Je kouření doutníku bezpečnější než kouření cigaret?

Navzdory tomu co jste možná slyšeli, tak kouření doutníku opravdu není bezpečnější než kouření cigarety a to ani když úmyslně nevdechujete kouř.

Stejně jako u kouření cigaret, tak i u kouření doutníku jste vystaveni:

Nikotin. Doutníky stejně jako cigarety obsahují nikotin a tento je látka, která může vést k závislosti na tabáku. Jeden jediný velký doutník může obsahovat téměř tolik nikotinu, jaké je množství u celé krabičky cigaret. Pokud navíc doutníkový kouř vdechujete, tak můžete do těla dát tolik nikotinu, jako kdybyste kouřili cigarety. I když se snažíte doutníkový kouř úmyslně nevdechovat, tak velké množství nikotinu může být vstřebáno přes ústní sliznici. Pokud chcete kouřit doutníky namísto cigaret, tak musíte vědět, že to nesnižuje riziko vzniku závislosti na nikotinu.
Pasivní kouření. Pasivní kouř z doutníků obsahuje stejné toxické a chemické látky, které vychází z pasivního cigaretového kouře. Tento typ kouře může způsobit nebo přispět k rakovině plic a onemocnění srdce. Tento kouř také zvyšuje riziko a závažnost dětského astmatu, ušní infekce a infekce horních a dolních dýchacích cest u dětí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kouření doutníku představuje vážná zdravotní rizika, včetně:

Rakovina. Všechen tabákový kouř obsahuje rakovinotvorné látky a jedovaté chemikálie, které mohou způsobit rakovinu a doutníkový kouř není výjimkou. Pravidelné kouření cigaret a doutníku zvyšuje riziko vzniku několika typů rakoviny, včetně rakoviny úst, krku, jícnu a hrtanu.
Onemocnění plic a srdce. Pravidelné kouření doutníku a cigaret zvyšuje riziko onemocnění plic, včetně rozedmy plic a chronické bronchitidy. Také by to mohlo zvýšit riziko srdečních onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční.
Onemocnění ústní dutiny. Kouření doutníku je spojováno s ústním onemocněním a nemocemi zubů, jako je například onemocnění dásní a ztrátou zubů.

Přechod z kouření cigaret na kouření doutníku může být zvláště škodlivé, protože byste mohli vdechovat kouř z doutníku stejně, jako jste vdechovali cigaretový kouř. Čím více a déle doutníky kouříte a zároveň hlouběji vdechujete kouř, tak tím větší rizika můžete očekávat.

Ačkoli zdravotní účinky příležitostného kouření doutníku nejsou tak jasné, jediná bezpečná úroveň kouření doutníku je nekouřit je vůbec. Místo toho, aby jste zvažovali mezi kouřením cigaret a kouřením doutníku, tak se snažte přestat kouřit tabák úplně.

Neexistuje totiž žádná bezpečná forma tabáku, takže jakékoliv kouření je škodlivé a nebezpečné. Přestaňte kouřit a začněte žít zdravěji tím, že změníte celkově svůj životní styl – bez cigarety a bez doutníků.