšlenek o sobě samém je prvním krokem.

Pracujte na své kreativní stránce

Nečinná mysl je nástrojem ďábla. Kreativita je dar, kterým je obdařen každý. Zatímco někteří lidé mohou být dobří v uměleckém projevu, jiní mohou mít svůj vlastní způsob, jak vyjádřit svůj tvůrčí talent. Nemusíte nutně vzít do ruky štětec a malovat umělecká díla. Můžete být dobří v něčem jiném, co jste ještě neobjevili. Prozkoumejte své zájmy a pracujte na jejich zdokonalování. Nejenže vás to odvede od jiných nežádoucích věcí, ale také to zvýší vaši pozitivní energii a rozproudí vaši mysl.

Zapojte se do fyzické aktivity

Různé výzkumy ukázaly, že při cvičení se uvolňují endorfiny, díky nimž se opiátové receptory v našem mozku cítí mnohem lépe. Cvičení má pozitivní psychologický účinek na lidskou mysl a také vás udržuje v kondici. Je to vynikající způsob, jak uvolnit nahromaděnou negativitu. Nemusíte nutně chodit do posilovny. I venkovní aktivity, jako je běh nebo chůze, s vámi mohou udělat zázraky. Když se cítíte na dně, vyhýbejte se pobytu doma nebo v uzavřených prostorách.

Zdržte se pití

Když se lidé cítí na dně, častou chybou většiny z nich je konzumace alkoholu. To je jako přilévání oleje do ohně. Alkohol může smutného člověka ještě více deprimovat. Nejlepší je vyhnout se pití, protože vás to může ještě více uvrhnout do depresivní spirály. Ve skutečnosti by se alkoholu měli vyhýbat i šťastní lidé, aby posílili své duševní zdraví. Alkohol vás může přimět myslet a jednat způsobem, který může být nebezpečný pro vás i vaše okolí.

Přemýšlejte racionálně

Zastřená mysl vám brání jasně myslet a jednat. Zastřené myšlenky často narušují vaše racionální uvažování a ovlivňují vaši schopnost přijímat správná rozhodnutí. Úzkost a stres vás mohou stahovat dolů a vyvolávat negativní myšlenky. V takových chvílích vám může pomoci překonat negativní myšlenky rozhovor s přítelem, nebo s blízkou osobou. V mnoha případech si můžete představovat problém, který ve skutečnosti neexistuje. Racionální přístup vám pomůže snadněji překonat osobní problémy.

Nestanovujte si nereálné cíle

Ve snaze dosáhnout velmi vysokých cílů se mnoho lidí chytí do pasti, kterou si sami vytvořili. Než si stanovíte cíle, zhodnoťte, co je z racionálního hlediska možné a čeho nelze nikdy dosáhnout. Každý člověk má svá omezení a je důležité pochopit své možnosti a limity. Stanovení nereálných cílů může narušit vaše štěstí, protože se budete cítit sklíčeně, pokud nebudete schopni svých cílů dosáhnout. Cíle jsou v životě důležité, ale nejsou v životě vším.

Prolomte monotónnost

Dělat každý den stále dokola to samé může být nudné. Změna je důležitým aspektem našeho života a vy musíte zajistit, abyste našli zajímavé způsoby, jak monotónnost narušit. Nemusíte měnit práci nebo se stěhovat do jiného domu. Místo toho stačí provést několik kosmetických změn v domácnosti nebo na pracovišti, které mohou váš život zpestřit. Pokud máte pocit, že na vás působí nuda, přemýšlejte o způsobech, jak situaci vylepšit. Chození ven s přáteli, sledování filmů nebo dokonce zahradničení může přinést tolik potřebnou změnu vaší rutiny.

Vylijte si srdce

Uzavírání negativních emocí a problémů v sobě může mít dříve či později zničující účinek. Je to jako sopka, která čeká na výbuch. Je důležité, abyste s lidmi mluvili a dali jim najevo, jak se cítíte. Může to být blízký přítel, příbuzný nebo odborný poradce. Mluvit s lidmi pomáhá dvěma způsoby. Zaprvé vám umožní zbavit se nahromaděných negativních emocí, které mohou hrát ve vašem životě chaotickou roli. A za druhé vám může pomoci získat náhled a nové poznatky, případně řešení vašich problémů. Lidé, se kterými hovoříte, mohou vidět vaše problémy nezaujatě a budou schopni nabídnout logická řešení.

Praktikujte meditaci a jógu

V posledních několika desetiletích si meditace a jóga získaly obrovskou popularitu. Meditace a jóga jsou mimořádně účinné metody ke zlepšení vašeho duševního zdraví. Meditace je způsob, jak očistit svou mysl a zlepšit celkovou kvalitu svého života. Různé studie prokázaly, že meditace může pomoci lidem s poruchami duševního zdraví. Meditaci praktikujte alespoň 15 minut denně. Přihlaste se na lekci jógy a protáhněte se k lepšímu zdraví.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: PHSA , Psych Central