Jaké jsou příznaky celiakie a co ji způsobuje

Celiakie je autoimunitní porucha trávení, která se projevuje jedním nebo více z více než 300 různých příznaků. Potíže, které způsobuje, a dopady na vaše zdraví vás mohou přimět k otázce: „Proč zrovna já?“. Pochopení příčin nebo dokonce toho, zda jste ohroženi, vám může pomoci lépe se zorientovat ve své situaci a správně ji řešit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je celiakie?

Celiakie je zažívací problém, který postihuje tenké střevo vašeho těla a poškozuje ho. Bohužel může případně vyústit v dlouhodobé zažívací potíže, které vašemu tělu znemožní přijímat potřebné živiny. U některých lidí může nemoc postihnout i další části těla.

Celiakie je autoimunitní problém, který způsobuje, že jste velmi citliví na lepek obsažený v běžně konzumovaných obilovinách, mouce a potravinářských výrobcích z obilovin, jako je pšenice a ječmen. Vaše tělo při konzumaci těchto potravin spustí imunitní reakci, která způsobuje bolesti břicha a nadýmání, zácpu nebo průjem, mastnou a zapáchající stolici, zvracení, únavu a podrážděnost.

Příčiny a rizikové faktory celiakie

Příčiny celiakie nejsou zcela objasněny, ale existují důkazy, které ji spojují s určitými genetickými mutacemi. Geny však nejsou jedinou příčinou celiakie. Jak se zdá, až třetina celkové populace má mutaci spojenou s celiakií. Přesto se u malého zlomku z nich tento problém vyvine. Jinými slovy, do hry vstupují faktory prostředí, které u některých jedinců onemocnění vyvolávají, a u jiných ne.

I když se nejedná o striktní „příčiny“, určité rizikové faktory mohou zvýšit pravděpodobnost, že se u někoho celiakie vyvine nebo bude mít celiakii. Zde se podíváme na to, jaké to jsou, abyste mohli lépe posoudit svou vlastní situaci.

Genetické mutace

Jednou z příčin vzniku celiakie v některých rodinách mohou být určité genetické faktory, jako například HLA-DQ související s geny lidského leukocytárního antigenu. Tyto geny řídí způsob, jakým se vyvíjí váš imunitní systém, a jakékoli závady mají tendenci vést k určitým autoimunitním poruchám. Při celiakii vaše tělo reaguje na části bílkovinné sekvence lepku v obilovinách, jako je žito, pšenice a ječmen, a způsobuje záněty, i když by nemělo. Tyto mutace se mohou dědit z generace na generaci, a proto pokud máte sourozence nebo rodiče s celiakií, můžete být ohroženi i vy.

Výzkum zjistil, že 95 % osob s celiakií má genetický faktor HLA-DQ2 a téměř všichni ostatní mají genetický faktor HLA-DQ8. Na přítomnost těchto genů se můžete nechat vyšetřit. Někteří lidé mohou mít obě mutace.

Rodinná anamnéza

Pokud máte v rodině někoho s celiakií, máte 10 % pravděpodobnost, že se u vás toto onemocnění rozvine. Pokud máte jednovaječné dvojče s tímto problémem, vaše riziko vystřelí až na 75 procent, ve srovnání s tím, když se jedná o jakéhokoli jiného člena rodiny.

Onemocnění v dětství

Nákaza rotavirem nebo jinou infekcí trávicího systému v raném dětství může zvýšit pravděpodobnost onemocnění celiakií.

Věk, ve kterém byl lepek poprvé sněden

Zavedení lepku do stravy dítěte hraje také roli v jeho riziku vzniku celiakie. Pokud je kojenci podáván lepek ještě před dosažením tří měsíců, stává se tím obzvláště náchylným. Doporučuje se nezavádět lepek, dokud dítěti není alespoň šest měsíců.

Dlouhodobé nekojení

Existují výzkumy, které naznačují, že čím déle jste byli jako kojenci kojeni, tím později se u vás pravděpodobně vyvine celiakie. Také pokud jste se s lepkem jako kojenec setkali brzy a v té době jste již mateřské mléko přestali užívat, je riziko, že se u vás celiakie rozvine dříve, pravděpodobně vyšší.

Další zdravotní problémy

Autoimunitní problémy, jako je onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka 1. typu, zvyšují pravděpodobnost vzniku dalších autoimunitních problémů, včetně celiakie. Ve skutečnosti se tato celiakie vyskytuje u 1 z 56 osob, které mají související příznaky, ve srovnání s 1 ze 133 osob ve zdravé populaci.

Toto jsou některé z nemocí nebo poruch, které jsou spojeny se zvýšením rizika celiakie.

Problémy se štítnou žlázou
Cukrovka 1. typu
Ulcerózní kolitida neboli zánět tlustého střeva
Neurologické poruchy nervového systému a mozku, jako je epilepsie
Downův syndrom
Turnerův syndrom

Co dělat při podezření na celiakii

Pokud máte podezření, že trpíte celiakií, musíte se po konzumaci lepku nechat vyšetřit na toto onemocnění a podstoupit krevní test. Lékař může dále předepsat endoskopickou biopsii tenkého střeva k potvrzení diagnózy. Zjistí, zda je poškození vašeho střeva podobné tomu, které se očekává u celiakie. Konečné potvrzení přijde, pokud se váš stav zlepší po přechodu na bezlepkovou dietu.

Pokud vám bude diagnostikována celiakie, budete muset spolupracovat s odborníkem na výživu a naplánovat si jídelníček, který zohlední váš problém s trávením lepku. Kromě obilovin, jako je pšenice a ječmen, se budete muset vyhýbat i potravinám a výrobkům, které je obsahují. To znamená, že chléb s lepkem a dokonce i pivo jsou mimo hru.