Je zdravější konzumace syrové stravy nebo vařené
Vždy se vedla debata o výživě syrovou a vařenou stravou. Zastánci syrové stravy tvrdí, že jim syrová strava prospívá více než vařená, zatímco jiní tvrdí opak.
Shrnuto a podtrženo, syrová i vařená strava mají své vlastní výhody. Některé potraviny je možná lepší jíst syrové, zatímco jiné vařené.
Konzumace ovoce a zeleniny v syrovém stavu může mít pro vaše tělo větší nutriční přínos než jejich tepelná úprava. Konkrétní závěr však nemůžeme učinit, protože do značné míry záleží na tom, jaké potraviny se konzumují syrové.
Podívejme se, proč vaření některých potravin může být pro tělo špatné a proč naopak prospěšné.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czMožné vedlejší účinky vaření potravin
Může zničit enzymy v potravinách
To je jedno z tvrzení, které uvádějí vyznavači syrové stravy. Když přijímáte potravu, vaše tělo využívá své enzymy k tomu, aby potravu rozložilo na menší molekuly a tělo ji mohlo snadno vstřebat. Potraviny, které jíte, také obsahují enzymy.
Většina enzymů je citlivá na teplo a při vystavení teplu nebo při vaření se stávají neaktivními.
Zastánci syrové stravy tvrdí, že vzhledem k tomu, že enzymy obsažené v potravinách se při vaření ničí, tělo potřebuje více trávicích enzymů, které pomáhají při vstřebávání, což může dále vést k nedostatku enzymů. Tento argument však postrádá vědecké důkazy.
Někteří vědci tvrdí, že potravinové enzymy jsou užitečné pro výživu rostlin a nepomáhají člověku v jejich trávení.
Navíc trávicí enzymy, které tělo produkuje na pomoc při trávení potravy, tělo vstřebává a může je znovu využít, takže je méně pravděpodobné, že by v těle došlo k nedostatku enzymů.
Může vést ke ztrátě živin
Syrové potraviny jsou bohatší na některé živiny než vařené. Vařením totiž dochází ke ztrátě některých základních živin, které tělo potřebuje. Při vaření se ztrácejí vitaminy rozpustné ve vodě, jako je vitamin C. Vitamin C je nezbytný, protože bojuje proti volným radikálům, které jsou pro tělo škodlivé, pomáhá při vstřebávání železa, pomáhá při hojení ran a chrání tělo před virovými a bakteriálními infekcemi.
Výsledky studií provedených na konkrétních druzích zeleniny včetně bambusových výhonků, červené papriky a zelených lusků ukazují, že vařením dochází k největším ztrátám základních živin. U bambusových výhonků vaření snížilo obsah bílkovin a rozpustného cukru a způsobilo velký úbytek celkového množství volných aminokyselin. U červené papriky vaření výrazně snížilo obsah kyseliny askorbové a antioxidační vlastnosti. U zelených lusků vaření snížilo množství železa, vápníku, kyseliny askorbové a beta-karotenu.
Doba vaření navíc ovlivňuje množství živin obsažených v potravinách. Čím déle se potravina vaří, tím větší je úbytek živin.
Výhody vaření potravin
Usnadňuje žvýkání a trávení potravin
Žvýkání potravy je jedním z počátečních kroků procesu trávení. Žvýkáním se potrava rozkládá na menší částice, které tělu usnadní trávení.
Nesprávně rozžvýkané potraviny mohou tělu ztížit trávení a mohou také způsobit nadýmání a plynatost.
Vařením jídlo změkne, takže se lépe žvýká a také lépe voní, takže je lákavější a chutnější. Vaření má oproti netepelnému zpracování potravin i další výhody, včetně želatinizace škrobu, účinné denaturace bílkovin a ničení potravinových patogenů.
Všichni nevegetariáni mi jistě dají za pravdu, že vařené maso se lépe žvýká a tráví než maso syrové. Také je dost rušivé mít na talíři syrové maso.
Vařené luštěniny a obiloviny jsou snadněji stravitelné a také se v nich snižuje počet přítomných antinutrientů. Antinutrienty jsou sloučeniny, které brání tělu vstřebávat živiny z potravy.
Zvyšuje antioxidační schopnost některých druhů zeleniny
Vařením se zvyšuje obsah antioxidantů v některých druzích zeleniny. Antioxidanty jsou pro tělo důležité, protože bojují proti volným radikálům, které poškozují organismus.
Bylo také zjištěno, že vaření má pozitivní vliv na obsah fytochemických látek přítomných v zelenině. Fytochemikálie mají pro tělo řadu výhod, mezi které patří stimulace imunitního systému, prevence poškození DNA a pomoc při její opravě, regulace hormonů a další.
Výsledky studie ukazují, že tepelně upravená rajčata poskytují tělu více lykopenu – nezbytného antioxidantu – než syrová. Tento výsledek také dokazuje, že zpracované ovoce a zelenina nemají vždy nižší výživovou hodnotu než čerstvé produkty.
Výsledky studie na třech druzích zeleniny – mrkvi, cuketě a brokolici – ukázaly, že tepelná úprava zvyšuje antioxidační aktivitu této zeleniny.
Zabíjí škodlivé bakterie a mikroorganismy
Vaření potravin má tu výhodu, že ničí bakterie a další mikroorganismy, které mohou způsobit závažná onemocnění, jako je například průjem.
Důkladné uvaření potravin a jejich konzumace, jakmile jsou dostatečně chladné pro konzumaci, by tedy zvládlo většinu kontaminantů v potravinách a značný počet případů průjmů způsobených potravinami.
Vaření masa by mělo probíhat správně, jinak mohou mikroorganismy přežít šetrné smažení a pečení, zejména pokud maso nebylo před přípravou řádně rozmrazeno.
Studie o konzumaci syrového nebo ohřívaného mléka zobrazuje, že syrové mléko může obsahovat patogeny, které mohou poškodit lidské zdraví. Proto je důležité syrové mléko zahřívat, aby se tyto patogeny zničily. Ohřívané mléko vykazovalo zanedbatelné nutriční rozdíly ve srovnání s hodnotami syrového mléka.
Abyste získali výživové výhody z konzumovaných potravin, měla by být zajištěna rovnováha mezi syrovými a tepelně upravenými potravinami. Zde je několik příkladů potravin, které mají lepší přínosy, když se konzumují syrové, a jiné, když se konzumují vařené.
Příklady potravin, které je lepší jíst syrové
Brokolice: Syrová brokolice obsahuje třikrát více sulforafanu, rostlinné sloučeniny, která bojuje proti rakovině, než brokolice vařená.
Zelí: Vaření zelí může zničit enzym myrosinázu, který zabraňuje vzniku rakoviny. Pokud zelí vaříte, vařte ho jen krátce.
Cibule: Cibule inhibuje agregaci krevních destiček. Vařením se však může zničit nebo zvrátit jejich antiagregační aktivita.
Česnek: Česnek má protirakovinné účinky a jeho vaření může tento přínos zcela zničit.
Příklady potravin, které je lepší jíst vařené
Chřest: Vařením chřestu se rozbíjejí jeho vláknité buněčné stěny, díky čemuž jsou foláty a vitaminy jako vitaminy A, C a E lépe dostupné pro vstřebávání v těle.
Špenát: Vařený špenát zajišťuje lepší dostupnost živin pro tělo, jako je železo, hořčík, vápník a zinek.
Houby: Vaření hub pomáhá rozkládat potenciální karcinogeny a také pomáhá uvolňovat silný antioxidant ergothionein.
Rajčata: Jak již bylo zmíněno, vaření rajčat poskytuje více lykopenu, který je pro tělo prospěšný.
Maso, ryby a drůbež: Maso, ryby a drůbež obsahují bakterie, které mohou způsobovat nemoci přenášené potravinami. Ty lze eliminovat jejich správnou tepelnou úpravou.