Je vaše znaménko rakovinné? Zjistěte, jak to poznáte
Díky celebritám, jako je Marilyn Monroe a Madonna, se mateřská znaménka nebo znaménka krásy stala zcela ikonickými. A přestože malá tmavá skvrnka nad horním rtem nebo na straně brady může působit okouzlujícím dojmem, ukazuje se, že může být příznakem něčeho ne tak přitažlivého – rakoviny kůže.
Nechápejte nás špatně, nechceme vás proti vašim znaménkům krásy poštvat. Ve skutečnosti si myslíme, že mohou být užitečné ve více ohledech než jen v tom, že díky nim budete vypadat jako modelka přímo ze stránek časopisů. Obvykle je těžké zjistit, co špatného se v našem těle děje, a teprve když se objeví příznaky a symptomy, můžeme s tím skutečně něco udělat. Bohužel tou dobou už může být pozdě.
Na druhou stranu vám mateřská znaménka mohou prozradit, zda máte rakovinu kůže. Všechna znaménka nejsou rakovinná, ale na druhou stranu ani všechna znaménka nejsou nezhoubná. A protože se docela často objevují na viditelných místech vaší kůže, je velmi snadné být ve střehu jen díky několika jednoduchým pozorováním. K pozorování se ještě dostaneme – ale až poté, co si povíme, co je příčinou vzniku rakovinných znamének.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíMelanom
Uvádí se, že rakovina kůže je jednou z nejčastějších forem rakoviny. Dermatologická společnost odhaduje, že jeden z pěti lidí s největší pravděpodobností někdy v životě onemocní rakovinou kůže.
Ne všechny typy rakoviny kůže jsou smrtelné. Dermatologové však nabádají, aby si lidé dávali pozor na melanom, což je typ rakoviny kůže, který je nejen nejnebezpečnější, pokud není včas léčen, ale také třetí nejčastější druh, jehož výskyt je v současné době na vzestupu. Zatímco melanom je nejčastěji diagnostikován u mužů, kterým je kolem 60 let, ženy jsou k tomuto onemocnění náchylnější, protože jej mohou dostat v každém věku. Přičemž míra rizika závisí buď na vystavení slunečnímu záření, nebo na rodinné anamnéze.
Dobrou zprávou však je, že pouze 2% případů rakoviny kůže se ukáže jako melanom, což znamená, že se jedná o vzácné onemocnění. Melanom lze také snadno vyléčit, pokud je diagnostikován v raném stádiu. Nejzřetelnějším varovným znamením, na které si musíte dát pozor, je znaménko, piha nebo skvrna na kůži.
Melanom a rakovinná znaménka
Melanom začíná v melanocytech – buňkách v kůži, které produkují melanin, jenž dodává barvu naší kůži, vlasům a očím.
Hlavní příčinou vzniku melanomu je přílišné vystavení ultrafialovému neboli UV záření ze slunečního svitu. Pokaždé, když se melanocyty dostanou do kontaktu se slunečním zářením, produkují více melaninu, který vede k tmavnutí kůže a vzniku pih, opálení nebo mateřských znamének. Většina z nich je však poměrně neškodná.
Někdy však může přílišné vystavení UV záření negativně ovlivnit strukturu DNA v melanocytech. To může způsobit jejich růst a vývoj v nádor. Zvýšenému riziku vzniku melanomu vás mohou vystavit také puchýře způsobené spálením od slunce v dětských letech a nadměrné používání solária.
Melanomové nádory mohou často vznikat buď uvnitř stávajícího mateřského znaménka, nebo se z nich mohou vyvinout vlastní léze, které vypadají jako mateřská znaménka. Uvádí se, že lidé, kteří mají na kůži více než 50 mateřských znamének, jsou vystaveni většímu riziku vzniku melanomu.
Jak rozeznat rakovinné znaménko od nezhoubného?
Nyní, když už víte, co mají melanom a mateřská znaménka společného, pojďme si říci, jak poznat, zda je znaménko rakovinné, nebo jen neškodné. Stačí, když se postavíte nazí před zrcadlo a budete hledat skvrny nebo znaménka, která jste předtím neměli. Měli byste také zkontrolovat ta stará, zda si nevšimnete nějakých podivných změn, protože měnící se znaménka mohou být také známkou toho, že máte melanom.
Mateřská znaménka mohou být rakovinná, pokud se u nich objeví jedna nebo více z následujících příčin:
Asymetrie: Pokud se jedna polovina znaménka jeví jinak než druhá.
Nepravidelnost okrajů: Špatně ohraničené nebo neostré, nepravidelné okraje.
Barva: Tmavá nebo vícebarevná znaménka.
Průměr: Melanom může být i menší než velikost gumy na tužce.
Vývoj nebo změna: Znaménka, která mění tvar, velikost nebo barvu.
Poznámka: Pokud na svém těle najdete podezřelé znaménko, ihned se poraďte s dermatologem, aby vyloučil možnost melanomu.
Prevence melanomu (rakoviny kůže)
Je důležité melanom rozpoznat, ale ideální scénář by byl, kdybyste vůbec nedopustili, aby se vaše kůže dostala do tohoto stádia. Zde je několik tipů, které vám pomohou předcházet nejen melanomu, ale obecně všem druhům rakoviny kůže.
Konzumujte hodně antioxidantů: Všechny druhy rakoviny jsou výsledkem chemického procesu zvaného oxidace. Konzumace velkého množství potravin bohatých na antioxidanty, jako jsou sladké brambory, borůvky, zelený čaj, ořechy a hroznové víno, pomůže tento oxidační proces zastavit a bojovat proti škodlivým volným radikálům, které vyvolávají buněčnou mutaci a následný rozvoj rakovinných buněk.
Zůstaňte na slunci v bezpečí: Vždy, když se chystáte strávit den na slunci, snažte se nosit volné a vzdušné oblečení s dlouhými rukávy. Investujte také do kvalitního opalovacího krému s širokým rozsahem použití, který vám poskytne dlouhodobou ochranu před ostrým slunečním UV zářením. Nezapomeňte se vždy namazat opalovacím krémem, i když jdete ven jen na krátkou chvíli. Pokud se chystáte ven na delší dobu, noste jej s sebou, abyste jej mohli opakovaně nanášet. Mějte na paměti, že vaše mateřská znaménka jsou vaše slabá místa, proto je také nezapomeňte zakrýt opalovacím krémem, zejména pokud máte světlou pleť nebo jste náchylnější ke spálení.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Skin Cancer , Cancer.net