Jak zabránit tomu, aby stres a úzkost ovlivňovaly zdraví střev
Obrazně řečeno, stres a úzkost mohou způsobit žaludeční potíže. Ve skutečnosti může stres a úzkost negativně ovlivnit vaši trávicí soustavu.
Špatná strava, nepravidelný životní styl a nedostatek pohybu společně zvyšují úroveň stresu. Přetrénování, nedostatek spánku nebo absence příjemných pocitů ve vašem každodenním životě jsou dalšími faktory, které k tomu přispívají. Stres způsobuje poruchy regulace kortizolu (hormonu uvolňovaného při stresu) a následné přibývání na váze, problémy se spánkem, a dokonce i zkrácení délky života.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíJak stres ovlivňuje trávicí soustavu
Různé studie prokázaly, že chronický stres negativně ovlivňuje zdravé bakterie ve střevech, což má na organismus depresivní vliv. Stres je široký pojem, který označuje jakékoli skutečné nebo vnímané ohrožení homeostázy organismu, vyvolávající adaptační reakce, které pomáhají udržet vnitřní stabilitu a zajistit přežití.
Vaše střevo je obzvláště citlivé na přítomnost chronického a akutního stresu, což vede ke stresem vyvolaným změnám v žaludeční sekreci, slizničním průtoku krve, viscerální citlivosti, střevní motilitě, propustnosti sliznice a bariérové funkci. Důkazy také naznačují, že střevní mikrobiota může přímo reagovat na signály související se stresem hostitele.
Spojení mezi mozkem a střevem
Střevní sliznice je prostoupena myenterickým plexem (síť nervových vláken a buněčných těl neuronů), který je ovlivňován signály z mozku. Vzhledem k tomu, že střeva jsou nedílnou součástí nervového systému, má mozek na funkci střev obrovský vliv. Díky tomuto silnému propojení používáme výraz „střevní pocit“ a často zažíváme nevolnost vyvolanou úzkostí.
Pokusy na laboratorních myších ukazují, že vystavení stresu vede k přemnožení určitých typů bakterií a snižuje mikrobiální rozmanitost v tlustém střevě stresovaných myší.
Chronické vystavení stresu může vést k rozvoji různých gastrointestinálních onemocnění, jako je IBS, IBD, gastroezofageální refluxní choroba (GERD), vředová choroba a různé potravinové alergie. Experimenty ukazují, že psychický stres zpomaluje normální dobu průchodu tenkým střevem, podporuje přemnožení bakterií a dokonce narušuje střevní bariéru. Chronický stres má přímý vliv na rozvoj bakteriálního přerůstání tenkého střeva (SIBO) a syndromu děravého střeva.
Jak zabránit tomu, aby stres a úzkost ovlivňovaly zdraví vašich střev?
Nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby stres a úzkost narušovaly a ničily vaši trávicí soustavu, je řešit hlavní příčinu problému. Namísto snahy manipulovat se střevy vám nabízíme několik účinných metod, jak úzkosti a stresu předcházet.
Osvojte si zdravou stravu
Jste to, co jíte. Vaše strava určuje vaše celkové fyzické a duševní zdraví a je nezbytné, abyste konzumovali potraviny, které podporují zdraví. Vláknité potraviny napomáhají trávení a udržují vaše střeva zdravá. Mořské plody bohaté na omega-3, veškeré čerstvé ovoce a zelenina vám pomohou udržet rovnováhu trávení a předcházet stresu a úzkosti. Nezdravé potraviny a rychlé občerstvení narušují vaše střeva a mohou způsobovat stres. Polovinu problému můžete vyřešit pouhým přijetím zdravé stravy.
Pravidelně cvičte
Význam pravidelného cvičení nelze zanedbávat. Všestranný fitness režim, který zapadá do vašeho denního rozvrhu, může vyřešit druhou polovinu problému. Zdravá strava v kombinaci s pravidelným cvičením by tedy měla být vaší prioritou, pokud chcete porazit stres a úzkost. Jakmile se o to postaráte, vaše trávicí soustava se automaticky zotaví. Vyhraďte si čas na cvičení buď ráno, nebo večer. Zajděte do posilovny nebo si zacvičte doma. Běhání nebo rychlá chůze dvakrát týdně udrží vaše svaly a kosti zdravé.
Zajistěte si kvalitní spánek
Spánek má zásadní vliv na celý náš organismus. Bez pořádného spánku se brzy proměníte v nervovou trosku. Pokud máte k dispozici zdravou stravu a pravidelný pohyb, bude spánek automaticky navazovat. Cvičení a strava ovlivňují váš spánek a mají vliv na vaši náladu. Dbejte na to, abyste spali alespoň osm hodin, a dopřejte si zdřímnutí, kdykoli pocítíte potřebu. Kvalitní spánek omladí vaše tělo i mysl a připraví vás na to, abyste zvládli vše, co vám život přichystá. Kvalitu spánku může ovlivnit alkohol, kouření a další stimulanty, proto se jim co nejvíce vyhýbejte.
Konzumujte probiotické potraviny
Konzumace přírodních probiotických potravin, jako je jogurt, nebo užívání probiotických doplňků stravy může doplnit populaci dobrých bakterií přítomných ve vaší trávicí soustavě. Dbejte na to, abyste přijímali probiotika, která poskytují několik různých cílených kmenů bakterií, jež dokáží přežít drsné žaludeční kyseliny a proniknout hluboko do trávicího traktu, kde se jim daří a kde mohou provádět svá kouzla. Absence prospěšných bakterií vytváří nerovnováhu ve vaší trávicí soustavě a má za následek mnoho onemocnění souvisejících se střevy.
Znečistěte si ruce
Čistota je pro vaše zdraví bezpochyby důležitá. Někteří lidé to však dovedou do extrému a kontaktu se špínou se zcela vyhýbají. Prostředky na dezinfekci a mytí rukou, které obsahují silné chemické látky, ničí i bakterie, které jsou pro vás dobré. Jedná se o vedlejší škody. Místo toho se věnujte zahradničení nebo si hrajte s půdou, případně se vydejte kempovat a vystavte se prospěšným bakteriím. Mikrobi, kteří se nacházejí v půdě, trénují váš imunitní systém, aby pracoval efektivně. Po skončení práce se očistěte čistou vodou a přírodním mýdlem.
Vyhněte se antibiotikům
V dnešní době většina lékařů bezhlavě předepisuje antibiotika i při běžném nachlazení a horečce, ačkoli to nemusí být nutné. Imunitní systém vašeho těla je dostatečně silný na to, aby se bránil cizím tělesům, která ohrožují vaše zdraví. Neustálá konzumace antibiotik, zejména pokud je zbytečná, může zničit úroveň vaší imunity a vést k vaší závislosti na antibiotikách. Antibiotika, stejně jako silné chemické látky obsažené ve většině mýdel a dezinfekčních prostředků, likvidují spolu se škodlivými bakteriemi i ty dobré, čímž vás činí náchylnými k infekcím a nemocem.
Meditujte
Toto je jedna z praktik, která vám prospěje. Meditace je prastará praxe, která má svůj původ v Indii a je mocným nástrojem ke zlepšení kvality vašeho života. Obvykle jí předchází hluboké dýchání, které pomáhá vyrovnat životní sílu neboli dýchání. Hluboké dýchání následované 15 minutovou meditací je mimořádně účinné při rozptýlení stresu a úzkosti. Hluboké dýchání čistí váš organismus a obohacuje krev o čerstvý kyslík. Meditace zklidňuje mysl a pomáhá vám uvolnit se i ve vypjatých situacích.