Je rozumné nechat si odstranit zuby moudrosti
Zuby moudrosti jsou třetí stoličky ve stálém chrupu a jsou celkem 4 (2 v horní čelisti a 2 v dolní). Obvykle se prořezávají kolem 17-24 let a jsou spojeny s bolestí a otokem okolní tkáně. V průběhu evoluce se velikost lidských čelistí ve srovnání s čelistmi našich předků zmenšila. Zuby moudrosti často nemají dostatek prostoru pro prořezávání a tím, že jsou tak natěsnané, je větší pravděpodobnost, že se zarazí do samotné čelistní kosti. Pokud se jim podaří prořezat úplně, mohou být stále v nerovnováze buď směrem k tváři, nebo k jazyku.
Zubní lékaři často doporučují podstoupit odstranění zubů moudrosti zejména proto, že nehrají hlavní roli při žvýkání potravy a mnohdy způsobují větší škody, pokud jsou přítomny. Zde je 5 případů, kvůli kterým je odstranění zubu moudrosti nezbytné.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czDůvody, proč si nechat odstranit zub moudrosti
Mnoha lidem se podaří strávit celý život bez jakýchkoli problémů s třetími stoličkami, ale pro některé jiné to neplatí. Studie dokonce zjistily, že odstranění zubů moudrosti, které nejsou problematické, může vést k některým vážným následkům, jako je například poškození nervů. Pokud však máte se zuby moudrosti některý z níže uvedených problémů, je nejlepší nechat si je vytrhnout.
Začne docházet k vytlačování zubů
Když se vám v důsledku prořezávání zubů moudrosti začnou vytlačovat dolní nebo horní přední zuby, je nejlepší nechat si je odstranit. Síly, které působí zuby moudrosti při prořezávání, mohou namáhat zbývající zuby v čelisti a dokonce je vytlačovat z normálního oblouku, takže vypadají nevzhledně.
Kazivost druhých stoliček
Zuby moudrosti se v čelistech nacházejí tak daleko, že je většinou máme tendenci při čištění zubů ignorovat. Vzhledem k tomu, že se druhé a třetí stoličky vzájemně dotýkají, existuje vysoká pravděpodobnost zachycení potravy na povrchu, kde se stýkají. Když zbytky jídla zůstanou, aniž by byly vyčištěny kartáčkem nebo zubní nití, slouží jako živná půda pro bakterie. Tyto bakterie pak vytvářejí kazy po stranách třetí a druhé stoličky – nejčastěji je postižena druhá z nich. Lékaři často doporučují odstranění třetího stoličkového zubu a výplň nebo endodontické ošetření, aby byl druhý stoličkový zub zachován, protože je důležitým zubem při žvýkání.
Existuje možnost vzniku cysty
Cysty jsou prostory vyplněné tekutinou uvnitř kosti nebo měkkých tkání. Někdy může neprořezaný nebo jen částečně prořezaný třetí molár vyvolat tvorbu cyst v čelistní kosti. Cysta by mohla skončit vyžíráním kostních buněk, čímž by došlo k vyhloubení čelisti, a v nejhorších případech může dokonce dojít k rakovinným změnám.
Problémy s dutinami
Když se horní třetí stoličky prořezávají, je pravděpodobnější, že budou tlačit do čelistních dutin, což vede k bolestem v okolí očí a nosu. Pokud se u vás navzdory léčbě opakovaně objevuje ucpání dutin a bolest, je nejlepší nechat si udělat rentgenologický rozbor horních stoliček ve vztahu k čelistní dutině. Mohlo by se jednat o impaktovaný nebo infikovaný třetí molár, který vyvíjí tlak na dutinu.
Bolestivé a oteklé dásně
Dásně v okolí zubů moudrosti, zejména v dolní čelisti, jsou často zarudlé, bolestivé a oteklé. K tomu dochází, když mezi zuby a dásněmi uvíznou zbytky jídla. Někdy mají dásně tendenci přerůstat přes dolní zub moudrosti a při žvýkání se dostanou mezi horní a dolní zuby. Ty jsou pak náchylné k prokousnutí a bolestem. Vyplachování úst vlažnou slanou vodou je dobrým způsobem, jak najít úlevu od tohoto stavu. Pokud se dásně v okolí stoličky stanou nesnesitelně bolestivé do té míry, že nejste schopni otevřít ústa, okamžitě navštivte zubního lékaře.
Pokud nemáte žádný z výše uvedených problémů, ale přesto máte třetí stoličky zcela nebo částečně prořezané, je nejlepší navštívit zubního lékaře dvakrát ročně. Váš zubní lékař provede důkladnou klinickou analýzu, aby určil, zda je bezpečné si je ponechat, nebo je odstranit.