Jaké jsou příznaky hypokalcémie – nedostatku vápníku v krvi?

Vápník je nejhojněji zastoupeným minerálem v lidském těle a je také nejhojněji konzumovaným minerálem – prostřednictvím potravin (přírodních i obohacených) a doplňků stravy. Je dokonce obsažen v některých lécích, jako jsou antacida. Neustále hledáme způsoby, jak doplnit vápník do našeho těla, abychom netrpěli jeho nedostatkem. Vápník totiž hraje významnou roli v každodenním fungování organismu – od kardiovaskulárních aktivit až po nervosvalové funkce. Není tedy divu, že průměrný člověk, který dbá o své zdraví, je tímto minerálem posedlý. Uvolněte se. O všechny tyto funkce se totiž může postarat pouhé jedno procento celkového množství vápníku v těle.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je hypokalcémie?

Pro dospělého člověka, muže nebo ženu, je denní doporučená dávka vápníku 1000 mg. Nedostatečný příjem vápníku nebo jeho nedostatečné vstřebávání v těle může vést k nedostatku vápníku v krvi. Pokud je nedostatek závažný, označuje se jako hypokalcémie. Lidský organismus může selhávat v plném vstřebávání vápníku z různých důvodů, včetně nedostatku vitaminu D a chybné funkce štítné žlázy a příštítných tělísek.

Jak se tedy pozná, že má tělo nedostatek vápníku nebo hypokalcémii? Zatímco mírný nedostatek vápníku se nemusí projevovat výraznými příznaky, hypokalcémie prostě nemůže uniknout vaší pozornosti. Příznaky mohou být různé – od neuromuskulárních po dermatologické a dokonce i srdeční.

Brnění svalů, křeče

Neuromuskulární dráždivost je charakteristickým znakem akutní hypokalcémie. Může začínat mírným brněním v konečcích prstů rukou, nohou a ve rtech. Časté jsou také svalové křeče, které mohou být v akutních případech velmi bolestivé. Může přejít v karpální křeče nebo tetanii. Tetanie je stav, který začíná brněním na určitých místech těla, které se nakonec generalizuje. Klasickým příznakem hypokalcémie je Chvostkův příznak, kdy se v reakci na poklep přes obličejové nervy zkrotí obličejové svaly. Svalové křeče mohou být tak akutní, že ruce začnou zaujímat typickou polohu, při níž se prsty natahují, zápěstí ohýbají a palec abdukuje, což se také nazývá Trousseauovo znamení.

Deprese, halucinace, zmatenost

V případě hypokalcémie lze zaznamenat řadu neurologických příznaků, jako jsou opakované záchvaty, změny osobnosti, psychózy, deprese a podrážděnost. Akutní nedostatek sérového vápníku může vést ke kalcifikaci v různých částech mozku, včetně bazálních ganglií a mozkové kůry, což může mít za následek tyto neurologické příznaky.

Suchá a drsná kůže

Hypokalcémie se může projevit příznaky na kůži, vlasech a nehtech. Zatímco kůže je při hypokalcémii suchá, drsná, keratotická a opuchlá, může se projevovat také kožními stavy, jako je lupénka nebo ekzém. Nehty se rýhují, mění barvu, štěpí se a ztrácejí lesk, a vlasy jsou lámavé a řídnou.

Špatná funkce srdce a očí

Věděli jste, že nedostatek vápníku v séru může vést k řadě problémů v oblasti zraku včetně špatného vidění a šedého zákalu? Existují klinické důkazy, které ukazují, že hypokalcémie způsobená abnormalitami parathormonu může mít za následek špatné vidění. A nejen to. Může mít za následek také stavy, jako je šedý zákal a edém optického disku.

Hypokalcémie může mít také vliv na srdce. Může vést k srdečním onemocněním, jako je kardiomyopatie a městnavé srdeční selhání. To je však často zvratitelné, pokud se doplní vápník.

Hypokalcémie u novorozenců

Hypokalcémie může postihnout i novorozence a kojence. Zatímco časná hypokalcémie by se mohla vyvinout během prvních dvou až tří dnů po narození, pozdní hypokalcémie by se mohla vyvinout po několika týdnech, většinou po krmení umělou výživou, z nichž některé mají vysoký obsah fosfátů. Mezi příznaky hypokalcémie u kojenců patří svalové záškuby, podrážděnost, třes, špatné krmení, letargie, záchvaty a nervozita.

Na tyto příznaky si dejte pozor, pokud máte podezření na nedostatek vápníku. Ještě lepší je přijímat dostatek potravin bohatých na vápník, abyste se tomuto stavu mohli zcela vyhnout.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institutes of Health , WebMD