Jednoduché tipy, jak si zajistit zdravé dásně
Špatná ústní hygiena může znamenat zkázu pro vaše zuby a dásně. Podle Asociace zubních lékařů postihuje chronická parodontitida neboli pokročilé onemocnění dásní až 47 % lidí starších 30 let. Zánět dásní neboli gingivitida může způsobit, že vaše kdysi zdravé dásně otékají a dokonce krvácejí. Pokud se tento stav nekontroluje, může přejít v parodontitidu. V dásních se vytvoří kapsy a zuby se od dásní odtrhnou. Může dojít k rozšíření zubního plaku a rozpadu pojivové tkáně nebo kostí v důsledku působení toxinů i imunitní reakce vašeho těla. Časem můžete dokonce o zuby přijít úplně.
Jak tedy docílit toho, aby vaše dásně byly opět zdravé? A jak můžete problémům se zuby nebo dásněmi vůbec předejít? Odpověď se skrývá v několika jednoduchých radách pro ústní hygienu a několika snadno použitelných domácích prostředcích.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czTipy, jak získat zdravé dásně a silné zuby
Udržujte správnou ústní hygienu
Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně, jednou ráno a jednou večer před spaním.
Před čištěním zubů používejte denně zubní nit.
Přestaňte kouřit, pomáhá to udržovat dásně a zuby v lepší kondici.
Každoročně si nechte zkontrolovat chrup. Pokud to není možné, zajistěte si návštěvu zubaře alespoň jednou za dva roky.
Pokud jste náchylní k tvorbě zubního plaku, nechte si zuby čistit každých 6 měsíců. Zubní lékař vám ho pomůže odstranit. Tímto způsobem budete do značné míry udržovat ústní hygienu a předcházet onemocnění dásní.
Pokud chcete, používejte elektrický zubní kartáček. Ruční kartáček může svou práci odvést stejně dobře, ale pokud máte potíže s důkladným čištěním zubů ručním kartáčkem, investujte raději do elektrického kartáčku.
Zubní pastu vybírejte s rozmyslem. Poraďte se se svým zubním lékařem nebo si vyberte takovou, která pomáhá předcházet zubnímu kazu a poskytuje zubům dostatečnou ochranu.
Každých několik měsíců vyměňte zubní kartáček, protože ten, který je opotřebovaný, nedokáže zuby řádně vyčistit. Měli byste se snažit měnit jej alespoň jednou za 3 až 4 měsíce nebo nejlépe jednou za měsíc.
Jezte pro své zuby
Některé potraviny mohou vaše zuby a dásně poškodit a jiné je mohou chránit. Znalost toho, co jíst, vám může pomoci odvrátit problémy se zdravím ústní dutiny.
Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny. Vaše strava by měla být vyvážená a měla by obsahovat celozrnné výrobky a také libové maso a ryby. Tím si zajistíte přísun všech živin, které potřebujete pro zdraví dásní a zubů.
Pokud jste snědli něco sladkého nebo něco kyselého či trpkého, zakousněte se do sýra. To může kompenzovat účinky potravin způsobujících zubní kaz.
Denně konzumujte doporučené množství vápníku, fosforu a vitaminu D. Vápník je potřebný pro silné čelistní kosti, fosfor pro posílení kostí, které drží zuby na svém místě, a vitamin D pro podporu vstřebávání těchto minerálů. Vápník získávejte z mléčných výrobků, jako je jogurt a sýr, nebo z hnědé rýže, brokolice, lososa, fazolí nebo hrášku. Fosfor získáte prostřednictvím ořechů, sójových bobů, pšeničných klíčků, drůbeže, ryb, citrusových plodů, vajec, rajčat a hroznů. Vitamin D si můžete vytvořit každodenním vystavováním pokožky slunečnímu záření nebo konzumací mléčných výrobků, vajec, obohacených obilovin nebo tučných ryb, jako jsou sardinky a tuňák.
Pozor na sladkosti
Pokud se vám podaří překonat chuť na sladké a omezíte příjem sladkostí, snížíte riziko vzniku zubního kazu. Škodlivé bakterie v ústech tráví cukr a produkují kyseliny, které vyplavují minerály a poškozují zubní sklovinu, což vede k tvorbě zubního plaku. Bez ochranného lesklého vnějšího povlaku jsou zuby citlivé a náchylné ke vzniku zubního kazu. Nahromaděné bakterie v kazících se zubech se přenesou i na vaše dásně.
Zde je několik tipů týkajících se příjmu cukru:
Omezte příjem ovocných šťáv a jiných sladkých nápojů. I když se ovocné šťávy mohou zdát výživné, přírodní cukry v nich obsažené mohou způsobit zubní kaz.
Kromě cukru ve sladkých potravinách, jako jsou sladkosti, nezapomeňte, že skryté cukry jsou i ve zpracovaných potravinách, jako jsou chipsy, a nápojích, jako jsou sladké limonády. Omezte proto i jejich konzumaci.
Sladkosti jezte k jídlu, nikoli jako svačinu mezi jídly, abyste omezili poškození dásní a zubů.
Snižte množství cukru v čaji nebo kávě. U dětí se vyhněte slazeným sirupům a cukru s mlékem. Místo toho používejte čerstvé ovoce rozmixované společně s mlékem.
Dávejte si čerstvé ovoce místo sušeného, které zanechává na zubech sladké stopy.
Jak přirozeně pečovat o dásně
Zde je několik jednoduchých domácích prostředků a přírodních léčebných postupů, které mohou zlepšit zdraví dásní a zabránit jejich onemocnění.
Žvýkejte kardamom
Kardamom, tradiční koření používané v asijské kuchyni, je také dobrým antimikrobiálním prostředkem proti zubnímu kazu. Jedna studie identifikovala jeho potenciál, ale uvedla, že přesné dávkování výtažků z kardamomu je třeba dále zkoumat. Prozatím si můžete kardamom přidat do čaje nebo kávy, případně ho žvýkat jako osvěžovač úst po jídle.
Pijte šťávu z granátového jablka
Polyfenoly, třísloviny a další antioxidanty obsažené ve šťávě z granátového jablka mohou pomoci snížit hromadění zubního plaku. Tyto antioxidanty mohou potlačovat tvorbu kolonií bakterií, které způsobují zubní plak, mohou posilovat dásně a případně i pomáhat upevňovat uvolněné zuby.
Používejte semínka bazalky
Semínka bazalky působí antibakteriálně, antivirově a antimikrobiálně, takže jsou neocenitelná jako osvěžovač úst. Používejte je na ochranu před zubním plakem, zápachem z úst nebo zubním kazem. Některá namočte, aby získali gelovitou vnější vrstvu, a připravte z nich dezert s ovocem a kokosovým mlékem, podobně jako z chia semínek. Můžete je také dát do smoothie nebo je po namočení jíst s jogurtem.
Popíjejte zelený čaj
Pití zeleného čaje může pomoci potlačit parodontální patogeny a zabránit opotřebení dásní těmito patogeny nebo bakteriemi. Říká se, že antioxidant katechin obsažený v tomto čaji má příznivý účinek na zdraví vaší ústní dutiny. V jedné studii na japonských mužích, kteří denně užívali zelený čaj, bylo zjištěno, že konzumace zeleného čaje má nepřímou souvislost s onemocněním parodontu. Pozitivní účinky byly sice dobré, ale přesto mírné. Proto je třeba spojit konzumaci zeleného čaje s celkovou dobrou ústní hygienou.
Používejte hřebíček
Lokální použití antimikrobiálního hřebíčku nebo hřebíčkového oleje smíchaného s nosným olejem, jako je jedlý extra panenský kokosový olej, může pomoci předcházet zánětu dásní a také zmírnit bolest zubů. Toto koření se již po staletí používá k léčbě bolestí zubů v tradiční indické a čínské medicíně. Říká se, že zastavuje kazivost zubů a také zmírňuje zápach z úst spojený se zápachem z úst při onemocnění dásní.
Vyzkoušejte olejový pulling
Ájurvéda má tradici ústní hygieny, která zahrnuje procedury, jako je čištění zubů neboli dantadhavana a také kavala neboli kloktání. Pro většinu lidí je však méně obvyklé praktikování olejového pullingu. Tato rutina může pomoci udržet ústní dutinu čistou a zabránit onemocněním dásní. Stačí si vzít trochu sezamového oleje a každé ráno, jakmile se probudíte, si jím vypláchnout ústa. Olej promílejte a držte ho v ústech tak dlouho, jak to jen půjde. Ideální je několik minut. Pomáhá to odstraňovat zubní plak a má antimikrobiální účinky.
Péče o dásně a zuby u dětí a kojenců
I když stejná pravidla zubního zdraví a ústní hygieny platí i pro vaše děti, měli byste přijmout některá další opatření.
Dohlížejte na čištění zubů dítěte alespoň do jeho 7 let.
Dbejte také na pravidelné roční návštěvy dětí u zubního lékaře.
Používejte zubní kartáčky vhodné pro daný věk, které mají menší hlavičky a měkké nylonové štětiny.
Vyvarujte se přidávání cukru do nápojů pro kojence.
Dávejte dětem k svačině zeleninu, sýr nebo i ovoce, ale ne sladkosti a zákusky.