Je jídlo před spaním dobrý nebo špatný zvyk

Jídlo před spaním některým lidem pomáhá lépe spát, zatímco jiným ne. Jak moc je dobré nebo špatné jíst před spaním, záleží hodně na konkrétním člověku a na tom, jaké jídlo snědl.

V zásadě platí, že jíst před spaním je dobré i špatné. Má to jak výhody, tak vedlejší účinky. Prozkoumejme výhody a vedlejší účinky jídla před spaním.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Vedlejší účinky jídla před spaním

Může způsobit nárůst hmotnosti

Doporučuje se nejíst těžká jídla nebo večeři alespoň dvě hodiny před spaním. Existují studie, které dokazují, že načasování jídla ovlivňuje kalorický příjem každého jedince. Výsledky studie také naznačují, že jídlo příliš blízko doby spánku může vést k přibývání na váze.

Proč tomu tak je? Při každém jídle se mírně zvyšuje váš metabolismus. Pozdě večer se však tento proces minimalizuje. Pokud jíte těsně před spaním, tuto vysokou rychlost metabolismu nepocítíte, protože několik hodin po večeři se vaše tělo začíná připravovat na spánek. Tělo nespotřebuje tolik kalorií, jako kdyby bylo vzhůru. Potřebuje pouze kalorie pro normální funkci srdce a plic, které jsou značně nízké.

Může zhoršovat reflux kyseliny

Reflux kyseliny je stav, kdy žaludek vytlačuje žaludeční kyselinu zpět do krku. To může způsobit příznaky, jako je pocit pálení na hrudi zvaný pálení žáhy, nebo dokonce chuť kyseliny v zadní části krku. Pokud již máte příznaky refluxu, jídlo před spaním je ještě zhorší. Proto se doporučuje, aby se osoby s gastroezofageální refluxní chorobou zdržely jídla do tří hodin před odchodem ke spánku.

Těžké jídlo před spaním vám navíc může způsobit nepříjemné pocity během spánku a může také způsobit zažívací potíže. Pokud jste se přejedli, zvýší se také množství vypité vody. To povede k častějším návštěvám toalety, které přerušují váš spánek.

Může to vytvořit nezdravý cyklus

Někteří lidé mají před spaním velký hlad, protože během dne dostatečně nejedí. Lidé mají tendenci jíst při sledování televize nebo při práci na notebooku. Kvůli těmto rozptýlením většinou ztratí přehled o tom, kolik jídla snědli. Tím se z toho stává nezdravý cyklus, který se opakuje i v dalších dnech. Tento nezdravý stravovací návyk může vést k přejídání a přibývání na váze.

Výhody jídla před spaním

Může zabránit nočnímu mlsání

Pokud máte večer chutě na jídlo, pak svačina před spaním může tyto chutě zastavit a také pomoci při hubnutí. Studie ukazují, že večerní konzumace bílkovin nebo sacharidů u žen s nadváhou může zlepšit jejich opatření proti nechutenství.

Také studie, které se zúčastnili dospělí ve věku 18 až 65 let, je požádala, aby 90 minut po večeři konzumovali hotové cereálie s nízkotučným mlékem. Výsledky ukazují, že to oslabilo příjem kalorií u večerních jedlíků.

Může zajistit lepší spánek

Některým lidem zdravá půlnoční svačina zlepšuje spánek nebo zabraňuje tomu, aby se v mezičase budili kvůli hladu. Dostatek spánku je důležitý. Přejídání a přibývání na váze úzce souvisí s nedostatkem spánku.

Neexistují žádné důkazy o tom, že by malá zdravá svačina před spaním mohla způsobit přibývání na váze. Pokud tedy cítíte, že vás malá porce před spaním uspí na delší dobu, než kdybyste před spaním nejedli, nepřestávejte jíst. Dejte si však zdravou svačinu a jen malou porci.

Může stabilizovat hladinu glukózy v krvi

Ráno vaše tělo produkuje o něco více glukózy, aby vám dodalo energii na začátek dne. To téměř neovlivňuje hladinu cukru v krvi lidí bez cukrovky. Ovlivňuje to však diabetiky, protože ti nemají dostatek inzulínu, který by nadbytečně vyprodukovaný cukr odstranil. Na druhou stranu se u některých lidí může během noci vyskytnout nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie), což může způsobit poruchy spánku.

Pokud máte některý z těchto problémů, je důležité poradit se s lékařem a dodržovat kroky k překonání těchto problémů.

Dále existuje studie, která potvrzuje, že svačina před spaním může pomoci zabránit těmto výkyvům hladiny cukru v krvi u osob s hypoglykémií tím, že jim dodá dostatek energie.

Vyzkoušejte některé z těchto svačinek před spaním: jogurt s bobulovitým ovocem, libový krůtí sendvič s celozrnným chlebem, hrst vlašských ořechů, banánový koktejl s nízkotučným mlékem. Tyto potraviny vám nezpůsobí pocit tíhy a zároveň uspokojí váš večerní pocit hladu.

Určitě se vyhněte sladkým jídlům, jako jsou koblihy, kořeněným jídlům, jídlům bohatým na tuky, jako jsou hamburgery, káva, čokoláda a alkohol, protože ty mohou narušit váš dobrý spánek.