Zdraví

Jak se zbavit nepříjemného ekzému

Ekzém je chronický svědivý kožní zánět zvaný dermatitida a tento zánět je neinfekční a může být alergického i nealergického původu.

Ekzém se vyskytuje na různých místech a je více druhů ekzému. V tomhle článku si prozradíme, jak se dá v některých případech s ekzémem vypořádat a navždy se ho zbavit. Mezi hlavní viníky ekzému patří nevhodná strava, všudypřítomná chemie, znečištěné životní prostředí, ale velkou roli při vzniku ekzému hrají i dědičné faktory.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zjištění příčiny ekzému

Některé druhy ekzému mají své příčiny. Nejčastěji jde o alergickou reakci na nějakou látku. Může jít například o různé chemické přípravky a saponáty. U někoho může ekzém způsobovat prach a hlína. Jindy to může být zase reakce na nějakou rostlinu nebo na srst domácího mazlíčka. Na začátku je dobré zkusit vypozorovat, co vám ekzém způsobuje. Pokud na to přijdete, je pak potřeba se danému zdroji začít vyhýbat a přerušit s ním kontakt. Ekzém pak postupem času začne mizet. V takovémhle případě je také dobré všímat si, zda není v nějakém ročním období ekzém horší, a v jiném naopak lepší. To také může pomoci při rozpoznávání zdroje ekzému.

Doplnění potřebných látek

Ekzém se také může objevit v případě nedostatku některých minerálních látek. Zkuste začít užívat přípravky na jejich doplnění a postupem času pozorovat, zda se ekzém nelepší. Pokud ekzém zmizí, je to jasnou známkou toho, že ve vašem jídelníčku chybí některé suroviny, jako jsou například ryby, nebo pokrmy bohaté na vitamín B.

Léčivé mastičky

Na trhu je veliké množství mastiček, ale jen některé opravdu fungují. vybírejte takové, které obsahují léčivé látky a byliny, jako je například měsíček lékařský. Vždy vyzkoušejte, jak ekzém na danou mastičku reaguje. Někdy může mastička obsahovat přísady, ne které jste alergičtí. V takovém případe je potřeba mastičku ihned vyměnit. Některé mastičky mohou ekzém opravdu léčit a uklidnit vaši pokožku.

Návštěva kožního lékaře

Pokud ani jeden postup nepomůže, doporučuji navštívit kožního lékaře. Ten přesně pozná, o jaký typ ekzému jde a dokáže vám přesně poradit, jak ho vyléčit. Nejčastějším řešením je účinná mastička, kterou zakoupíte pouze na předpis od lékaře.