Jednoduché metody jak zvýšit kyselost půdy pro rostliny

Půdy se liší obsahem minerálů v závislosti na místní geologii a tyto rozdíly ovlivňují relativní kyselost nebo zásaditost půdy – úroveň, která se měří pomocí stupnice pH. Hodnotící stupnice pH se pohybuje od 0 do 14, přičemž pH sedm představuje neutrální úroveň. Nižší čísla znamenají kyselost, vyšší čísla zásaditost. Správná úroveň pH je zásadní pro schopnost rostlin přijímat z půdy potřebné živiny. Úroveň pH půdy ovlivňuje zejména příjem železa.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Alza.cz

Některé rostliny potřebují více

Ideální pH půdy pro většinu krajinných rostlin a trávníků je přibližně 6,5, tedy mírně kyselé. Existují však rostliny, které ke svému růstu potřebují větší kyselost půdy. Zde jsou některé rostliny, které potřebují kyselou půdu:

Keře:
Azalka
Fothergilla
Gardénie
Cesmína
Rhododendron
Většina stálezelených keřů

Stromy:
Buk
Dřín
Magnólie
Dub piniový
Vrbový dub
Většina stálezelených stromů

Květiny:
Begonie
Krvavé srdce
Caladium
Kamélie
Náprstník
Hortenzie
Japonský kosatec
Trillium
Zinnie

Zelenina:
Petržel
Papriky
Brambory
Ředkvičky
Rebarbora
Sladké brambory

Ovoce:
Borůvky
Brusinky
Rybíz
Bezinky
Angrešt

Rostliny, které vyžadují větší kyselost půdy, než v jaké rostou, to často signalizují vznikem chlorózy železanedostatku, který způsobuje žloutnutí žilek listů nebo celých listů. Pokud k tomu dojde, mohou vaše rostliny vyžadovat, abyste do půdy, ve které rostou, přidali půdní doplněk nebo abyste jejich potřebu kyselin doplnili hnojivem určeným k jejich zajištění. K dispozici je celá řada půdních doplňků a hnojiv, které kyselomilným rostlinám tuto pomoc poskytují. Většina z nich je snadno dostupná v zahradnických centrech a obchodech s domácími potřebami.

Před použitím jakéhokoli půdního doplňku si nechte otestovat půdu, abyste zjistili, jaké typy a množství půdních doplňků potřebujete.

Síra

Síře trvá nějakou dobu než sníží pH půdy, proto by měla být přidána rok před výsadbou. V mnoha ohledech je však tou nejlepší volbou. V půdě vydrží roky a okyseluje lépe než většina ostatních doplňků. Nejlepší je aplikovat síru v létě nebo na podzim před následující jarní výsadbou a zaryt ji hluboko do půdy. Pokusy o zapravení síry do půdy kolem stávajících rostlin se příliš neosvědčují. Stejně jako u každého doplňku je třeba nechat provést půdní test, aby bylo možné určit, kolik síry je třeba aplikovat pro dosažení požadovaného pH.

Síran železitý

Síran železitý snižuje pH, ale k dosažení stejných výsledků jako u síry je zapotřebí mnohem větší objem produktu. Často se používá k léčbě specifických příznaků nedostatku železa. Síran železitý poskytuje rychlejší výsledky než síra (za tři nebo čtyři týdny), ale při nadměrném používání může rostliny poškodit. Může být zapraven do půdy jako prášek nebo aplikován v roztoku a zaléván přes listy, aby se vstřebal.

Rašelinový mech Sphagnum

Pokud se rašelinový mech používá ve velkém množství jako půdní doplněk, mírně okyseluje půdu a zároveň do ní přidává organický materiál. Při přípravě půdy pro výsadbu položte na vrchní vrstvu půdy deseti až patnácti centimetrů kyselého rašelinového mechu a zryjte jej do hloubky 15 centimetrů. Tím se půda okyselí přibližně na dva roky.

Kyselé hnojivo

Pokud jsou vaše kyselomilné rostliny umístěny mezi ostatními nekyselomilnými rostlinami, nemusí být praktické půdu hnojit, protože zvýšená kyselost půdy by pak mohla ovlivnit ostatní rostliny. Zde je nejlepší volbou hnojení některým z mnoha ve vodě rozpustných přípravků, jako je například Miracid. Začněte s mírnými roztoky, dokud nepochopíte, jaký vliv mají na vaše rostliny.

Síran hlinitý používejte opatrně

Síran hlinitý v prášku je standardní půdní přísadou pro zahrádkáře pěstující borůvky a mnoho dalších rostlin, protože rychle působí a je vhodné jej zapravit kolem jednotlivých rostlin. V poslední době se však objevují obavy z možnosti toxicity hliníku, která může být škodlivá zejména pro děti. Hliník se může vstřebávat z pitné vody a nadměrné používání síranu hlinitého jako půdního doplňku může přispět ke kontaminaci zásob podzemních vod.

Mnozí odborníci nyní doporučují, aby se síran hlinitý používal pouze u hortenzií, kde hliník pomáhá vytvářet zářivě modré květy, které jsou ceněny. Pro ostatní rostliny jsou k dispozici bezpečnější možnosti, například síran amonný.

Síran amonný

Jedná se o dobrou alternativu síranu hlinitého. Lze jej zapracovat do půdy kolem základny rostlin a zvýšit tak obsah síry v půdě. Vyžaduje však určitou opatrnost, protože příliš rychlým zvýšením hladiny kyselosti může rostliny popálit.