Jak snadno odstranit mšice na pokojové rostlině a prevence
Mšice jsou drobný savý hmyz z čeledi mšicovitých. Tato skupina zahrnuje zhruba 5 000 různých druhů, z nichž několik stovek může představovat problém pro zemědělství a zahradnictví. Dospělé mšice jsou hruškovitého tvaru a měří méně než 3 mm na délku. Nejčastěji se na pokojových rostlinách vyskytují světle zelené mšice (mšice hrušňová), ale lze nalézt i mšice zbarvené do růžova, běla, šeda a černa. Kromě toho se mohou po vytvoření kolonií objevit okřídlené mšice, které létají a infikují nové rostliny. Mladé mšice (nymfy) vypadají jako menší verze dospělých jedinců.
Květináče a doplňky do domácnosti můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov
Jak mšice poškozují rostliny
Napadení mšicemi se obvykle vyvíjí rychle a tento hmyz je velmi pohyblivý: rychle se přemisťuje z jedné rostliny na druhou. Na venkovní zahradě se o kolonie mšic často starají mravenci, kteří se živí mšicovou medovicí – sladkou tekutinou, kterou mšice vylučují, když se živí mízou. Ve vnitřních prostorách se mšice šíří mezi rostlinami létáním nebo plazením.
Mšice způsobují škody sáním mízy z nového růstu rostlin. Mají tendenci se shlukovat na růstovém konci rostlin a přichytávat se na měkké, zelené stonky. V důsledku toho mohou nové listy vypadat pomačkané nebo zakrnělé, přičemž mšice jsou obvykle jasně viditelné kolem stonku. Pokud je napadení dostatečně silné, rostlina začne shazovat listy. Stejně jako mšice může medovice vylučovaná mšicemi podporovat růst plísní a hub.
Životní cyklus mšic
Vajíčka mšic přežívají zimu venku, kde se přichytí na dřeviny. Na jaře se z vajíček vylíhnou samičky. Samičky rodí nymfy bez páření a ty rychle dospívají v dospělé jedince (asi za 10 dní). Samci se rodí na podzim a začínají se pářit se samicemi, aby se připravili na dlouhou zimu a vytvořili vajíčka. Ve vnitřních prostorách však není zima, která by jejich rozmnožování zpomalovala, a samičky mšic mohou bez přestávky pokračovat v produkci nymf po celý rok. Populace mšic se tak může na pokojových rostlinách rychle vymknout kontrole.
Prevence a boj proti mšicím
Stejně jako u většiny škůdců je nejlepší obranou proti mšicím obrana. Zdravé, vitální rostliny jsou méně náchylné k napadení než slabé, málo kvetoucí a stresované rostliny. Obecně platí, že pokud zajistíte, aby vaše rostliny byly zdravé, je méně pravděpodobné, že tyto nepříjemné potvůrky vůbec přilákáte.
Pokud se na vašich pokojových rostlinách objeví mšice, existuje mnoho možností ochrany, z nichž většina není chemická.
Omyjte je: K odstranění mšic z rostlin použijte silný proud vody. Můžete je také srazit prsty nebo vatovým tamponem. Tento postup je nejlepší při lehkém napadení.
Ponořte je do vody: Pokud má rostlina choulostivé listy, které nesnesou postřik, můžete celou rostlinu ponořit do vody, abyste mšice vyhnali. Otočte rostlinu vzhůru nohama a ponořte část listů do kbelíku s čistou vodou o pokojové teplotě.
Použití insekticidního mýdla: Na trhu jsou k dostání insekticidní mýdla (např. Safer’s Insecticidal Soap) nebo si můžete vyrobit vlastní pomocí prostředku na nádobí. Snažte se najít výrobek bez parfémů a přísad, které by mohly rostlinám uškodit. Mýdlo smíchejte ve slabé koncentraci s vodou (začněte s 1 čajovou lžičkou na litr) a podle potřeby ji zvyšujte. Nastříkejte na rostliny a zaměřte se na spodní stranu listů.
Aplikujte neemový olej: Neemový olej se získává ze stromu neem, a je tedy zcela organický. Používejte jej podle pokynů na etiketě. Neemový olej ovlivňuje potravní schopnosti hmyzu a působí jako repelent. Podle Asociace pro ochranu životního prostředí je neem bezpečný pro použití na zeleninu a potravinářské rostliny i okrasné rostliny.
Používejte domácí postřik proti hmyzu: Tento univerzální postřik proti hmyzu vyvinula redakce časopisu Organic Gardening a byl popsán v knize Rodale Organic Gardener’s Handbook of Natural Insect and Disease Control. Chcete-li si připravit dávku, smíchejte 1 česnekovou palici, 1 malou cibuli a 1 lžičku kajenského pepře v kuchyňském robotu nebo mixéru a zpracujte na pastu. Smíchejte s 1 litrem vody a nechte 1 hodinu louhovat. Přeceďte přes plátno a přidejte 1 lžíci tekutého mýdla na nádobí. Dobře promíchejte. Směs lze skladovat až jeden týden v chladničce. Proti mšicím lze použít i další typy domácích postřiků.
Aplikujte líh na potírání: Tato metoda je sice časově náročná, ale mšice zahubíte, pokud je potřete tamponem namočeným v alkoholu.
Odstraňte poškozenou část rostliny: Poškozené části rostliny, které jsou silně napadené, můžete odříznout a zlikvidovat venku.
Zavěste lepové pasti: Listy nebo proužky lepkavého papíru zavěšené kolem rostlin zachytí veškerý hmyz, který je navštíví. Lepové pasti jsou k dostání v zahradnických centrech a u internetových prodejců.
Použijte chemický postřik: Vyzkoušejte nejprve řešení s nízkým obsahem chemických látek nebo bez nich, ale pokud vám silné napadení ceněné rostliny nedává jinou možnost, ošetřete napadení postřikem obsahujícím pyrethriny, imidakloprid nebo pyretroidy. Chcete-li omezit možné škody, vyzkoušejte postřiky na bázi pyrethrinů, které mají nízkou toxicitu.