Jak si správně přemalovat starý nábytek
Máte doma starší kousky nábytku, které se vám líbí a nechcete je vyhodit? Tak si je natřete na kterou barvu chcete.
Na každém kusu nábytku se po delším užívání podepíše čas a potřebuje nejen umýt či lehce opravit, ale je nutné ho rovnou znovu natřít. Žádný nábytek nám nevydrží věčně a musíme jej obměnit, ale menší kousky nábytku si můžeme opravit sami třeba přemalováním.
Krásné a účelné komody, malé i velké skříně a skříňky, kulaté či hranaté stoly a stolky – to vše nemusí být problém.
Opravili a natřeli jsme staré židle, které máme doma a nechceme je vyhodit. Proto popíšeme oveřený postup, který je potřeba dodržet a budete spokojeni s výsledkem.
Jedná se o pět kroků, které bychom měli dodržet, abychom měli nový nábytek krásný.
K natření židle budete potřebovat
židli
smirkový papír
barvu
štětec
antistatický hadřík
bezbarvý lak
5 kroků k renovaci židle
Broušení. Sice existuje spousty různých návodů, jak natřít starý nábytek, ale málokterý doporučuje napřed obroušení. Podle nás to je dokonce nutnost, jestli chcete aby natíraný kousek vydržel delší dobu. Hrubším smirkovým papírem se zrnitosti 150 obrousíte veškerý povrch a pak jemným se zrnitosti maximálně 80 dočistíte.
Dočistění. Veškeré zbytky po broušení musí být očistěné a to nejlépe utřením antistatickým hadříkem. Určitě nepoužívejte papírové útěrky a podobné chlupaté hadříky, protože je potřeba povrch co nejlépe očistit.
Základní nátěr. Použijeme základový nátěr na povrch nábytku a to podle typu a tvrdosti materiálu. Po nanesení základního nátěru a jeho úplném zaschnutí je potřeba veškerý povrch opětovně jemně obrousit.
Natírání. Nyní již přichází vlastní nátěr barvy, kterou jsme si vybrali. Výběr barvy je zcela na vás, jestli chcete lesklý či matný povrch, zelenou, bílou či růžovou barvu. Jen podle použití je dobré vybrat druh barvy, jestli ředitelnou vodou či ředidlem. První nátěr je ideální opětovně obrousit jemným smirkovým papírem a po zaschnutí nanést další. Minimální jsou dva nátěry a nejlepší když povrch nábytku natřete třikrát, kdy necháte zaschnout šest až osm hodin mezi vrstvami.
Ochrana nátěru. Nakonec je ideální použít bezbarvý ochranný nátěr, který ochrání nejen barvu, ale celý povrch nábytku před poškozením.
Samozřejmě nejde o jediný a nejdokonalejší návod pro natření vašeho starého kousku nábytku. Každopádně jde o vyzkoušený postup, který výrazně prodlouží životnost nábytku a vaší práce.
Spousty různého nábytku může po natření a renovaci sloužit další dlouhé roky a zútulní váš domov.
Stylové doplňky pro bydlení a svůj domov můžete výhodně nakoupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov