Jednoduché, ale účinné metody na zlepšení paměti

Paměť je velmi důležitou součástí naší osobnosti. Bystrost vaší paměti je přímo úměrná tomu, jak moc využíváte svůj mozek. Věk je pro paměť určujícím faktorem. Paměť s věkem slábne a tuto skutečnost nemůžeme popřít. Rozhodně však můžeme tento proces zpomalit. Váš mozek je sval a stejně jako všechny ostatní svaly v těle se cvičením posiluje. Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro to, aby byla vaše paměť bystřejší, a některé z nich jsou uvedeny níže.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Dopřejte si mozkové cvičení

Náš mozek se stává bystřejším jeho konstruktivním používáním. Existuje mnoho her, hlavolamů a mentálních cvičení, které jsou k dispozici, a díky nimž může být vaše paměť bystřejší. Je známo, že pozitivní vliv na naši paměť mají paměťová cvičení, která kladou důraz na slovní obratnost. Křížovky, sudoku, scrabble atd. jsou některé z forem zábavy, které vám mohou pomoci při zostřování paměti. Mentální cvičení mohou u starších občanů zlepšit rychlost zpracování a schopnost uvažování až o 10 let. Zavolejte si proto přátele, nebo si zahrajte s partnerem stolní hry, které vám pomohou zlepšit paměť.

Jezte potraviny podporující mozek

Pro úspěšné fungování mozku je velmi důležité, aby měl dostatek výživy. Musíte dbát na to, aby vaše strava obsahovala dostatečné množství sacharidů s nízkým glykemickým indexem, jako jsou celozrnné potraviny, zdravé mastné kyseliny, jako jsou potraviny bohaté na omega-3, například losos, ořechy atd. a hodně antioxidantů. Glukóza je hlavním zdrojem energie pro naše tělo a mozek. Konzumace malých porcí jídla během dne proto zabrání poklesu hladiny cukru v krvi. To pomůže vašemu mozku a taky vašemu tělu, aby byly neustále nabité energií. Díky tomu bude váš mozek fungovat mnohem lépe.

Udržujte svůj mozek v kondici cvičením

Cvičení je dalším velmi důležitým aspektem pro udržení zdravého mozku. Cvičení zvyšuje naši vytrvalost a zlepšuje krevní oběh. Tím se zvyšuje příjem kyslíku v našem těle. Zvýšené množství kyslíku v krvi zlepšuje náš celkový zdravotní stav. Pro zlepšení svého zdraví můžete každý den chodit na svižné procházky. Lehké protahování je opět velmi dobré pro naše zdraví. Ukazuje se, že kardio cvičení dokáže zvětšit bílou hmotu mozku a zlepšit propojení neuronů v mozku.

Zvládání stresu

Stres je velkou brzdou dobré paměti. Stres může v našem mozku způsobit mnoho změn, které mohou mozek poškozovat. Nadměrné vylučování stresového hormonu kortizolu může způsobit zhoršení paměti. Celé vaše tělo začne ve stresu vyšilovat. Proto vám stres může ztížit vybavování si věcí. Proto máte často tendenci zapomínat na drobnosti, jako je vypnutí televize nebo vzetí klíčů, když jste ve velkém stresu. Zvládání stresu je tedy velmi důležité, pokud si chcete udržet výbornou paměť. Při zvládání stresu nám mohou pomoci dechová cvičení. Jóga může mít uklidňující účinek na vaše nervy.

Udržujte si zvýšenou hladinu železa

Železo je důležitý minerál, který pomáhá při fungování neurotransmiterů, které jsou zodpovědné za naši paměť. Vaše tělo může být citlivé na nízkou hladinu železa. Ukázalo se, že ženy, které měly nedostatek železa, dosahovaly v paměťovém testu horších výsledků ve srovnání s ženami s dostatečnou hladinou železa. Konzumujte tedy potraviny bohaté na železo, abyste si zajistili zdravou paměť.

Vyhněte se zbytečnému multitaskingu

Multitasking má velkou moc. Používejte ho však jen tehdy, když je to nezbytně nutné. Vyvarujte se čtení knihy a zároveň poslouchání zpráv. Ztíží vám to pozdější vybavování si některé z věcí, protože každé z nich věnujete jen část své pozornosti. Věnujte tedy plnou pozornost jedné věci a váš mozek si ji zapamatuje na delší dobu.

Věnujte se tedy těmto jednoduchým věcem, abyste si zajistili bystrou paměť a zdravé kognitivní funkce.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , New York Times