Jednoduché věci, které spojují cukrovku a depresi

Na první pohled se zdá, že cukrovka a deprese jsou zcela odlišné onemocnění. Jedno ovlivňuje hladinu cukru v krvi a druhé emoce. Jak spolu mohou souviset? Podle výzkumu existuje překvapivě silná souvislost. Cukrovka a deprese mohou existovat vedle sebe. Na druhé straně je zde vyšší riziko nebezpečných komplikací. Je těžké určit, která příčina je která. Existuje však jasná souvislost, kterou bychom neměli ignorovat. Závisí na něm screening, léčba a zvládání. Zde je pohled na vědecké poznatky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to cukrovka?

Diabetes je definován vysokou hladinou cukru v krvi neboli glukózy. Za normálních okolností slinivka břišní vytváří inzulin, hormon, který pomáhá buňkám přijímat glukózu. Tím udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou. U diabetu 1. typu slinivka nevytváří dostatek inzulínu. U diabetu 2. typu slinivka břišní inzulín vytváří, ale vaše tělo ho správně nevyužívá. Cukrovkou trpí miliony lidí. Bez správné léčby může vést ke komplikacím, jako je slepota, amputace a selhání ledvin.

Co je to deprese?

Deprese je duševní onemocnění. Člověk trpící depresí se každý den cítí „prázdný“ a smutný. Dalšími příznaky mohou být únava, podrážděnost, beznaděj a problémy se spánkem a chutí k jídlu. Mohou jíst příliš mnoho nebo příliš málo. Tyto problémy mohou zasahovat do práce a osobních vztahů a ztěžovat normální život. Ve světě trpí depresí miliony dospívajících a dospělých.

Jaká je mezi nimi souvislost

Nezdravý životní styl

Zvládání cukrovky zahrnuje změnu životního stylu. Někteří lidé však mohou mít problém se přizpůsobit. To může být hlavní příčinou depresivních příznaků. Ve skutečnosti cukrovka zdvojnásobuje riziko deprese. Věk ani pohlaví přitom nehrají roli. Bohužel je to dvousečná zbraň. Pokud má člověk depresi, bude méně pravděpodobné, že bude cukrovku úspěšně zvládat pomocí diety, cvičení a léků. Je zde vyšší riziko komplikací.

Špatná strava

Deprese může vést k nezdravým stravovacím návykům. Ty nakonec připraví půdu pro vznik cukrovky. Mezi rizikové faktory patří vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a nadváha nebo obezita. Špatná strava může tyto faktory zesílit, takže cukrovka je jen kousek od vzniku.

Nízká fyzická aktivita

Fyzická neaktivita je rizikem vzniku cukrovky. Ještě větší šance je, pokud kouříte nebo se špatně stravujete. Při depresi je cvičení nepravděpodobné. Důvodem může být únava, snížená energie nebo prostě ztráta zájmu. Obecně platí, že péče o sebe sama se při depresi zhoršuje.

Změněná hladina energie

Pokud máte cukrovku, je její léčba vším. Jinak vám hrozí hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) nebo hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi). Možné příznaky jsou podrážděnost, únava, slabost, vyčerpanost a úzkost. Zde je problém: Je to stejné jako u deprese. Proto se bez dobré léčby cukrovky deprese jen zhorší.

Špatná kontrola glykémie

Deprese má překvapivý vliv na hladinu glukózy v krvi. Studie v časopise Diabetes Care zjistila, že depresivní příznaky mohou podporovat inzulinovou rezistenci. Výzkum se sice týkal dětí a dospívajících, ale stojí za zmínku. Jiná studie navíc zjistila, že diabetici 2. typu s depresí (a užívající inzulin) mají také vyšší glykémii.

Cukrovka a deprese spolu silně souvisejí. Samozřejmě to neznamená, že se u každého diabetika vyskytne deprese nebo naopak. Bez ohledu na to je při screeningu a léčbě nezbytné pamatovat na koexistující onemocnění.