Je sex během těhotenství bezpečný pro matku i dítě
Je sex během těhotenství bezpečný? Některé kultury tvrdí, že ano, sex během těhotenství usnadňuje porod. Některé kultury říkají, že ne. Lékařská věda říká, že sex je bezpečný, pokud máte nízkorizikové těhotenství. Pokud však máte určité komplikace, například slabý děložní čípek nebo potraty v minulosti, je lepší se sexu vyhnout. Na to se nejlépe zeptejte svého gynekologa, a to hned na začátku těhotenství a v každém trimestru, v závislosti na vašem zdravotním stavu a profilu těhotenství.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíSex je bezpečný v nízkorizikovém těhotenství
Mít sex během těhotenství je naprosto bezpečné, pokud vám to výslovně nedoporučí lékař nebo zdravotnický pracovník, který vám s těhotenstvím pomáhá.
Před zahájením sexuálních aktivit se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistila, že vaše těhotenství nepatří do kategorie vysoce rizikových.
Druhý trimestr může být nejlepší dobou pro sex
Pokud nemáte žádné těhotenské komplikace, můžete mít sex v průběhu těhotenství. Jedinou překážkou může být vaše měnící se libido a fyzická kondice.
Během prvního a druhého trimestru je totiž vaše tělo připraveno na sexuální potěšení, protože vaše pohlavní orgány, včetně bradavek, klitorisu a pochvy, dostávají více krve a stávají se citlivějšími. Poševní průchod se také přirozeně zvlhčuje.
To je pro některé páry skvělá zpráva, ale pro některé ženy jsou kvůli stále citlivějším a bolestivějším prsům a zduření (otoku) pohlavních orgánů sexuální aktivity spíše bolestivé než příjemné.
První trimestr: Co se týče ranních nevolností, únavy a přizpůsobování se novému způsobu života, může se stát, že o sex budete mít jen malý zájem.
Druhý trimestr: Jakmile nevolnosti a únava ustoupí, sex se stane příjemným.
Třetí trimestr: Touha po sexu obvykle klesá, protože rostoucí břicho, únava a negativní obraz vašeho těla se stávají hlavními překážkami.
Na tom, že je sex v těhotenství tabu, se podílí i několik mýtů, které s ním souvisejí. Zde se podívejte na fakta.
Sex během těhotenství dítěti neubližuje
Častá obava otce nebo mužského sexuálního partnera z toho, že ublíží dítěti, nemá žádný vědecký základ. Neexistuje žádné riziko, že by dítě bylo penetrací zraněno – penis nemůže přesáhnout vagínu. Navíc samotné dítě má trojí vrstvu ochrany – plodovou vodu, obklopenou svaly dělohy, a pak silnou vrstvu hlenu zvanou hlenová zátka, která uzavírá děložní hrdlo a nedovoluje, aby se do dělohy cokoli dostalo.
Dalším neopodstatněným strachem, který brání nastávajícím rodičům v sexu, je, že dítě pochopí, co se děje. V normálním těhotenství je dítě v matčině děloze tak dobře chráněno, že ho sexuální aktivita vůbec neovlivní. Co se týče poznávání, v tomto stádiu mozek dítěte ještě plně nedozrál, takže poznávání takových událostí je velmi nepravděpodobné.
Sex během těhotenství nevyvolává potraty
Nebyl prokázán žádný potrat spojený se sexuální aktivitou během těhotenství. Potraty v prvním trimestru jsou většinou důsledkem genetické vady plodu nebo jiných těhotenských komplikací.
Klíčovým slovem je zde normální, nízkorizikové těhotenství. U rizikových těhotenství, jako je například těhotenství, kdy má matka placentu previa nebo rozšířený děložní čípek, existuje pravděpodobnost potratu nebo krvácení.
Ve druhém a třetím trimestru se stimulací bradavek a genitální oblasti skutečně uvolňuje hormon oxytocin, který může vyvolat kontrakce v děloze. Prostaglandiny obsažené ve spermatu a ty, které se uvolňují při stimulaci děložního hrdla, mohou také vyvolat děložní stahy a změkčit děložní hrdlo. Ucítíte, jak děloha tvrdne, jak se svaly napínají, ale jedná se o Braxton Hicksovy kontrakce, nikoli o skutečný porod. U normálního nízkorizikového těhotenství soulož nevyústí v porod dříve, než je čas.
I když se některé páry věnují sexu blíže k porodu, existuje jen málo důkazů o tom, že je to účinná metoda k vyvolání porodu.
Sexu je však třeba se při komplikovaném těhotenství vyhnout
Jak již bylo řečeno, existují případy, kdy je lepší se pohlavnímu styku během těhotenství vyhnout. Kromě nich mohou v závislosti na vašem konkrétním případu nastat okolnosti, kdy vám ho lékař nemusí doporučit. Netřeba dodávat, že v takovém případě byste měla rozhodně počkat do porodu.
Krvácení: Pokud jste v těhotenství prodělala silné krvácení, sex by mohl zvýšit riziko dalšího krvácení, zejména pokud máte hematom (shromáždění krve mimo cévu) nebo nízko uloženou placentu. Silné vaginální krvácení bez bolesti samo o sobě je známkou nízko uložené placenty.
Nízko položená placenta: I když jste neměla žádné krvácení, ale lékař vás informoval, že máte placentu previa (nízko uloženou placentu), může být sex zakázán. Při tomto stavu leží placenta blízko spodní části dělohy a téměř zakrývá děložní hrdlo. Penetrace může způsobit silné krvácení. Zkontrolujte, zda můžete mít stále orgasmus.
Nekompetentní nebo rozšířený děložní čípek: Aby mohlo být dítě normálně porozeno, musí být děložní hrdlo rozšířené. Pokud je děložní hrdlo již před porodem rozšířené, je lepší se sexu vyhnout, protože může uvolňovat oxytocin a prostaglandiny, které stahují dělohu a změkčují děložní hrdlo. Neúplný nebo oslabený děložní čípek může také způsobit potrat nebo předčasný porod.
Předčasné porody v minulosti: Pokud jste byla v minulosti těhotná a měla jste předčasný porod nebo jste začala rodit předčasně, pak se možná budete chtít vyhnout riziku, že to sexem v těhotenství vyvoláte.
Potraty v minulosti: Pokud jste v minulosti potratila, bylo by vhodné se zdržet, abyste se vyhnula jakémukoli scénáři, který by mohl nechtěně ohrozit vás nebo dítě.
Prasklé blány nebo „prasklá voda“: Pokud došlo k prasknutí plodové vody, tj. k prasknutí plodového vaku, blány, které chránily vaše dítě před možnými infekcemi, již nepůsobí jako bariéra. Tím je dítě vystaveno možné infekci.
Sexuálně přenosné nemoci: Pokud je váš partner infikován pohlavně přenosnou chorobou, může ji nechráněný sex přenést na vás. I když je děložní čípek chráněn hlenovou zátkou, horní část pohlavního ústrojí je v prvním trimestru stále ohrožena. Ani nechráněný orální sex není bezpečný, protože se při něm může přenést kapavka, genitální herpes a syfilis. V ideálním případě byste se měla vyhnout všem druhům sexuálního styku. Pokud však musíte, používejte kondomy a dentální hráz.
Zajistěte si bezpečný sex během těhotenství
I když jste v dobrém zdravotním stavu, je lepší volit stranu opatrnosti. Zde je několik věcí, na které je třeba si dát pozor, pokud se rozhodnete dopřát si sex během těhotenství.
Promluvte si s partnerem
Je naprosto v pořádku, že se vám do sexu nechce. Nejprve si však o svých obavách promluvte se svým partnerem. Pokud některý z vás váhá kvůli obavám z ohrožení těhotenství nebo proto, že si v těhotenství připadáte neatraktivní, svěřte se se svými obavami. Partner vám může pomoci zmírnit vaše obavy a být vám oporou a zpříjemnit vám tento zážitek.
S novým partnerem používejte kondomy
Pokud nemáte monogamní sexuální vztah nebo máte sex s novým partnerem, používejte kondom. I když jste v monogamním vztahu, používejte kondom, pokud vy nebo váš partner trpí pohlavně přenosnou chorobou, i když v ideálním případě je lepší se v takovém případě sexu vyhnout.
Najděte si svůj typ sexuální aktivity
Pokud vás gynekolog požádá, abyste se zdržela sexu, zjistěte, co přesně je zakázáno – penetrace nebo orgasmus? Pokud je zakázána penetrace, můžete se věnovat orálnímu sexu, masturbaci nebo vzájemnému uspokojování. Pokud je zakázán orgasmus, můžete přesto pokračovat v pohlavním styku a před orgasmem se stáhnout. Pokud je zakázáno obojí, můžete si i tak užít čas strávený ve dvojici mazlením, hlazením a polibky. Sex je jen jedním ze způsobů, jak si projevovat lásku.
Najděte si pohodlné sexuální polohy
Nepoužívejte polohy, které jsou vám nepříjemné. Obvyklá poloha muže nahoře se s postupujícím těhotenstvím stává obtížnou. Navíc se v těhotenství nedoporučuje ležet na zádech. Vyzkoušejte tyto následující polohy nebo buďte inovativní a najděte si nějakou vlastní, ve které vám bude příjemně.
- Lehněte si vedle sebe, s partnerem za zády nebo čelem k sobě.
- Posaďte se partnerovi na klín, čelem k němu.
- Klekněte si na kolena a ruce, partner klečí za vámi.
Používejte přiměřenou lubrikaci
Jednou z výhod těhotenství je přirozeně lubrikovaná pochva. Některé ženy však mohou ve třetím trimestru pociťovat vaginální suchost. Používejte přiměřenou lubrikaci, aby byl prožitek příjemnější pro vás oba. Lubrikovaný kondom může sloužit dvojímu účelu – poskytovat lubrikaci a chránit před infekcí. Případně použijte jakékoli ve vodě rozpustné lubrikační želé s kondomem nebo bez něj.
Nenechte partnera, aby vám foukal do pochvy
Ačkoli je tato situace velmi vzácná, foukání vzduchu do pochvy (při orálním sexu) během těhotenství nebo krátce po porodu může způsobit zachycení vzduchové bubliny uvnitř cévy. To je známé jako embolie. Ta pak může zablokovat cévu a být pro matku i dítě smrtelná. Určité riziko embolie hrozí také při poloze zezadu v pozdějších fázích těhotenství.
Neprovozujte vaginální sex po análním sexu
Anální sex během těhotenství může být ošemetný. Rozhodně se nedoporučuje, pokud máte placentu previa nebo těhotenstvím způsobené kupy či hemoroidy. Anální sex následovaný vaginálním sexem zvyšuje riziko šíření infekce z bakterií v konečníku. To je jednou z příčin infekcí močových cest.
Uvolněte se, když máte kontrakce
Ne všechny kontrakce znamenají porod. Braxton Hicksovy kontrakce neboli „falešný porod“ jsou běžné ve druhém a třetím trimestru těhotenství, zejména po sexu. Jsou zcela přirozené. Lehněte si a použijte relaxační metody naučené v předporodních kurzech nebo techniky jógy či meditace.
Pokud po sexu silně krvácíte, poraďte se s lékařem
Ačkoli je sex v normálním těhotenství obvykle bezpečný, přestaňte a okamžitě se poraďte se svým gynekologem, pokud se u vás objeví následující příznaky:
- Silné krvácení po pohlavním styku.
- Silné křeče nebo kontrakce, které neustupují.
- Únik plodové vody.
I když není důvod zdržovat se sexu v těhotenství na základě iracionálních obav, pokud se ho musíte zdržet, nedovolte, aby to ovlivnilo váš vztah s partnerem. Pamatujte, že sex je skvělý způsob, jak si navzájem vyjádřit lásku, ale ne jediný.