Jednoduché tipy jak zabránit bolesti zad

Bolest zad je chronický stav, který postihuje miliony lidí na celém světe a může být velmi nepříjemný.

Jak lidé stárnou, tak může být bolest zad častější a komplikovanější. Bolesti zad mohou být mírné a projeví se sporadicky, nebo se mohou změnit na intenzívní a silně bolestivé. Nakonec se z bolesti zad stane problém, který ovlivňuje náš každodenní život. Pomáháme si sami pomoci různých prášku, nebo potřebujeme pomoc lékaře.

Bolest zad je těžko léčitelná, a to i v případě, když začnete s léčbou při prvních příznacích. Proto lékaři silně doporučují přijmout preventivní opatření, které mohou zmírnit či zabránit bolestem zad. Preventivní opatření doporučená lékaři jsou také vhodná pro pacienty s mírnou bolesti zad. U těchto pacientů je prevence důležitá z důvodů, aby se jejich stav nadále nezhoršoval.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Připravili jsme seznam metod, které pomohou zabránit nástupu chronické bolesti zad. Dodržování těchto metod může výrazně zmírnit a zlepšit bolesti zad, které nám již komplikují život.

Jednoduché tipy jak zabránit bolesti zad

Používejte správnou obuv

Hlavní příčinou bolesti zad je u většiny pacientů špatná chůze a držení těla. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit přirozený způsob chůze. Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje držení těla a chůzi je nepohodlná a nevhodná obuv. Pořád se zdůrazňuje, jak je pohodlná a zdravotní obuv důležitá, ale málokdo se tím řídí. Lidé si raději kupují stylové a módní boty, které jsou někdy pro naše nohy i nebezpečné. Stále je kladen důraz na trend a hlavně na nízkou cenu obuvi, a tím přicházejí zdravotní komplikace a bolesti zad. Proto se snažte nakupovat obuv, která zpevňuje nohu, má správnou klenbu a drží patu. Nejlepší je nakupovat zdravotní obuv, nebo kvalitní a značkové české boty.

Snižte nadměrnou hmotnost

Každé kilo váhy navíc přináší zvýšený tlak na spodní část těla včetně oblasti zad a pánve. Svaly a kosti v těchto oblastech se dostávají pod obrovský tlak a neudrží správné držení těla. Opakované silné zatížení těchto části těla zvyšuje riziko chronické bolesti zad. Snížení nadváhy zároveň snižuje napětí ve svalech a tím zabrání bolestem zad v budoucnu.

Pravidelné cvičení

Cvičení celkově posiluje veškeré svalstvo, které pak zvládá větší zátěž. Pokud máme svalstvo ochablé a unavené, tak to může vest k bolestivým chronickým stavům. Proto je důležité pravidelné cvičení, aby naše svaly dokázaly fungovat co nejlépe a vydržely každodenní fyzickou zátěž. Jóga je jednou z nejlepších metod cvičení zejména proto, že procvičuje a zpevňuje zádové svaly a tím brání bolestem zad.

Pohodlné židle a křesla

Mnoho lidí stráví spousty času v práci, kde sedí u počítače na nevhodné kancelářské židli. Sezení jako takové není nebezpečné, ale způsob jakým sedíme nebo na čem sedíme. Při sedavém zaměstnání je také důležité správné držení těla a nejde jen o pohodlné sezení. Proto je velmi důležité používat kvalitní a pohodlné židle, abychom se vyhnuli bolestem zad. Samozřejmě je dobré si udělat přestávky a cvičením si protáhnout svaly.

Přestaňte kouřit

Je pravda, že to slyšíte stále a všude, ale kouření je opravdu velmi nebezpečné. Kouření cigaret nebo doutníků způsobuje spousty nemoci včetně rakoviny. Nikotin, který je hlavní chemikálii v tabákových výrobcích je toxický pro diskové buňky v míše. Zároveň kuřáci vdechují více oxidu uhličitého, což může snížit množství kyslíku v krvi. Páteřní buňky se silně spoléhají na kyslík v krvi. Kouření může oslabovat páteř, což způsobuje vetší tlak na zádové svaly a to vede k chronické bolesti zad. Pokud přestanete kouřit, tak snížíte riziko chronických bolestí zad, ale celkově snížíte riziko různých nemocí včetně rakoviny.

Samozřejmě, že všechny bolesti zad nejsou způsobeny kouřením, tím že necvičíte, máte nadváhu či špatnou obuvi. Mnoho lidí má těžké bolesti zad ze zaměstnání, taháním těžkých předmětu, nebo to máme dané geneticky. Nicméně používáním výše uvedených metod můžeme výrazně pomoci našemu zdraví a snížit riziko chronické bolesti zad.