Jak si zbytečně ničíte nepřilnavou pánev a jak tomu zabránit
Nepřilnavou pánev v kuchyni používá snad každý, aby si mohl připravit zdravé a chutné jídlo. Nicméně si musíte dávat velký pozor, abyste si zbytečně nezničili nepřilnavý povrch svého oblíbeného nádobí.
Vaření na nepřilnavé pánvi vám umožní použít k přípravě jídla méně oleje a může vám usnadnit úklid po skončení přípravy pokrmů. Výhody nepřilnavého nádobí však můžete využívat pouze tehdy, pokud o něj budete správně pečovat. Nesprávné používání, skladování a čištění může poškodit nepřilnavý povlak, čímž se tyto pánve stanou neúčinnými ve své hlavní funkci. Mnoho domácích kuchařů si bohužel neuvědomuje skutečnost, že některé postupy mohou nepřilnavou pánev zničit. Zde jsou některé z nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí a které nepřilnavé nádobí poškozují.
Nepřilnavé pánve a další nádobí můžete koupit zde: Alza.cz
Používání kovového kuchyňského náčiní
Nepřilnavý povlak na pánvi je vyroben ze sloučenin polytetrafluorethylenu neboli PTFE, často známých jako teflon. Tento materiál je polymer, který není tak tvrdý jako kov. Proto je pro zachování nepřilnavého povlaku důležité nepoužívat na těchto typech pánví kovové kuchyňské náčiní.
Bohužel mnoho domácích kuchařů při vaření kovovými kleštěmi, špachtlemi, naběračkami, lžícemi a metličkami, nebo kovovými servírovacími lžícemi, noži a vidličkami při servírování pokrmů, seškrabává syntetický polymer z povrchu pánve.
Chcete-li zabránit poškození nepřilnavé pánve při vaření, přejděte na dřevěné nebo silikonové kuchyňské náčiní určené pro vysoké teploty. Při servírování večeře se vyhněte poškrábání dna nepřilnavé pánve tím, že jídlo přenesete do servírovací misky pomocí silikonové stěrky.
Nesprávné skladování
Udržování pořádku ve skříňce s nádobím je pro mnoho lidí nepříjemné, ale i spořádaní domácí kuchaři se mohou dopouštět chyb při skladování nepřilnavých pánví. Při skladování nepřilnavých hrnců a pánví dbejte na to, aby se kovové dno jiného hrnce nebo pánve nedostalo do kontaktu s nepřilnavým povrchem jiného hrnce nebo pánve. Důvod byl již uveden výše: kov může poškrábat nepřilnavý polymerový povlak a poškodit vaše nádobí.
Chcete-li chránit nádobí s nepřilnavým povrchem, zvažte následující způsoby skladování. Nepřilnavé pánve můžete zavěsit na stropní nebo nástěnný stojan na hrnce nebo na stropní háčky s dostatečnými rozestupy mezi nimi, aby se netříštily o sebe. Pokud máte málo místa, můžete hrnce a pánve ve skříňce umístit do sebe, ale až poté, co mezi ně vložíte utěrku na nádobí, aby se kovové dno jedné pánve nedotýkalo nepřilnavého povrchu druhé.
Náhlá změna teploty pánve
Někteří domácí kuchaři dávají přednost čištění po vaření (nebo po jídle) a jiní dávají přednost čištění za pochodu. Pokud však dáváte přednost čištění nepřilnavé teflonové pánve ihned po vaření, třeba opláchnutím horké pánve studenou nebo vlažnou vodou, vězte, že vaše čisticí návyky mohou nádobí poškodit.
Náhlé změny teploty mohou způsobit zkroucení pánve. Pokud k tomu dojde, nepřilnavý povlak se prohne a odloupne. Deformace může také ovlivnit schopnost teflonové pánve rovnoměrně rozvádět teplo a snížit tak výkon při vaření. Kdykoli je tedy čas umýt nepřilnavou pánev, ujistěte se, že už vychladla.
Používání nepřilnavého spreje na vaření
Tento další bod možná mnohé domácí kuchaře překvapí, ale existuje dobrý důvod, proč byste na nepřilnavou pánev nikdy neměli používat spreje na vaření. Tyto pomocné prostředky na vaření neobsahují pouze olej, ale také emulgátory, protipěnidla a hnací plyny. Tyto chemické látky se mohou hromadit na povrchu nepřilnavé pánve. Časem se tyto zbytky velmi obtížně odstraňují a mohou způsobit, že se vaše nádobí stane nepoužitelným.
Pokud musíte používat spreje na vaření, používejte ty, které obsahují pouze olej. Případně by vám při vaření mělo pomoci půl lžičky olivového oleje nebo jiného tuku. Hlídači kalorií mohou také používat olejové mlhy.
Vaření vysoce kyselých potravin
Přemýšlíte, že si na nepřilnavé pánvi uvaříte dávku marinádové omáčky? Raději to nedělejte. Vysoce kyselé potraviny mají tendenci narušovat chemickou strukturu syntetického fluoropolymerového povlaku nepřilnavých pánví. Toto narušení způsobuje poškození, které zkracuje životnost teflonové pánve.
Jedním z prvních patrných příznaků poškození je tvorba puchýřů, což je známka toho, že kyseliny již narušují chemické vazby polymeru. Pokud musíte vařit kyselé potraviny, je lepší použít jiný typ nádobí.
Vaření při vysoké teplotě
Nepřilnavé pánve a hrnce nejsou jako litinové pánve, které snesou extrémně vysoký žár. Jsou skutečně určeny pro použití při středním žáru na sporáku – a nikdy ne v troubě nebo v grilu. Extrémní teplo může vést k tvorbě puchýřů na povrchu a deformaci. Všechna tato poškození vedou ke zkrácení životnosti, nerovnoměrnému rozložení tepla a snížení výkonu při vaření. Z horké nepřilnavé pánve, ze které se kouří, se mohou do ovzduší uvolňovat škodlivé látky, protože ačkoli jsou nepřilnavé pánve považovány za bezpečné pro vaření, platí to pouze v případě, že teplota nepřesáhne 250 stupňů Celsia.
Všimněte si, že šéfkuchaři nikdy nepoužívají nepřilnavé pánve při smažení masa nebo při přípravě čínských smažených pokrmů, což jsou dva způsoby vaření, které vyžadují vysokou teplotu. Vezměte si příklad z profesionálů a používejte litinové, měděné, nerezové nebo jiné nádobí pro vaření s vysokým žárem. U teflonové nepřilnavé pánve používejte nastavení teploty od nízké po střední, pokud výrobce neuvádí jinak.
Přidávání oleje na rozpálenou pánev
Tradiční způsob smažení nebo vaření na oleji spočívá v tom, že se pánev nejprve rozpálí a teprve poté se přidá tuk. Tím se zkrátí doba, po kterou je olej v kontaktu s horkým povrchem pánve, omezí se jeho rozklad a zabrání se připálení. Tento postup může být vhodný pro některé typy nádobí, ale není ideální pro nepřilnavé pánve, z nichž některé mohou při zahřívání bez oleje nebo tekutiny uvnitř uvolňovat nebezpečné výpary.
Používání drsných čisticích prostředků
Pokud jste již přestali používat kovové kuchyňské a servírovací náčiní k nepřilnavým pánvím, je to skvělé – ale čistíte kovem? Drátěnky a ocelová vlna poškozují křehký povlak teflonových pánví a nikdy by se neměly používat. Lepší jsou měkké houbičky a plastové drátěnky.
Totéž platí pro velmi agresivní chemické prostředky. Vyhněte se silným čisticím prostředkům (například těm, které obsahují bělidla nebo abrazivní vlastnosti), protože ty mohou rovněž opotřebovat polymerní povlak na pánvi. Tyto pánve můžete namočit do teplé vody, aby se mnohem snadněji čistily. Nezapomeňte pánev před ponořením do vody nechat zcela vychladnout.
Čištění v myčce nádobí
Druh mycího prostředku, který používáte v myčce na nádobí, také není pro nepřilnavou pánev tím nejšetrnějším řešením. Mnohé z těchto čisticích prostředků obsahují agresivní sloučeniny, které mohou urychlit opotřebení nepřilnavého povrchu. Časem již nebudete moci pánev používat, protože její povrch na vaření je již značně poškozen.
Existují však výrobci, kteří vyrábějí hrnce a pánve vhodné do myčky. I když tomu tak může být, výrobci často doporučují používat velmi specifický čisticí roztok, který pomůže zachovat celistvost nádobí. Chcete-li si zjednodušit rutinu čištění a zůstat na bezpečné straně, bude nejlepším přístupem stále ruční mytí nádobí.
Využití nepřilnavé pánve pro skladování potravin
Někteří domácí kuchaři nepřenášejí uvařené pokrmy na servírovací talíře, ale servírují je přímo z pánve. V případě zbytků jídla mohou pánev rovnou uložit do chladničky. Kyseliny obsažené v některých potravinách mohou ovlivnit polymerní vazby. Existují také některé složky potravin, které se mohou při delším ponechání na povrchu teflonové pánve přilepit. Ty se mohou hůře odstraňovat, což vás přiměje k použití razantnějších metod čištění.
Při přípravě pokrmů na nepřilnavé pánvi vždy dbejte na to, abyste je přendali do servírovacího nádobí. Zbytky jídla by se měly rovněž přendat do nádob na uchovávání potravin. To může pomoci prodloužit životnost vašeho nepřilnavého nádobí.
Nepřilnavé nádobí nevydrží věčně. Pokud však budete dodržovat správný způsob péče o tyto předměty a vyvarujete se těchto špatných postupů, může to pomoci prodloužit životnost vaší nepřilnavé pánve.
Nové povrchy
Nové nepřilnavé povrchy obohacené o minerály zvyšují odolnost povrchu proti oděru a tím i prodlužují jeho nepřilnavost a životnost. Jídlo si můžete připravit bez oleje a udržet v něm všechny původní chutě a nutriční hodnoty. Už žádné další přepalování či dokonce spálení: také proto, že nové pánve se dnem odolným proti deformacím zaručují dokonalou distribuci tepla a díky tomu i stejnoměrné vaření ve všech částech. Smažená vejce, palačinky nebo zeleninu můžete připravit snadno a přitom chutněji než dříve.