Jednoduché tipy pro zlepšení zdraví očí

Oči mohou hodně napovědět o vašem životním stylu, spánkovém režimu a úrovni stresu. Váčky pod očima, tmavé kruhy a otoky ukazují na nedostatečnou péči o oči prostřednictvím stravy a spánku. Hlavními příčinami problémů souvisejících se zrakem jsou trvalá zátěž a únava očí. Přestože žijeme v době nadměrného vystavování se telefonům, monitorům počítačů a sedavému způsobu života, můžeme si zdraví očí udržet pozitivním životním stylem.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Tipy pro kompletní zdraví očí

Osvojte si následující tipy a důsledně je dodržujte pro zdraví vašich očí.

Jezte správné potraviny

Příroda nás obdařila širokou škálou potravin, které jsou prospěšné pro zdraví očí. Každý den si dopřejte potraviny, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, lutein, zinek a vitaminy C a E. Tyto potraviny zabraňují vzniku změn zraku souvisejících se stárnutím.

Mezi tyto potraviny patří listová zelenina, mořské plody, drůbež, ořechy, semena a citrusové plody.

Udržujte krevní tlak a hladinu cukru pod kontrolou

Nekontrolovaná cukrovka a hypertenze mohou vést k poškození cév a nervů oka. Tyto stavy spolu s obezitou patří celosvětově k hlavním příčinám ztráty zraku v důsledku šedého zákalu. Vyvážená strava, pravidelné cvičení a každodenní praktikování relaxačních technik, to vše může udržet cukrovku i hypertenzi pod kontrolou.

Používejte ochranné brýle

Dostatečné množství slunečního záření je nezbytné pro naši fyzickou i duševní vitalitu. Pokud se však vystavujete slunci delší dobu, neměli byste vycházet ven bez správných slunečních brýlí. Nadměrné UV záření může vést k fotokeratitidě, popálení oční rohovky a k vzniku šedého zákalu.

Stejně jako byste se při pobytu na slunci dvakrát nerozmýšleli nad použitím opalovacího krému, platí to i pro sluneční brýle. Nejlepší brýle blokují přibližně 99 % až 100 % UVA a UVB záření. Pokud jsou součástí vašeho zaměstnání i vzduchem přenášené nebo nebezpečné materiály, chraňte si oči ochrannými brýlemi, abyste předešli podráždění nebo zranění.

Dělejte si přestávky od zírání na monitor

Jsme tak závislí na displejích svých chytrých telefonů a monitorech počítačů, až je to děsivé. Při jejich používání si musíte dávat pozor, protože škodlivé paprsky z displejů a monitorů mohou z dlouhodobého hlediska způsobit problémy se zrakem a bolesti hlavy. Při práci na počítači nezapomeňte nosit brýle proti odleskům. Často mrkejte, abyste zabránili vysychání očí, a každých 20 minut si od monitoru odpočiňte.

Denně provádějte oční cvičení

Oční cvičení jsou opravdu snadná a lze je provádět kdekoli. Stačí procvičovat pohledy rovně, doleva, doprava, nahoru a dolů, abyste procvičili oční svaly. Každých 30 minut můžete dokonce praktikovat mrkání a pohyb očí, abyste zvýšili jejich prokrvení a zásobování kyslíkem. Před spaním si dokonce můžete na oči přiložit dva čerstvě nakrájené plátky okurky, nejlépe chlazené, abyste očím ulevili.

Spěte alespoň 6-8 hodin

Výhody kvalitního spánku jsou nevyzpytatelné i pro zdraví očí. Od chvíle, kdy se probudíte, až do chvíle, kdy si dopřejete spánek, musí být vaše oči aktivní. Spánek je doba, kdy se každá buňka vašeho těla omlazuje a nabírá novou energii. Tato doba je pro oči klíčová, aby se mohly zotavit, a také aby do nich nevnikaly žádné dráždivé látky v podobě prachu nebo světla.

Nedostatek spánku se projeví tmavými kruhy již za několik dní. Proto je spánek pro vaši pohodu opravdu důležitý.

Alespoň jednou za rok navštivte očního lékaře, aby vám zkontroloval zrak a zdravotní stav vašich očí. Očním onemocněním lze předcházet vědomou péčí o oči.