Jednoduché tipy na přípravu zahradní půdy pro pěstování růží
Růže mají pověst vybíravých a křehkých rostlin, které vyžadují velkou pozornost a zvláštní péči. Zatímco některé hybridy mohou být šíleně náchylné k poškození hmyzem a houbami, mnoho druhů růží není náročných a může je pěstovat a užívat si jich i nezkušený zahradník. Některé, jako například keřové růže a rugosy, jsou odolné a houževnaté, u nichž bude největší výzvou udržet je v pořádku. Jako každé rostlině se však i růžím nejlépe daří ve specifických pěstebních podmínkách. Správná příprava půdy výrazně přispěje ke zlepšení jejich výkonnosti. Může to vyžadovat určitý čas a úsilí, ale když růže začnete pěstovat v dobře připravené půdě, mohou vám rychleji zakořenit, zdravě růst a mít méně problémů v budoucnu.
Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada
Ideální pH půdy pro růže
Hodnota pH ovlivňuje, jak dobře mají vaše růže přístup k živinám v půdě, proto se vyplatí věnovat jí pozornost.
Pokud je pH příliš nízké, nezáleží na tom, jak moc budete své růže hýčkat, stejně budou vystaveny stresu. Růže naštěstí upřednostňují pH půdy blízké hodnotě typické pro běžnou zahradní půdu, tedy mírně kyselé až neutrální (6,0 až 7,0). Pokud se vaše půda nachází mimo toto rozmezí, jak ukázal půdní test, je nejjednodušší upravit půdu před výsadbou, ale můžete ji upravit i později. Pokud je vaše půda extrémně zásaditá nebo kyselá, možná byste měli zvážit její výměnu nebo pěstování růží v nádobách, protože úprava pH půdy není jednorázová – vyžaduje pravidelné testování a úpravu.
Struktura a složení půdy pro růže
Růže potřebují půdu, která dobře odvádí vodu, ale zároveň ji udržuje dostatečně dlouho, aby ji kořeny mohly absorbovat. Ideální je hlinitá půda – příliš mnoho jílu může kořeny zamokřit, ale písčitá půda se vysuší dříve, než se kořeny stihnou pořádně napít.
Pokud nezačínáte s kyprou, hlinitou půdou, budete ji muset trochu upravit. Pro začátek odstraňte z místa výsadby všechny velké kameny a oblázky. Pokud máte hustou jílovitou půdu, nenechte se zlákat přidáním písku, abyste ji zkypřili – to je častá chyba, která vytváří hmotu podobnou cementu. Klíčovou složkou pro zkypření chudé půdy je organická hmota ve formě kompostu, kompostovaného hnoje nebo listové plísně. Organická hmota napomáhá zadržování vody i odvodňování a při rozkladu kypří strukturu půdy. Je to vynikající doplněk pro půdy, které mají příliš mnoho jílu, a také pro ty, které mají příliš mnoho písku.
Obohacení půdy pro pěstování růží
Mnoho zahrádkářů se rozhodlo přidat do půdy v době výsadby hnojiva nebo speciální výživu pro růže. Je nemožné dát konkrétní návod, jak obohatit půdu pro růže – nebo pro jakoukoli jinou rostlinu – protože půdy se velmi liší. Můžete si nechat půdu otestovat nebo se můžete řídit rostlinami rostoucími v okolí. Pokud jsou ostatní rostliny v okolí svěží, zelené a volně kvetoucí, je vaše půda pravděpodobně v dobrém stavu. Pokud jsou však neustále ve stresu, žloutnou nebo je trápí problémy, pravděpodobně budete muset do půdy přidat nějaké živiny.
Než abyste se dostali do koloběhu závislosti na hnojivech, raději půdu vyživujte minerálními doplňky a nechte je, ať vyživují rostliny. To v kombinaci s přimíchaným organickým kompostem nebo jinými organickými materiály do značné míry eliminuje potřebu neustálého hnojení. Tento přístup poskytuje rostlinám stabilnější prostředí pro růst a pro vás představuje méně práce.
Do chudých půd je obvykle dobré přidat trochu fosforu, který pomáhá rostlinám vytvořit silné kořeny a rychle se dobře uchytit. Čistý fosfor nebo organický fosfor ve formě kostní moučky je běžně dostupný. Před výsadbou přimíchejte do půdy asi 1/2 až 1 šálek na keř. Někteří zahrádkáři rádi přidávají řasy nebo sójovou moučku pro přidání dusíku, ale pokud jste přidali organickou hmotu, máte pravděpodobně prozatím dusíku dostatek.
U mnoha pěstitelů je oblíbená také epsomská sůl. Tyto soli dodávají síru a hořčík, dva prvky, které jsou pro zdravý růst rostlin klíčové. Můžete buď přimíchat 1/2 šálku do půdy, nebo rozpustit 1/2 šálku solí ve vodě a pokropit okolí růžového keře. V okolí listů postupujte opatrně. Jakýkoli typ soli může při použití v horkých slunečných dnech listy spálit.
Mulčování půdy
Jakmile máte pro růžový keř ideální půdu a keř je usazen ve výsadbové jámě, přidejte na povrch půdy kolem rostliny dvou až třícentimetrovou vrstvu organického mulče.
Mulč potlačí plevel, udrží kořeny v chladu a pomůže půdě udržet vlhkost. Vyberte si organický mulč, který se pomalu rozkládá a nadále vyživuje půdu a zlepšuje její strukturu. Vhodnou volbou je drcená kůra, listová plíseň a kvalitní kompost.
Organický mulč rozprostřete kolem celé kořenové zóny růžového keře, ale udržujte ho 2 až 3 cm od stonku. Hromadění mulče u stonku může vést k zahnívání a může být úkrytem pro hlodavce a hmyzí škůdce.