Je třeba používat opalovací krém i v zimě k ochraně pokožky?
Představa slunění na slunci byla pro mnoho lidí vždy lákavá a neměli ani potřebu používat opalovací krém. Ale v dnešní době, kdy si lidé začali více uvědomovat své zdraví a to, jak může být jejich zdraví poškozeno mnoha způsoby, začali přijímat další opatření na svou ochranu. Možná jste se začali natírat opalovacím krémem pokaždé, když vyjdete ven, protože už možná víte, že sluneční paprsky nejen pomáhají tělu produkovat vitamin D, ale také poškozují DNA kožních buněk a způsobují problémy, jako jsou spáleniny a dokonce rakovina. V horkých letních měsících se možná nábožně mažete opalovacím krémem pokaždé, když vyjdete ven, ale v zimě to možná neděláte, protože máte pocit, že slabé sluneční paprsky vaši pokožku neohrožují.
Kvalitní a přírodní přípravky proti UV záření můžete koupit zde: Notino.cz
Je nutné používat opalovací krém i v zimě?
Pokud je vaše pokožka méně citlivého typu, vlastně nevynakládáte velké úsilí na ochranu své pokožky před okolním prostředím. Proč byste se měli příliš namáhat, když nevidíte žádné viditelné poškození, že? Ale není tomu tak vždy. Vaše pokožka je náchylná k poškození neustále, i když si žádného výrazného poškození hned nevšimnete. Vaše pokožka má tendenci se poškozovat tím více, čím více ignorujete péči o ni a čím více ji vystavujete drsnému prostředí bez jakékoliv ochrany. Vzhledem k tomu byste měli vědět, že slunce může vaši pokožku značně poškodit i během chladných zimních měsíců. Jen proto, že jsou dny chladnější a kratší, byste se neměli vykašlat na SPF – ochranný faktor neboli “ochranný faktor na opalování”. Používání opalovacího krému je nutností bez ohledu na roční období.
Proč byste měli používat opalovací krém i v zimě?
I když v zimě není venku jasno a slunečno, neznamená to, že se k vám ultrafialové sluneční paprsky nemohou dostat. V závislosti na tom, kde se nacházíte, dochází k většímu či menšímu poškození vaší pokožky UV zářením i během zimy. Pokud se v prosinci opalujete v tropické části světa, budete možná potřebovat více opalovacího krému, ale pokud jste zachumlaní v chladném prostředí, kde jsou vystaveny pouze vaše oči, vystačíte si s nižším ochranným faktorem SPF. Opalovací krém však budete muset používat vždy, ať se děje cokoli. Měli byste mít na paměti, že většina opalovacích krémů funguje tak, že pohlcuje, odráží nebo rozptyluje sluneční světlo a tyto účinky mohou vyprchat. Abyste dosáhli maximální ochrany před UV zářením, budete muset opalovací krém znovu nanášet každé 2 až 4 hodiny.
Do jakého typu opalovacího krému byste měli investovat?
Při nákupu opalovacího krému byste měli pečlivě číst etikety a měli byste investovat do širokospektrálního. Širokospektrální opalovací krém poskytuje ochranu před slunečním zářením v celém rozsahu UVA a UVB vln, které jsou přítomny ve slunečních paprscích. V zimních měsících dochází k výraznému poklesu množství UVB paprsků, které na vás dopadají, ale sezónní pokles UVA je mnohem menší. A UVA záření může procházet i sklem. UVA sice nezpůsobuje spálení, ale přesto může poškodit vaši pokožku tím, že způsobí vznik tenkých tmavých skvrn. Ještě opatrnější musíte být, pokud v oblasti, kde žijete, sněží, protože UVA se může odrážet od bílého zasněženého povrchu a pronikat k vám oknem.
Vzhledem k tomu, že v zimě je vaše pokožka velmi suchá, musíte dbát na její dobrou hydrataci. Buď můžete na pokožku nanést kvalitní hydratační krém a poté na něj nanést vrstvu opalovacího krému, nebo si můžete pořídit opalovací krém, který funguje i jako hydratační. Nejenže ochrání vaši pokožku před ostrými slunečními paprsky, ale také zabrání problémům s pokožkou, jako je vysušování a olupování. Během letních měsíců můžete opalovací krém vyměnit, protože v tomto ročním období nebudete chtít tolik hydratačního krému, protože vaše pokožka tehdy přirozeně produkuje více oleje. Před nákupem opalovacího krému si také zkontrolujte datum spotřeby, protože většina opalovacích krémů má trvanlivost maximálně 3 roky.