Jaké jsou příčiny vypadávání vlasů a plešatění u mužů a žen
Lékařský termín pro vypadávání vlasů je alopecie a existují dva hlavní typy. Za prvé, alopecia areata je diagnóza, kdy imunitní systém vašeho těla napadá vlasové folikuly, což způsobuje vypadávání vlasů. Androgenetická alopecie je dědičné onemocnění, při kterém dochází k řídnutí vlasů a ty pak nakonec vypadávají. Jedná se o genetické příčiny vypadávání vlasů známé jako mužská nebo ženská plešatost.
Vypadávání vlasů je obvykle více než jen nepříjemný fyzický problém. Pro mnoho lidí, kteří se potýkají s vypadáváním vlasů, je každodenní utrpení velmi reálné a v mnoha ohledech je velmi zatěžuje. Výzkum ukázal, že vypadávání vlasů může u pacientů vyvolat „dramatické a zničující emoce, které mohou negativně ovlivnit jejich sebeúctu, vnímání těla nebo ničit sebevědomí“.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíHlavní příčiny vypadávání vlasů
Hormony u mužů i žen jsou zodpovědné za mnoho tělesných procesů. Pokud jde o vlasy, hrají hormony významnou roli. Hormony se mohou podílet na stavu vlasů na hlavě i na zbytku těla. Hormonální změny a nerovnováha, které ovlivňují růst vlasů, mohou být způsobeny těhotenstvím, porodem, menopauzou a také problémy se štítnou žlázou. Dobrou zprávou je, že vypadávání vlasů související s hormony je obvykle dočasné a normální růst vlasů se obnoví, jakmile se vrátí hormonální rovnováha.
Pokud jste matkou, pravděpodobně si vzpomínáte, jak jste měla během těhotenství plné vlasy. Mnoho žen tvrdí, že právě v době těhotenství vypadají jejich vlasy nejlépe. A pak si nepochybně vzpomenete na následky těchto měsíců nádherných vlasů. Všechny vlasy, které měly postupně vypadávat, nyní vypadávají v obrovském množství během krátké doby. Tomu se říká telogenní efluvium. Vyskytuje se u 40 až 50 procent žen a je způsobeno změnou hormonů během těhotenství. Naštěstí se jedná pouze o dočasné vypadávání vlasů.
Hormony, o kterých hovoříme, pokud jde o vypadávání vlasů, jsou skupinou hormonů zvaných androgeny. Tři typy androgenních hormonů jsou testosteron, androstendion a dihydrotestosteron, známější jako DHT. Všichni jsme o testosteronu slyšeli a pravděpodobně si ho spojujeme s mužským „macho“ hormonem. Ve skutečnosti tělo mužů i žen obsahuje všechny tři tyto hormony v určitém množství a jejich nerovnováha může přispívat k vypadávání vlasů u obou pohlaví.
Příčiny vypadávání vlasů u mužů a u žen
Ve věku 35 let má 66 % mužů určité množství zjistitelného vypadávání vlasů. Vysoké procento, že? Podle Americké asociace pro vypadávání vlasů má ve věku 50 let výrazně řídnoucí vlasy přibližně 85 procent mužů.
Příčinou vypadávání vlasů u mužů je citlivost vlasových folikulů na DHT (5?-Dihydrotestosteron). DHT je mužský androgenní hormon, který způsobuje zmenšování vlasových folikulů, což vede ke zkrácení jejich životnosti a snížení produkce vlasů. Za normálních okolností po vypadnutí vlasů začne ze stejného folikulu růst další vlas, ale pokud je hladina DHT vysoká, růst vlasů se snižuje. Mužská plešatost (androgenní alopecie u mužů) se projevuje ustupující linií vlasů, která postupuje do tvaru písmene „M“ a poté pokračuje do známého tvaru „U“.
Ženská plešatost (androgenetická alopecie u žen) se vyznačuje řídnutím vlasů na temeni nebo uprostřed hlavy. Vypadávání vlasů u žen je obvykle způsobeno vysokou mírou stresu, hormonální nerovnováhou, onemocněním štítné žlázy nebo působením toxických látek. Ženy skutečně nejčastěji trpí vypadáváním vlasů v důsledku hormonů. Vzpomeňte si na těhotenství, menopauzu, antikoncepční pilulky a další hormonální změny, kterými ženy tak běžně procházejí. Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je dalším zdravotním problémem souvisejícím s hormony, který může přispívat k vypadávání vlasů z pokožky hlavy, ale i k nežádoucímu ochlupení na nežádoucích místech.
Výzkum také ukazuje, že může existovat mužská obdoba PCOS související s vypadáváním vlasů u mužů. Jedna studie zjistila, že muži s předčasnou mužskou plešatostí mají hormonální profily podobné ženám s PCOS a mají také výrazně vyšší inzulinovou rezistenci. To ukazuje, jak je správná hormonální rovnováha u mužů také důležitá pro zdraví, konkrétně pro zdraví vlasů.
Konvenční léčba vypadávání vlasů
Pokud jde o konvenční léčbu vypadávání vlasů, existuje několik možností, z nichž všechny s sebou nesou významné vedlejší účinky, pokud se nerozhodnete pro paruku nebo příčesek. Mezi nejběžnější konvenční způsoby léčby vypadávání vlasů patří lokální minoxidil, perorální finasterid, lokální nebo perorální hormony a steroidy, transplantace vlasů a chirurgická obnova vlasů.
Příkladem velmi často používané a konvenční lokální léčby je minoxidil. Jednou z nejznámějších verzí je Rogaine. Konvenční přípravky pro růst vlasů, jako je Rogaine, jsou dostupné bez lékařského předpisu a mohou je používat muži i ženy. Finasterid je perorální lék na vypadávání vlasů pouze u mužů a vyžaduje lékařský předpis. Jak minoxidil, tak finasterid se nedostanou k příčině vypadávání vlasů a fungují pouze na obnovu vlasů po dobu užívání těchto léků. Jakmile je přestanete užívat, růst vlasů, pokud nějaký je, se zastaví.
Další konvenční možností, která je nákladnější a invazivnější, je chirurgický zákrok. Nejprve je tu operace transplantace vlasů, při které se odeberou vlasy z jiné oblasti vlasové pokožky, kde vlasy dobře rostou, a přesunou se do plešatící nebo řídnoucí oblasti. Tato operace se nejčastěji provádí u mužské plešatosti. Pouze asi 5 % žen trpících vypadáváním vlasů je údajně vhodnými kandidáty na operaci transplantace vlasů. Důvodem je skutečnost, že na rozdíl od mužů, kteří mají tendenci ztrácet vlasy v koncentrovaných oblastech, u žen dochází obvykle k vypadávání vlasů po celé hlavě.
Chirurgická obnova vlasů je další konvenční možností léčby a lze ji provést několika způsoby. Jedním ze způsobů je odstranění lysiny a přiblížení vlasotvorné pokožky hlavy k sobě, aby se zmenšila oblast plešatění. Jiná forma chirurgického zákroku spočívá v dočasném umístění zařízení pod pokožku hlavy, které roztáhne oblasti v současnosti produkující vlasy tak, aby se zmenšila oblast plešatění. Existuje také operace laloků vlasové pokožky, při níž se vezme kus vlasové pokožky produkující vlasy a chirurgicky se umístí na místo, kde dochází k plešatění.
Novější konvenční možností léčby vypadávání vlasů je nízkoúrovňová laserová terapie, která využívá světelnou a tepelnou léčbu genetického vypadávání vlasů (androgenní alopecie) u mužů i žen. K dnešnímu dni jsou názory lékařů na tuto léčbu smíšené a mnozí ji zcela odmítají.