Jak se zbavit prachových roztočů a prevence před roztoči
Roztoči jsou mikroskopičtí škůdci podobní hmyzu, kteří se živí odumřelými buňkami lidské kůže a daří se jim v teplém a vlhkém prostředí. Nejsou to paraziti, kteří by kousali, bodali nebo se zavrtávali do našeho těla. Lidé, kteří jsou alergičtí na prach nebo roztoče, naopak reagují na vdechování proteinů v prachu, které pocházejí z výkalů roztočů, moči nebo rozkládajících se těl. Jakýkoli zánět nosních cest způsobený roztoči se považuje za alergii na prach.
Prachoví roztoči mohou žít v lůžkovinách, matracích, čalouněném nábytku, kobercích nebo závěsech ve vaší domácnosti. Prachové roztoče najdete téměř všude – zhruba ve čtyřech z pěti domácností je alespoň v jedné posteli detekovatelné množství roztočů a jejich alergenů.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czZdroje roztočů
Výskyt prachových roztočů je přirozený a mohou se vyskytovat téměř ve všech domácnostech. Vlhkost je nejdůležitějším faktorem při určování, zda je v domě vysoká koncentrace roztočů, protože roztoči nepijí vodu jako my, ale absorbují vlhkost ze vzduchu. V oblastech s nízkou vlhkostí, jako jsou pouště, roztoči nemohou přežít.
Na rozdíl od alergenů domácích zvířat se alergeny roztočů obvykle neudrží ve vzduchu, ale během několika minut se usadí v prachu nebo tkaninách. Tyto alergeny běžně ulpívají na lůžkovinách, matracích, čalouněném nábytku, kobercích a záclonách, které slouží také jako jejich hnízda. K největšímu vystavení alergenům roztočů dochází během spánku a při rozrušování prachu při stlaní postele nebo jiném pohybu.
Jak alergeny roztočů ovlivňují zdraví
Prachoví roztoči v interiéru jsou jedním z hlavních spouštěčů alergií a astmatu.
Chronické, trvalé vystavení roztočům v domácnosti může mít dramatický dopad na zdraví lidí s astmatem a těch, kteří jsou na roztoče alergičtí nebo citliví. Tyto alergeny mohou u senzibilizovaných osob vyvolat mírné až závažné alergické příznaky a mohou být příčinou astmatických záchvatů. Mírný případ může způsobit občasnou rýmu, slzení očí a kýchání. V těžkých případech je stav trvalý neboli chronický, což má za následek přetrvávající kýchání, kašel, překrvení, tlak v obličeji nebo dokonce těžký astmatický záchvat. Lidé s astmatem, kteří jsou citliví na roztoče, čelí zvýšenému riziku zhoršení nebo astmatického záchvatu.
Jak se chránit před roztoči
Můžete podniknout kroky ke snížení, nebo k eliminaci výskytu roztočů ve vaší domácnosti.
Snižte vlhkost vzduchu: Chcete-li minimalizovat růst roztočů, udržujte v domácnosti vlhkost pod 50 procenty. Ve vlhkých oblastech může pomoci klimatizace a odvlhčovače vzduchu.
Omezte místa, kde mohou roztoči žít: Odstraňte část nábytku nebo používejte nábytek s hladkým povrchem, odstraňte závěsy a záclony, matrace a polštáře zakryjte návleky proti alergenům, abyste omezili výskyt roztočů. Jednou týdně perte lůžkoviny v horké vodě (alespoň 55 stupňů Celsia). Minimalizujte nepořádek, plyšáky a další místa, kde žijí roztoči. Pokud to není možné, perte plyšáky jednou týdně v horké vodě (nejméně 55 stupňů) nebo je přes noc zmrazte v mrazáku, abyste roztoče zahubili.
Nahraďte koberce: Koberce by měly být z domácnosti odstraněny, zejména pokud jsou obyvatelé alergičtí na roztoče. Pokud musíte koberec zachovat, používejte vysavač s vysoce účinným filtrem. Podlahy často čistěte vlhkou metodou se zaměřením na zachycení nečistot a prachu bez mokrého vytírání.
Pravidelně utírejte prach: Zařazení utírání prachu do pravidelného úklidu může snížit množství prachu a zlepšit celkovou kvalitu ovzduší v domácnosti. Při utírání prachu používejte něco, co dokáže prach zachytit a uzamknout (například mokrou žínku nebo utěrku z mikrovlákna), abyste snížili jeho množství, které se při úklidu rozvíří.
Lidé s alergií na roztoče nebo s astmatem vyvolaným alergií na roztoče potřebují snížit výskyt roztočů v domácnosti. Pravděpodobnost vysoké koncentrace prachových roztočů je vyšší ve starších domech, domech nacházejících se v oblastech s vlhkým prostředím a v domech nízkopříjmových obyvatel.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , WebMD