Jak se žije na nejchladnějším místě na Zemi

Nejchladnějším obydleným místem na světě je vesnice Ojmjakon. Pobývat zde proto není opravdu snadné, ovšem zdejší obyvatelé jsou již na kruté mrazy navyklí a svůj život umějí těmto nehostinným podmínkám přizpůsobit. Jsou velice odolní, silní a zdraví.

Fakta o Ojmjakonu

Tato vesnice se nachází na Dálném východě hluboko na Sibiři v ruské republice Jakutsku. Přesná lokalizace je 5300 km směrem na severovýchod od hlavního města Ruska Moskvy a 460 km od Ochotského moře.

Nejchladnějším obydleným místem na světě je vesnice Ojmjakon

Samotná poloha Ojmjakonu na Sibiři dává tušit, že je zde po většinu roku tvrdá zima. Zcela běžné jsou zde i šedesátistupňové mrazy, a to každý rok a někdy se teploty kolem -60° C udrží třeba i dva týdny v kuse. V takové zimě dělá problém vycházet ven i místním otrlým lidem. Podle záznamů byl největší naměřený rekordní mráz 26. ledna 1926, kdy se rtuťový sloupec zastavil na neuvěřitelných -71,2°C.

Nejchladnějším obydleným místem na světě je vesnice Ojmjakon

Ojmjakon je vesnicí, ve které žije necelých 800 stálých obyvatel. Protéká tudy řeka Indigirka, která je ovšem po většinu roku zamrzlá. Kontakt s okolním světem udržují obyvatelé zejména prostřednictvím vesnice Tomtor, vzdálené cca 30 kilometrů. V Tomtoru je i letiště pro zásobování těžko přístupných oblastí, jako je i tato.

Nejchladnějším obydleným místem na světě je vesnice Ojmjakon

Okolí

Největším městem této oblasti je Jakutsk, do kterého to z Ojmjakonu trvá autem přibližně dva dny. Po cestě můžete natankovat pohonné hmoty pouze u jedné čerpací stanice, která má ovšem netradiční podobu cisterny. V Ojmjakonu najdete pouze jeden menší obchod. Jakutsk lze považovat za velké město, neboť v něm žije přes 270 tisíc obyvatel a je hlavním městem republiky Sacha, tedy Jakutska. Je zde vybudován rozsáhlý universitní komplex a také se zde hraje hokejová KHL. Důvodem, proč zde lidé žijí již stovky let, je těžba diamantů a jiných vzácných nerostů, kterými Sibiř oplývá a kterých je dostatek i pro další generace.

Nejchladnějším obydleným místem na světě je vesnice Ojmjakon

Ojmjakonské paradoxy

Mýlil by se však ten, kdo by si myslel, že lidé v Ojmjakonu neznají teplé letní počasí. Je to totiž místo, ve kterém byly naměřeny největší rozdíly mezi historickým teplotním minimem a teplotním maximem. Rekordní mráz -71,2°C v roce 1926 má svůj opačný pól v teplotě +34,6°C, která byla naměřena ve středu 28. července 2010.

Nejchladnějším obydleným místem na světě je vesnice Ojmjakon