Jak správně masírovat miminka: Průvodce krok za krokem

Masírování miminka je skvělý způsob, jak si s ním prostřednictvím dotyků vytvořit pouto. Kojencům nesmírně prospívá kontakt kůže na kůži prostřednictvím mazlení, polibků a masáže. Z těchto tří možností má masáž na vaše děťátko uklidňující účinek. Ať už se jedná o uvolnění plynatosti nebo pomoc při spánku, vaše dítko si masáže naprosto zamiluje.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Správný čas začít

Rodiče musí počkat alespoň měsíc po narození svého miminka, než ho začnou masírovat. Pokožka vašeho děťátka je po narození citlivější. Počkejte, až jim bude 6 týdnů – v té době vaše dítko také přijde o pahýl pupečníku, který by jinak mohl způsobit infekci, pokud by se masážní olej dostal do nezhojeného pupíku.

Jak postupovat při masáži miminka

1. Najděte si pohodlné místo

Vyberte místo, které je teplé a pohodlné – v létě zvolte místnost, která je chladnější a dobře větraná. Dítě mějte na posteli nebo na měkké podlaze, na které je položený ručník. Při masáži pouštějte v pozadí tichou hudbu nebo dítěti zpívejte.

2. Vyberte správný masážní olej

Vyhněte se vonným olejům, které by mohly způsobit podráždění pokožky nebo alergie. Používejte jedlé oleje, které jsou šetrné k pokožce miminka, jako je kokosový olej, olivový olej, avokádový olej a olej z hroznových semínek – nemusíte se bát, že si děťátko během masáže ocucá ruce nebo prsty.

3. Buďte vždy jemní

Při masáži miminka nikdy nevyvíjejte příliš velký tlak. Vyhněte se oblasti genitálií a třísel.

4. Poznejte, zda je vaše děťátko připraveno

Vaše miminko nemusí mít nutně zájem o masáž. Pokud pláče, vzpírá se nebo se vzteká, nechte masáž na později. Někdy jim stačí tření nohou a rukou – nemusí se vždy jednat o masáž celého tělíčka.

Může chvíli trvat, než si na masáž zvyknou, protože je to pro ně něco nového – sledujte náznaky svého miminka.

5. Vytvořte si rutinu

Stanovte si čas masáže – pomůže to vytvořit rutinu, aby ji vaše děťátko očekávalo a cítilo se pohodlně. Nevybírejte si čas mezi domácími pracemi, když vaříte nebo perete oblečení. Je to čas pro sblížení vás a vašeho dítěte – oddělte ho od všech ostatních úkolů.

Jak masírovat své miminko

Zde je několik tipů, jak správně masírovat své děťátko.

Nohy a chodidla

Rozetřete si na ruce trochu oleje a začněte masírovat nožičky svého miminka. Masírujte chodidla krouživými pohyby a prsty u nohou palcem. Netahejte za prsty jako při masáži dospělých – jemně masírujte každý prstíček až do špičky.

Jemně pohlaďte kotník a pomalu postupujte od chodidla směrem ke stehnu. Nohy jemně stiskněte a proveďte opačný pohyb od stehna k chodidlu. Podobným způsobem masírujte i druhou nohu.

Ruce a paže

Stejným způsobem lze hladit i ruce a paže. Krouživými pohyby masírujte dlaň a hřbet ruky – táhněte prsty až ke špičce. Pomalu se přesuňte směrem k předloktí. Pokračujte v jemných krouživých pohybech a přitom hlaďte od předloktí k horní části paže.

Hrudník a ramena

Držte ruce uprostřed hrudníku dítěte a masírujte směrem ven k rameni. Můžete také masírovat směrem dovnitř od levého a pravého ramene k hrudníku. Jemně pohybujte rukama po hrudníku krouživými pohyby.

Bříško

Buďte jemní a nevyvíjejte žádný tlak na bříško vašeho miminka. Jelikož se jedná o citlivou oblast, masírujte ji pouze prsty a hlaďte ji ve směru hodinových ručiček směrem od hrudníku k bříšku. Vyhněte se tření oblasti pupíku, protože může být citlivá.

Hlavička a obličej

Začněte tím, že ukazováček položíte na čelo dítěte a jemně ho hladíte podél linie obličeje od čela k bradě. Krouživými pohyby masírujte tvářičky, jako byste jim po obličeji nanášeli krém. Pohlaďte jej prsty směrem ven od středu čela.

Při masáži hlavičky mějte prsty lehké a vyhněte se tlaku na hlavičku dítěte. Přejíždějte prsty po hlavičce, jako byste jim šamponovali pokožku hlavy.

Záda

Položte své děťátko na bříško – ruce mějte vpředu a ne po stranách. Masírujte mu záda ze strany na stranu a poté ve směru hodinových ručiček. Postupujte prsty po páteři dolů až k zadečku. Vyvarujte se pokládání prstů na páteř, držte je po obou stranách páteře.

Jemně masírujte lopatky ve směru hodinových ručiček.

Dítěti se bude masáž líbit za předpokladu, že ji uděláte spíše uvolňující a zábavnou, než násilnou a nutnou. Přejeme vám šťastné chvíle sbližování s vaším dítětem.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline