Jak zhubnout přibraná kila, která jsou způsobena stresem
Ačkoli se nám to nelíbí, stres je součástí života nás všech. Navzdory pravidelnému cvičení a vyvážené stravě může chronický stres nejen bránit hubnutí, ale také zvyšovat hmotnost. Stres způsobuje, že si dopřáváme jídlo. V konkrétní studii byly psychosociální stres, úzkost a deprese spojeny s nárůstem hmotnosti u mužů a žen s vyšším indexem tělesné hmotnosti. Povědomí o této souvislosti může obézním pacientům pomoci vyhnout se dalšímu přibírání na váze během stresových období.
Při stresu se v těle uvolňuje hormon zvaný kortizol, který dává tělu signál, aby doplnilo energii, i když jste nespálili žádné kalorie. To vyvolává pocit hladu, což vede k tomu, že člověk sní více jídla. Tělo pokračuje v uvolňování kortizolu tak dlouho, dokud stres existuje. Z přejídání se tak může stát zvyk. Tučná a sladká jídla jsou obvykle první volbou, protože je většina lidí miluje. Některé výzkumy ukazují, že v rámci zvládání stresu si ženy častěji dopřávají jídlo, zatímco muži si dopřávají alkohol nebo kouření.
Nevýhodou je, že kortizol způsobuje, že se v těle ukládá tuk, zejména viscerální. Kortizol způsobuje ukládání tuku a přibývání na váze u stresovaných jedinců. Vyšší hladina kortizolu v hlubokých tukových buňkách v okolí břicha může vést k obezitě v důsledku větší produkce kortizolu na úrovni tkání. To je zdraví škodlivé, protože obklopuje životně důležité orgány a uvolňuje mastné kyseliny do krve, čímž zvyšuje hladinu cholesterolu a inzulínu, které způsobují srdeční onemocnění a cukrovku. Zde jsou jednoduché metody, jak zhubnout nabranou váhu v důsledku stresu.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czCvičení
Cvičení je účinným a okamžitým prostředkem proti stresu. Díky němu si tělo myslí, že se vyhýbáte zdroji stresu. Cvičení zlepšuje krevní oběh a rychle transportuje kortizol do ledvin, které ho pak vyplavují z těla. Jednoduché cviky, jako jsou kliky, dřepy nebo pouhé protahování svalů na rukou a nohou, pomohou kortizol rozhýbat.
Jezte pomalu
Ve stresu se lidé nejen přejídají, ale také hltají jídlo rychleji než obvykle. Toto chování je spojeno s většími porcemi a větším množstvím tuku na břiše. Trik spočívá v tom, že budete jíst pomalu, vychutnávat si každé sousto a soustředit se na zdravotní aspekt jídla, což může snížit hladinu kortizolu. To následně snižuje množství jídla, které sníte, zlepšuje metabolismus a zabraňuje hromadění tuku.
Ovládejte chutě na jídlo
Stres vyvolává chuť na něco sladkého nebo slaného. Je to normální pocit a je v pořádku dát tělu to, o co si řekne. Ale trocha zdrženlivosti zde může udělat mnoho dobrého. Je důležité zajistit, abychom si nedopřávali příliš. Místo toho, abyste snědli celou tabulku čokolády, snězte jen polovinu. Nebo pokud je to sáček slaných oplatek, snězte jich jen pár. Ať už je vaše chuť na jídlo jakákoli, omezte ji na minimum.
Vyhněte se kávě
Mnoho lidí sáhne po šálku kávy, kdykoli jsou ve stresu. Zeptejte se kteréhokoli milovníka kávy, jak se cítí po šálku kávy ve stresu, a řekne vám, že je to kouzelný prostředek proti stresu. Pravdou však je, že kofein zvyšuje hladinu kortizolu. Místo toho sáhněte po kávě bez kofeinu, která kortizol nenarušuje. Pití 2-3 šálků kávy zvyšuje hladinu tohoto hormonu o neuvěřitelných 25 %. Dokonce i latté může způsobit nárůst hladiny kortizolu. Vzhledem k tomu, že vysoká hladina kortizolu vede ke stresovému přejídání, je možná dobrý nápad přestat s kofeinem úplně.
Jezte zdravě
Zde je jedna z možností, která může řešit problém v jeho příčině. Nedostatek vitaminu B a C, vápníku a hořčíku způsobuje stres. Konzumací potravin bohatých na tyto živiny tedy můžeme proti stresu bojovat. Doplněním těchto nedostatků se sníží hladina stresu a kortizolu, čímž se sníží chuť na jídlo. Konzumace ovoce nebo ovocných šťáv z pomerančů, grapefruitů nebo jahod nám dodá dostatek vitaminu C. Nízkotučný jogurt obsahuje vápník a hořčík. Celozrnný toast potřený arašídovým máslem dodá potřebné množství vitaminu B a mastných kyselin, které mohou snížit produkci kortizolu.
Dobrý spánek
Význam spánku pro naši pohodu a jeho role v prevenci a léčbě nemocí je dobře známá. Kvalitní spánek může zmírnit stres a přidat nám roky života. Ve skutečnosti je spánek nejúčinnější metodou snižování stresu. Je známo, že spánek trvající šest hodin nebo méně každou noc zvyšuje hladinu kortizolu, chuť k jídlu a přibývání na váze. Doporučuje se 7 až 9 hodin spánku každou noc. Uvádí se také, že nedostatek spánku zvyšuje hladinu ghrelinu, což je hormon uvolňovaný v trávicím traktu, který zvyšuje pocit hladu. Tento účinek však lze zvrátit tím, že se několik nocí dobře vyspíte. Dobrý spánek dokáže vše vrátit do rovnováhy a omladit organismus.
Abychom tedy shodili váhu nabytou v důsledku stresu, je lepší řešit stres dříve, než začneme bojovat s váhou. Protože hlavní příčinou problému je stres, je důležité přijmout opatření, která stres snižují. Zdravá strava, dostatek cvičení, meditace a dobrý spánek budou mít velký vliv na zajištění dobrého duševního a fyzického zdraví.